کوتاه از سراسر جهان
 

«دنیس راس»: فشار حداکثری علیه ایران، آمریکا را منزوی کرد

فارس: مشاور رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در یادداشتی اذعان کرد که سیاست‌های دولت ترامپ، آمریکا را به جای ایران منزوی کرده است. «دنیس راس» در این یادداشت در روزنامه واشنگتن‌پست یادآور شد که دولت ترامپ مدام این ادعا را مطرح کرده که اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران این کشور را از منابع مالی محروم می‌کند و بدین طریق، «رفتارهای بد» ایران در منطقه پایان یافته و این کشور مجبور به دادن امتیازهای بیشتر در میز مذاکره می‌شود اما حقیقت چیز دیگری است و تاریخ به ما می‌گوید ایران را نمی‌توان با تحریم به تغییر رفتار وادار کرد. به گفته راس، سران ایران نیازی برای گفت‌وگو با دولت آمریکا احساس نمی‌کنند و پیشنهاد دیدار وزیر خارجه‌شان با رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید را رد کرده و هر گونه گفت‌وگو را به رفع تحریم ها مشروط کرده‌اند. وی با بیان این که چانه‌زنی با ایران با جوش دادن معاملات ملکی فرق دارد، خاطرنشان کرد که سیاست‌های ایران در منطقه را نمی‌توان به سادگی به دلار و سنت‌، وابسته دانست.

افراد مسلح در حمله به روستایی در نیجریه ۵۰ نفر را ربودند

فارس: افراد مسلح با حمله به روستایی در شمال غرب نیجریه بیش از ۵۰ نفر از جمله زنان و کودکان را ربودند. یکی از ساکنان روستا گفت که بیش از ۱۰۰ فرد مسلح به روستا حمله کرده و از همه طرف تیراندازی می‌کردند. وی افزود که عملیات ربایش افراد حدود سه ساعت طول کشید و حال آنکه کسی جرأت اقدام علیه آدم‌رباها را نداشت.

«فارک» حملات مسلحانه علیه دولت کلمبیا را از سر گرفت

ایرنا: گروه چپگرای موسوم به “فارک” از پایان دادن به پیمان صلح با دولت کلمبیا و آغاز مرحله جدیدی از جنگ در این کشور خبر داد. این گروه با انتشار یک کلیپ ویدئویی در شبکه اجتماعی یوتیوپ، از پایان دادن به صلح سه ساله با دولت بوگوتا خبر داد و بار دیگر به جنگل های کلمبیا بازگشت. یکی از رهبران فارک، دولت بوگوتا را به نادیده گرفتن تعهدات خود در قبال پیمان صلحی که سه سال پیش بین طرفین به امضا رسید، متهم کرد.

نخست وزیر مستعفی ایتالیا بار دیگر مامور تشکیل دولت شد

تسنیم: رئیس جمهوری ایتالیا «جوزپه کونته»نخست وزیر مستعفی را مسئول تشکیل دولت ائتلافی جدید کرد.بعد از تنش‌های شکل گرفته حول استعفای دولت ائتلافی جنبش ۵ ستاره و حزب راستگرای لگا، جوزپه کونته مجددا به عنوان نخست وزیر به دفتر خود بازگشت. ائتلاف ۱۴ ماهه جنبش ۵ ستاره و حزب دست‌راستی لگا بعد از اختلاف میان نخست وزیر ایتالیا و ماتئو سالوینی، وزیر کشور و رهبر حزب لگا هفته گذشته به پایان راه خود رسید.

اردوغان از احتمال جایگزینی جنگنده‌های روسی به جای اف-۳۵ خبر داد

ایسنا: رئیس جمهوری ترکیه درادامه تنش کشورش با واشنگتن، از احتمال جایگزینی جنگنده های روسی سوخو -۳۵ و سوخو-۵۷ به جای جنگنده های اف-۳۵ آمریکا خبر داد.‌«رجب طیب اردوغان» تصریح کرد: اگر آمریکا جنگنده‌های اف-۳۵ این کشور را تحویل ندهد، آنکارا خرید جنگنده‌های نسل جدید سوخو-۳۵ و سوخو-۵۷ از روسیه را در نظر می‌گیرد. اردوغان، در پاسخ به سوالی درباره احتمال خرید سوخوی- ۳۵ و سوخوی- ۵۷ از روسیه به جای اف- ۳۵ آمریکا،گفت: چرا که نه ، ما بدون هدف به نمایشگاه فناوری‌های هوایی روسیه نرفته بودیم و بعد از این که متوجه تصمیم نهایی واشنگتن در خصوص جنگنده‌های اف- ۳۵ شویم، اقدامات خود را انجام خواهیم داد.

هشدار سازمان ملل نسبت به وقوع جنگ داخلی در لیبی

مهر:دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از حوادث لیبی، درباره وقوع جنگ داخلی در این کشور هشدار داد. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل درباره حوادث لیبی ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که در صورت عدم اتخاذ اقدامات عملی در کوتاه مدت برای پایان دادن به درگیری‌ها، لیبی با جنگ داخلی مواجه خواهد شد.گوترش همه طرف‌های درگیر در لیبی را به توقف درگیری‌ها و بازگشت به گفت‌وگوی سیاسی فراخواند.

ترامپ از بیم طوفان، سفرش به لهستان را لغو کرد

ایرنا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سفر برنامه ریزی شده خود به لهستان را به دلیل وقوع طوفان “دوریان” که به سمت سواحل جنوب شرقی آمریکا از جمله سواحل فلوریدا در حال حرکت است، لغو کرد. ترامپ لغو سفر خود به لهستان که به منظور شرکت در هشتادمین سالگرد مراسم یادبود جنگ جهانی دوم بود را اعلام کرد. قرار است در این مراسم “مایک پنس″ معاون رئیس جمهوری آمریکا حضور یابد.

نسخه مناسب چاپ