کوتاه از سراسر جهان
 

میشل عون: هرگونه نقض حاکمیت لبنان را پاسخ خواهیم داد

فارس:‌ رئیس‌جمهوری لبنان رژیم صهیونیستی را مسئول عواقب هرگونه نقض حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان دانست. «میشل عون» در دیدار فرستاده دبیرکل سازمان ملل گفت که تجاوز رژیم صهیونیستی به منطقه ضاحیه در جنوب بیروت نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت بود و به هر تجاوزی به حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان با دفاع مشروع پاسخ داده خواهد شد و اسرائیل مسئول تمامی عواقب آن است. در چنین شرایطی سعد حریری نخست‌وزیر لبنان چند روز پس از حملات اسرائیل به نقاطی در لبنان که خودش نیز آن را محکوم کرده بود، در موضعی عجیب، بشدت به حزب‌الله حمله کرد و مسئولیت تنش را بر عهده مقاومت دانست و حزب الله را مشکل منطقه‌ای توصیف کرد.

ایران، مشتری احتمالی جنگنده‌ «میگ ۳۵» روسیه

فارس: پایگاه آمریکایی «میلیتاری واچ مگزین» که اخبار نظامی را دنبال می‌کند پنج کشور ایران، هند، مصر، بلاروس و کره شمالی را «مشتریان احتمالی جنگنده میگ ۳۵» روسیه دانست. در گزارش این نشریه در بخش مربوط به ایران، آمده است: «میگ ۲۹» پیشرفته‌ترین جنگنده در ناوگان جنگی ایران است و دو اسکادران «اف ۱۴ تامکت» آمریکایی هم جزو هواپیماهای پیشرو این کشور است. به ادعای میلیتاری واچ مگزین، ایران با خرید جنگنده‌های میگ ۳۵ می‌تواند توانمندی نیروی هوایی خود را ارتقا دهد و شکاف موجود در رابطه با اف ۳۵ رژیم صهیونیستی و اف‌ ۱۵ عربستان سعودی را کاهش دهد.

۴ دیپلمات نامزد تصدی کرسی مدیرکلی آژانس انرژی اتمی شدند

فارس: منابع خبری گفتند چهار دیپلمات از کشورهای مختلف نامزد تصاحب سمت مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده‌اند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه این افراد عبارتند از «مارتا زیاکووا» که در حال حاضر ریاست سازمان نظارت هسته‌ای اسلواکی را به عهده دارد و در خود آژانس انرژی اتمی هم سمت‌هایی داشته است، «کرنل فروتا» که پس از مرگ آمانو سرپرستی آژانس را به عهده گرفت «رافائل گراسی» سفیر آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و «لاسینا زبرو» دبیر اجرایی سازمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای.

رابرت موگابه رئیس‌جمهور سابق زیمبابوه درگذشت

فارس: رئیس جمهوری کنونی زیمبابوه در حساب شخصی توئیتری خود درگذشت رابرت موگابه رئیس‌جمهوری سابق این کشور را اعلام کرد و نوشت: موگابه در سن ۹۵ سالگی درگذشت. «امرسون منانگاگوا» گفت: «موگابه نماد آزادی و حامی آفریقا بود و عمر خود را وقف قدرت بخشیدن و رستگاری مردمش کرد». موگابه پس از پایان بخشیدن به سیطره انگلیس بر زیمبابوه تا قبل از کودتای نظامی سال ۲۰۱۷، نزدیک به چهار دهه رئیس‌جمهوری این کشور بود. موگابه درحالی درگذشت که برای درمان به سنگاپور رفته بود. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم درگذشت موگابه را به ملت و دولت زیمبابوه و خانواده وی تسلیت گفت و با اشاره به نقش بی بدیل موگابه به عنوان یک قهرمان ملی در مبارزات استقلال طلبانه و رهایی بخش کشورش از استعمار افزود: موگابه پس از استقلال زیمبابوه نیز قویاً در دفاع از حاکمیت ملی این کشور در برابر مداخلات بیگانگان ایستاد و روابطی نزدیک و دوستانه با جمهوری اسلامی ایران داشت.

پایگاه محرمانه آمریکا در مرز روسیه لو رفت

ایسنا: یکی از پایگاههای محرمانه آمریکا در نزدیکی مرز روسیه به صورت کاملا اتفاقی لو رفت. در حالیکه حضور نیروهای ناتو در استونی هم مرز با روسیه هرگز یک اقدام محرمانه نبوده، اما حضور نیروهای آمریکایی در این پایگاه نظامی پوششی ظاهرا سری بوده است. مخفیانه بودن این پایگاه توسط یک خبرنگار محلی از پایگاه خبری ERR که گزارش‌های عادی وزارت دفاع آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد، فاش شد.

پسرعموی سرکرده داعش: حال ابوبکر البغدادی وخیم است

فارس: پسرعمو و دوست دوران کودکی ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش می‌گوید در دیداری که با او داشته، وضعیت جسمانی او را وخیم دیده است. شورای دادگاه عالی عراق اعترافات «رباح علی ابراهیم علی البدری» را که گفته می‌شود پسر عمو و دوست دوران کودکی سرکرده داعش است، منتشر کرد. او در اعترافات خود گفته که ‌خستگی، افسردگی و نشانه‌های پیری در البغدادی معلوم است و او از درد ناشی از عملیات جراحی در گوش چپ خود رنج می‌برد.

۱۰ کشته در حمله طالبان به ایست بازرسی ‌در کابل

فارس :حمله انتحاری طالبان با یک خودروی بمبگذاری شده به ایست بازرسی نیروهای امنیت ملی افغانستان در حوزه نهم امنیتی کابل در نزدیکی سفارت آمریکا ۱۰ کسته و ۴۲ زخمی بر جا گذاشت.‌در همین رابطه،وزارت کشور افغانستان از کشته و زخمی شدن بیش از ۵۰ تن بر اثر حمله انتحاری طالبان با یک خودروی بمب گذاری شده به پست ایست بازرسی نیروهای امنیت ملی افغانستان در منطقه شش درک واقع در ناحیه نهم امنیتی کابل در نزدیکی سفارت آمریکا خبر داد.

العربی الجدید: ۳۰۰۰ غیر نظامی در حملات ائتلاف آمریکا به سوریه کشته شده‌اند

سرویس خارجی: یک روزنامه نزدیک به قطر در پنجمین سالگرد آغاز حملات ائتلاف آمریکا در سوریه گزارش داد که این حملات تا مارس سال جاری، موجب کشته شدن بیش از ۳۰۰۰ غیر نظامی شده است. روزنامه «العربی الجدید» گزارش داد که تشکیل این ائتلاف در سپتامبر ۲۰۱۴، به بهانه مبارزه با داعش صورت گرفت و «باراک اوباما» رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا در دهم سپتامبر همان سال، دستور نخستین حملات در سوریه را صادر کرد. پس از حملات آمریکا، شرکای این کشور در ائتلاف موسوم به ضد داعش، که شامل برخی کشورهای عربی و غربی بود، حملات خود را در سوریه آغاز کردند. این کشورها در آموزش تروریست‌های موسوم به «معارضان میانه‌رو سوری» نیز دست داشتند.

نسخه مناسب چاپ