کوتاه از سراسر جهان
 

رئیس دفتر جنبش «أمل»: امام موسی صدر در قید حیات است

تسنیم: رئیس دفتر جنبش «أمل» لبنان در ایران، خاطرنشان کرد که قطعاً روابط معمر قذافی رهبر معدوم لیبی با اسرائیل وی را وادار کرد که به ربودن امام موسی صدر دست بزند.«صلاح فحص» گفت: اطلاعات آشکار و پنهان به‌دست‌آمده طی ۴۱ سال گذشته عموماً دلالت بر این داشته‌اند که امام صدر در قید حیات است. وی افزود: چیزی که در این میان قطعی است، این‌که امام موسی صدر و دو همراهش در سلامتی و اختیار کامل به لیبی سفر کرده و در آنجا مورد استقبال رسمی قرار گرفتند و آن سفر نیز به دعوت رسمی دولت لیبی بود. وی گفت: نکته‌ مهم دیگر این که در طول این مدت تمامی کسانی که اعتقاد به عدم حیات امام موسی صدر داشته‌اند، اعتقادشان نه بر اساس اطلاعات و مستندات، بلکه بر پایۀ تحلیل‌های شخصی و گمانه‌زنی بوده است و بالعکس، کسانی که اعتقاد به زنده بودن امام صدر دارند، اعتقادشان بر اساس اطلاعات و اخبار و مستندات است.

هند ۲ میلیون مسلمانِ ایالت آسام را لغو تابعیت کرد

فارس: همزمان با ادامه فشارها و محدودیت‌های دولت هند علیه اقلیت مسلمان این کشور، دولت دهلی نو تابعیت حدود دو میلیون نفر از ساکنان ایالت آسام را لغو کرد و به زودی آنها را از خاک این کشور اخراج می‌کند. دولت هند پس از مدت‌ها از شروع روند بررسی تابعیت قانونی ساکنان ایالت آسام در شمال شرق این کشور، تابعیت حدود دو میلیون نفر را که اغلب مسلمان هستند، لغو کرد. منتقدان این طرح می‌گویند که هدف دولت هند، فشار بر اقلیت مسلمان این کشور است. هندی‌ها مدعی هستند که بسیاری از ساکنان ایالت آسام خارجی هستند و از کشورهای همسایه نظیر بنگلادش به آنجا مهاجرت کرده اند تا شغل‌ها و زمین‌های آنها را تصاحب کنند.

قاتل «باب کندی» در زندان چاقو خورد

ایرنا: «سیرهان سیرها» متهم به قتل سناتور «رابرت‌ اف.کندی»، به علت اصابت چاقو در زندان توسط یک زندانی دیگر، به بیمارستان منتقل شد اما به گفته منابع خبری، خطری سلامتی او را تهدید نمی کند. رابرت اف.کندی معروف به «باب کندی» پنجم ژوئن ۱۹۶۸ (۱۵ خرداد ۱۳۴۷) درحالی که پیروزی خود را در انتخابات مقدماتی آمریکا در ایالت کالیفرنیا از حزب دموکرات همراه با هواداران خود جشن می‌گرفت مورد اصابت سه گلوله قرار گرفت و روز بعد درگذشت. سیرهان، اندکی پس از این اقدام دستگیر و به قتل رابرت اف.کندی متهم شد و از آن زمان تا کنون در زندان به سر می برد. «جان اف.کندی» سی وپنجمین رییس جمهوری آمریکا و برادر بزرگتر رابرت اف.کندی هم ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در جریان سفر به دالاس واقع در ایالت تگزاس ترور شد و به قتل رسید.

سازمان ملل رسماً همکاری با شانگهای را تصویب کرد

فارس: مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه همکاری با سازمان شانگهای را به تصویب رساند. مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر اهمیت تقویت گفت‌وگو، همکاری و هماهنگی میان سیستم این دو سازمان بین المللی قطعنامه همکاری با سازمان همکاری شانگهای را تصویب کرد. سند مذکور همکاری میان این دو ساختار بین المللی را تقویت خواهد کرد. سازمان ملل از دبیران کل سازمان های مذکور دعوت کرده بطور منظم با یکدیگر دیدار داشته باشند. سازمان همکاری شانگهای سال ۲۰۰۱ ایجاد و هدف اصلی آن تقویت اعتماد متقابل، دوستی، حسن همجواری و ترویج همکاری موثر در زمینه های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و غیره است.

حساب کاربری مدیر توییتر هک شد

ایرنا: حساب کاربری “جک دورسی” بنیانگذار و مدیر عامل شبکه اجتماعی توئیتر هک شد و در آن نوشته هایی درباره تبعیض نژادی به ثبت رسید که بطور گسترده ای در این شبکه اجتماعی انتشار یافت. رسانه های غربی گزارش دادند: به دنبال هک شدن حساب شخصی بنیانگذار و مدیر شبکه اجتماعی توئیتر که حدود ۴ میلیون دنبال کننده دارد بلافاصله بحث هایی درباره پیامدهای بالقوه این اتفاق برای دیگر کاربران توئیتر در شبکه های اجتماعی درگرفت. جک دورسی ۴۳ساله، طراح نرم‌افزار آمریکایی، بنیانگذار و مدیر عامل توییتر است. شبکه اجتماعی توئیتر در جولای ۲۰۰۶ راه اندازی شد و تا فوریه ۲۰۱۹ میلادی ۳۲۱ میلیون کاربر داشته است. در آمد این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۸ بالغ بر سه میلیارد دلار گزارش شده بود.

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ

فارس: همزمان با ادامه تظاهرات در هنگ‌کنگ، هزاران نفر از معترضان در یک پارک ورزشی در مرکز این شهر، تجمع کردند. جمعی از جوانان و سالمندان در زمین فوتبال این مجموعه ورزشی شعارهایی سر دادند. همزمان مقامات، خیابان‌ها و ایستگاه‌های مترو را در حدود ۵ کیلومتری دفتر دولت چین در هنگ‌کنگ بستند. مردم هنگ کنگ از چند هفته پیش در اعتراض به طرح استرداد مجرمین به چین در پارلمان محلی این کشور، به خیابان‌ها آمده‌اند. پکن معتقد است که واشنگتن در دامن زدن به آشوب‌های هنگ کنگ نقش دارد. اخیراً نیز تصاویری از یک دیپلمات آمریکایی در حین دیدار با رهبران معترضان هنگ‌کنگ منتشر شده است.

راست‌های افراطی، دردسر تازه‌ «مرکل» در انتخابات امروز یکشنبه

ایسنا: برای نخستین بار از زمان پایان کار کمونیسم در آلمان در حدود ۳۰ سال پیش، حزب آنگلا مرکل موسوم به اتحاد دموکرات مسیحی با دورنمای جدی شکست روبرو شده است؛ حزب راست افراطی “آلترناتیو برای آلمان” که زمانی یک حزب کوچک و جزئی تلقی می شد بعد از آغاز نتیجه‌گیری‌های انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۷ اکنون ممکن است در انتخابات ایالتی امروز یکشنبه در دو ایالت بزرگ آلمان در جایگاه اول یا دوم قرار بگیرد. این اتفاق همچنین در پی تجربه کنار رفتن دولتهای راستگرایان در طی سال جاری میلادی در کشورهایی نظیر اتریش و ایتالیا و روی کار آمدن راست های افراطی، بیش از پیش جایگاه آنها را در اروپا تقویت خواهد کرد. در صورتی که طبق پیش بینی‌ها هر دو حزب در انتخابات امروز شکست چشمگیری را متحمل شوند، دولت ائتلافی شکننده فدرال فعلی آلمان هر چه بیشتر به سقوط نزدیک خواهد شد.

اردوغان: تعرض به حاکمیت ترکیه را تحمل نمی‌کنیم

ایرنا: رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی با بیان این که کشورش هیچگونه چشم طمعی به یک وجب از خاک کشور دیگری ندارد اعلام کرد: تعرض به حق حاکمیت خود را تحمل نخواهیم کرد. «رجب طیب اردوغان»گفت: ترکیه هیچگونه طمعی به یک وجب از خاک کشور دیگری ندارد اما در عین حال در حمایت از استقلالش در برابر تهدیدات دیگران کوتاهی نخواهد کرد و تعرض به حق حاکمیت‌ خود را هرگز تحمل نمی‌کند.وی افزود: هیچگونه کوتاهی در برابر طمع دیگران به سرزمینمان و دست‌هایی که به حق حاکمیت، استقلال و آینده‌مان دراز می‌شود ،نخواهیم کرد. اردوغان افزود:تنها هدف ما در مبارزات در عراق، سوریه و خاورمیانه و تمامی نقاط منطقه، دفاع از حقوق جمهوری ترکیه و تضمین امنیت ملت‌های دوست و برادر است. رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: اگر زندگی میلیون‌ها انسان و منازلشان در پشت مرزهای ما در خطر باشد، ما اینجا نخواهیم توانست با آرامش زندگی کنیم.

نسخه مناسب چاپ