کوتاه از سراسر جهان
 

نبیه بری: امام موسی‌صدر زنده است

ایرنا: رییس پارلمان لبنان با تاکید بر عزم خود برای آزادی “امام موسی صدر” و دو تن از همراهانشان که در لیبی ناپدید شده اند، اعلام کرد که نتایج تحقیقات و اعترافات حاکی از آن است که ایشان زنده هستند و از زندانی به زندان دیگر در این کشور منتقل شده اند. نبیه بری در مراسمی که “جنبش أمل” به مناسبت چهل و یکمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر برگزار کرد، گفت که به تلاش های خود برای آزادی وی از زندان های لیبی ادامه می دهد و به عنوان رییس این جنبش و رییس پارلمان لبنان به این هدف مقدس متعهد خواهد بود. وی گفت: تا زمانی که این موضوع حل و فصل نشود، لبنان روابط با لیبی برقرار نمی کند. همزمان قاضی «حسن شامی» گزارشگر کمیته رسمی تحقیق درباره ربایش امام موسی صدر اعلام کرد، اطلاعاتی موثق در دست است که نشان می‌دهد وی همچنان زنده است. از سویی میشل عون رئیس‌جمهور لبنان هم رهنمودهای امام موسی صدر را پشتوانه‌ای ملی برای این کشور دانست و گفت هرگاه لبنانی‌ها راه امام موسی صدر را در پیش گرفتند برایشان ثابت شد که قدرتشان در وحدتشان نهفته است.

روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد

تسنیم: روسیه ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه سپتامبر را برعهده گرفت و قصد دارد محور برنامه خود را بر همکاری‌های منطقه‌ای متمرکز کند. ریاست شورای امنیت هر ماه بر اساس حروف الفبا برعهده کشورهای عضو قرار می‌گیرد و در ماه گذشته یعنی آگوست ریاست آن بر عهده لهستان بود.

وزیر دفاع سابق آمریکا: نگران فروپاشی ایالات متحده هستم

ایرنا: «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری «سی.بی.اس نیوز» گفت: با رئیس جمهوری غیر عادی مانند ترامپ سرو کار داریم و به همین دلیل نگران از هم پاشیدن کشور هستم. وی علت استعفایش از وزارت دفاع آمریکا را اختلاف با شخص ترامپ بر سر سوریه اعلام کرد. متیس گفت: با توجه به ماهیت سخت سیاسی امروز، باید بسیار مراقب باشیم که آمریکا از هم نپاشد.

تظاهرات هزاران انگلیسی در اعتراض به تعلیق پارلمان

ایرنا: هزاران نفر از مردم انگلیس و ایرلند شمالی در اعتراض به تصمیم نخست‌وزیر انگلیس برای تعلیق پارلمان این کشور، در خیابان‌های لندن و بلفاست دست به تظاهرات زدند.هزاران نفر از شهروندان معترض به تصمیم جانسون برای تعلیق پارلمان این کشور اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در خیابان‌های لندن و بلفاست کردند و شعار «جانسون دروغگو، شرم بر تو» سر دادند.

شهردار لندن: ترامپ و همفکران اروپاییِ اش، جهان را به خطر انداخته‌اند

فارس: شهردار لندن با انتقاد شدید از ترامپ و راست گرایان افراطی در اروپا، هشدار داد که درس‌های جنگ جهانی دوم در خطر فراموشی قرار گرفته‌اند. «صادق خان»، پایمال شدن دموکراسی توسط ترامپ و همفکرانش در اروپا را محکوم کرد و ضمن انتقاد از حملات ترامپ به اقلیت‌های مختلف در نقاط مختلف جهان، او را الگویی جهانی برای ملی‌گرایی افراطی سفیدپوست‌ها توصیف کرد.

صف های طولانی خرید آب در مناطق در معرض طوفان آمریکا

ایرنا: طوفان دریایی “دوریان” با نزدیک شدن به سواحل جنوب شرقی آمریکا زندگی ۲۰ میلیون نفر از ساکنان این بخش را تحت تاثیر قرار داده وهم اکنون دراین مناطق جایگاه های سوخت با نبود بنزین و فروشگاهها با صف های مردم برای دریافت آب آشامیدنی مواجه شده اند. طوفان دریایی دوریان ‌ با سرعتی بالغ بر ‌۲۲۵ کیلومتر بر ساعت‌ درحال نزدیک شدن به سواحل فلوریدا است.

رهبر جنبش جلیقه زردهای فرانسه تهدید به مرگ شد

ایرنا – «ژروم رودریگه» از رهبران جنبش جلیقه زردهای فرانسه اعلام کرد که تهدید به مرگ شده و این مساله خانواده او را هم نگران کرده است.او گفت که در خیابان توسط پنج قلاده سگ بزرگ ترسانده شده است. رودریگه پس از آن که در جریان تظاهرات ماه های نخست اعتراض ها از ناحیه یک چشم توسط پلیس دچار آسیب جدی شد به نماد این جنبش معترض تبدیل شده است.

اردوغان: ناتو در مبارزه علیه تروریسم کنار ترکیه نایستاد

فارس:رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی با انتقاد از سازمان ناتو،اعلام کرد: هیچ کشوری از این سازمان نظامی در کنار آنکارا برای مبارزه علیه تروریسم نایستاد.‌«رجب طیب اردوغان» ‌گفت: اگر چه ناتو در دفاع از ترکیه شکست خورد و نیازهای دفاعی‌ ما را برآورده نکرد اما آنکارا همچنان به عضویت خود در این سازمان‌ ادامه می‌دهد.

نسخه مناسب چاپ