کوتاه از سراسر جهان
 

نخست وزیر ژاپن کابینه را ترمیم کرد

ایرنا: نخست وزیر ژاپن وزرای جدید خارجه، دفاع و محیط زیست این کشور را منصوب کرد. این اقدام شینزو آبه، گمانه زنی های زیادی را درباره نخست وزیر بعدی ژاپن به وجود آورده است. نخست وزیر ژاپن، “شینجیرو کویزومی” پسر ۳۸ ساله “جونیچیرو کویزومی” نخست وزیر سابق این کشور را به عنوان وزیر جدید محیط زیست معرفی کرده که این اقدام موجب شده گمانه زنی های زیادی درباره نخست وزیر آینده این کشور مطرح شود. “توشیمیتسو موتگی” وزیر خارجه جدید ژاپن نیز به خاطر تلاش هایی که در مذاکره بر سر قرارداد تجاری با آمریکا انجام داده، به این سمت ارتقا یافته است.”تارو کونو” وزیر خارجه سابق نیز به عنوان وزیر جدید دفاع این کشور منصوب شده است.

حزب الله لبنان جنایت کشتار عزاداران حسینی در نیجریه را محکوم کرد

تسنیم: جنبش حزب الله لبنان به جنایت کشتار عزاداران حسینی در مراسم سوگواری سالار شهیدان در مناطق مختلف نیجریه واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای تاکید کرد اقدامات سرکوبگرانه شرم آور مقامات نیجریه حتی با ساده‌ترین اصول حقوق بشر همخوانی ندارد.حزب الله اقدام نظامیان نیجریه در شلیک گلوله‌های جنگی به سمت شهروندان بی‌دفاع این کشور به جرم برگزاری مراسم عزاداری حسینی را به شدت محکوم کرد و با تسلیت به خانواده‌های شهدا و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان، بر همبستگی کامل خود با شیعیان نیجریه و حق طبیعی آنها در برگزاری مراسم و شعائر حسینی تاکید کرد. گفتنی است نیروهای دولتی نیجریه با حمله به عزاداران حسینی در روز عاشورا ۱۲ تن را به شهادت رساندند.

عربستان و چین در فهرست بدترین کشورها از نظر سانسور رسانه

ایسنا: یک دیدبان رسانه‌ای در گزارشی در رابطه با سانسور افراطی در رسانه کشورها اعلام کرد، اریتره بدترین کشور در جهان به لحاظ سانسور مطبوعاتی است. در این گزارش همچنین از کره‌شمالی، چین و عربستان هم نام برده شده است. «کمیته حفاظت از خبرنگاران» که در آمریکا مستقر است، در گزارشی نوشت: رسانه در کشورهایی چون اریتره، کره‌شمالی و ترکمنستان همچون سخنگوی این کشورها عمل می کند و عربستان، چین و ویتنام هم اقدام به زندانی کردن و آزار روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آن‌ها می کنند.

مرکل: آماده خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هستیم

ایرنا: صدراعظم آلمان گفت اتحادیه اروپا در کنار آمادگی برای همکاری با انگلیس، خود را برای خروج بدون توافق این کشور از این اتحادیه نیز آماده کرده است. «آنگلا مرکل» طی سخنانی در پارلمان آلمان به تشریح رویکرد سیاست خارجی و برنامه های دولت خود برای مقابله با مسائل بین المللی پرداخت و با اشاره به مناقشات داخلی در انگلیس در خصوص تصمیم «بوریس جانسون» نخست وزیر برای خروج از اتحادیه اروپا گفت: آماده خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هستیم اما آمادگی خود را برای همکاری با این کشور نیز اعلام می کنیم.

نسخه مناسب چاپ