کوتاه از سراسر جهان
 

امیل لحود: بدون سلاح مقاومت، لبنان حاکمیتش را از دست می‌دهد

فارس: رئیس‌جمهوری پیشین لبنان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی را عده‌ای برای اهداف خود ایجاد کردند، گفت: اگر مقاومت سلاح نداشته باشد لبنان حاکمیت خود را از دست می‌دهد. «امیل لحود» گفت، رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد لبنان ارتشی با روحیه بالا داشته باشد و رسیدن به این موضوع یک دستورالعمل اسرائیلی-آمریکایی است. لحود با بیان اینکه اسرائیل با گذشت زمان مانند امروز باقی نخواهد ماند، گفت: مقاومت کامل‌کننده ارتش لبنان است و اگر مقاومت سلاح نداشته باشد لبنان حاکمیت خود را از دست می‌دهد. امیل لحود از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ ریاست جمهوری لبنان را بر عهده داشت و حمایت وی از مقاومت اسلامی لبنان نقش ارزنده‌ای در پیروزی‌های این کشور در مقابل رژیم صهیونیستی داشت.

روسیه ۲ موشک بالستیک آزمایش کرد

فارس: همزمان با هشدار رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص پاسخ جامع به آزمایش موشکی اخیر آمریکا، ناوگان دریایی روسیه دو موشک بالستیک از قطب شمال و دریای بارنتز شلیک کرد. زیردریایی‌های «تولا» و «دولگاروکی» روسیه، موشک‌های بالستیک «سینوا» و «بولاوا» را از اقیانوس قطب شمال و دریای «بارنتز» شلیک کردند. وزارت دفاع روسیه ضمن تأیید این آزمایش های موشکی اعلام کرد که هردو موشک بالستیک با موفقیت به اهداف تعیین شده در «آرخانگلسک» و «کورا» در شبه‌جزیره «کامچاتکا» برخورد کردند.

مرگ مشکوک سردبیر روزنامه اماراتی پس از انتقاد از روابط با اسرائیل

فارس: مرگ مشکوک شاعر، نویسنده و سردبیر روزنامه اماراتی «الخلیج» چند روز پس از انتشار مقاله‌ای در انتقاد از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، جنجال آفرید. در پی انتشار خبر مرگ «حبیب الصایغ»، برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی مرگ وی را مشکوک دانستند به خصوص اینکه او چند روز پیش از مرگش در مقاله‌ای از شخصیت‌های عربی که به سرزمین اشغالی سفر کرده و به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تشویق می‌کردند، انتقاد کرده بود. فعالان شبکه‌های اجتماعی، امارات را مسئول مرگ الصایغ دانستند.

چشم طمع آمریکا به «گرینلند»

فارس: چند روز پس از جنجال‌‌های اخیر در خصوص پیشنهاد رئیس‌جمهوری آمریکا برای خرید جزیره «گرینلند» که تحت قیمومیت دانمارک است، آسوشیتدپرس از تصمیم واشنگتن برای افتتاح کنسولگری در گرینلند خبر داد. اخیرا دونالد ترامپ از علاقه خود برای خرید جزیره گرینلند از دانمارک خبر داده بود، جزیره‌ای که میزبان یک پایگاه راداری آمریکا برای رصد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است اما اظهارات قاطع مقام‌های دانمارک و گرینلند علیه ایده فروش این منطقه‌ خودگردان تحت قیمومیت کشور دانمارک، عصبانیت ترامپ را در پی داشت و او سفرش به دانمارک را لغو کرد.

ضبط اموال دختر نخست‌وزیر سابق پاکستان

فارس: سازمان بازرسی پاکستان با ارسال نامه ای به بانک مرکزی این کشور دستور داد تمامی حساب‌های «مریم نواز» دختر «نواز شریف» نخست وزیر سابق پاکستان را مسدود کند. به دستور سازمان بازرسی پاکستان، پول‌های مریم نواز در بانک‌های پاکستان به صندوق ارزی کشور انتقال می‌یابد. طبق دستور سازمان بازرسی، همه اموال مریم نواز در پاکستان ضبط خواهد شد. معاون ویژه بازرسی نخست وزیر پاکستان پیشتر اعلام کرده بود چون حسن و حسین نواز، فرزندان نواز شریف با وجود محکومیت توسط دادگاه به انگلیس گریخته‌اند تمامی اموال و دارایی آن‌ها نیز در داخل کشور ضبط می‌شود.

طراحی مدارس ضدگلوله در آمریکا

فارس: افزایش تعداد تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا، سبب شده تغییراتی در ساختمان مدارس این کشور ایجاد شود تا در تیررس بودن دانش‌آموزان به حداقل میزان ممکن برسد. یک پروژه عظیم ساختمانی در دبیرستان «فروت پورت» آمریکا با بودجه ۴۸ میلیون دلار، از دانش‌آموزان آن در برابر گلوله‌های سرگردان عاملان تیراندازی‌های کور که تعداد آن‌ها در این کشور رو به افزایش است محافظت خواهد کرد. در این پروژه قرار است راهرو‌های مدرسه به صورت خمیده تغییر شکل پیدا کنند تا از قرار گرفتن دانش آموزان در تیررس مستقیم عامل تیراندازی جلوگیری کند. همچنین حائل‌هایی شبیه سنگر برای پناه گرفتن و طراحی دقیق کلاس‌های درس که پس از قفل شدن درب آن، امکان در امان ماندن دانش‌آموزان در گوشه کلاس فراهم می‌شود، از دیگر امکانات این مدرسه خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ