کوتاه فرهنگی
 

مهدی علیمحمدی دوبلور مطرح درگذشت

مهدی علیمحمدی صدای ماندگار عرصه دوبله و رادیو در روز چهارشنبه ۱۳ شهریور و در سن ۹۵سالگی درگذشت.

پیکر مهدی علیمحمدی روز جمعه ۱۵شهریور از مقابل مسجد بلال صداوسیما تشییع و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.زنده‌یاد مهدی علیمحمدی چهارم فروردین سال ۱۳۰۳در تهران به دنیا آمد. وی سال ۱۳۴۰وارد تلویزیون شد و کار گویندگی و دوبلاژ را آغاز کرد.«خانواده دکتر ارنست»، «نویسندگان بزرگ جهان»، «ربکا» و «نیک و نیکو» از جمله آثار این هنرمند است که مدیریت دوبلاژ آنها را بر عهده داشته است.

از فرشی با مضمون زیارت عاشورا رونمایی می‌شود

مدیر موزه فرش گفت: هم‌زمان با دهه اول محرم از یک تخته قالیچه فرش با موضوع عاشورا رونمایی می‌شود.

به گزارش ایلنا،‌ پریسا بیضایی، مدیر موزه فرش، خبر داد: هم‌زمان با دهه اول محرم از یک تخته قالیچه فرش با موضوع عاشورا در روز شنبه ۱۶ شهریور در موزه فرش رونمایی می‌شود.

به گفته او، وجود قالی‌هایی با نقوش مذهبی همواره زینت‌بخش محافل و مراسم معنوی و روحانی در سرزمین مادری‌مان بوده است. اینک به پاسداشت از خون مقدس حسین (ع) امام سوم شیعیان و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی موزه فرش ایران در نظر دارد به تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ از یک قطعه قالیچه بافت اصفهان، اواخر قرن ۱۴ ه.ق با مضمون زیارت عاشورا رونمایی کند، که جزو استان‌های دارای بیشترین تراکم و تعداد اثر تاریخی کشور است.

فراخوان جایزۀ گنجینۀ پژوهشی استاد ایرج افشار

فارغ التحصیلان دوره‌های کارشناسی ارشد ودکتری کتابداری و اطلاع رسانی (علم اطلاعات و دانش شناسی) و نیز رشته‌های دیگری که موضوع پایان نامه‌های آنها به گونه ای با تحقیقات استاد ایرج افشار ارتباط مستقیم دارد، می توانند در پنجمین و ششمین دورۀ جایزۀ گنجینۀ پژوهشی استاد ایرج افشار شرکت کنند.

در داوری این جایزه، حق تقدم همچنان با موضوع کتابداری و اطلاع رسانی خواهد بود. متقاضیان باید از پایان نامه خود در سال ۱۳۹۷ دفاع کرده باشند و گواهی پایان دورۀ تحصیلاتشان صادر شده باشد.موضوعهای مرتبط این فراخوان عبارتند از: نسخه شناسی و نسخه پژوهی، تصحیح متون فارسی، جامعه شناسی و روان شناسی مطالعه و کتابخوانی، مخاطب شناسی و مخاطب پژوهی کتاب و نشر، ترویج و توسعه فرهنگ ایرانی، راههای تقویت و گسترش زبان فارسی.

علاقمندان تا ۱۵مهر ۱۳۹۸فرصت دارند که آثار خود را به تهران، نیاوران، کاشانک، مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی(مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی)، دفتر گنجینۀ پژوهشی ایرج افشار ارسال کنند.

جشنواره فیلم کوتاه تهران میزبان ٥٠ فیلم خارجی

٥٠ فیلم کوتاه خارجی از ٢٥ کشور در بخش بین‌الملل سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش در خواهند آمد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، از بین ٤٠٠٠ اثر ارسالی به دبیرخانه سی و ششمین فیلم کوتاه تهران تعداد پنجاه فیلم کوتاه از بیست و پنج کشور به بخش بین‌الملل جشنواره راه یافتند، که از این بین اسپانیا با ١١ فیلم بیشترین سهم و فرانسه با ٨ فیلم رده دوم بیشترین آثار راه یافته در این بخش را به خود اختصاص داده‌اند.سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران آبان ۹۸ برگزار خواهد شد.

آی محمد یوسفی هنرمند پیشکسوت موسیقی ترکمن درگذشت

آی محمد یوسفی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی ترکمن‌های منطقه درگز و استادان برجسته موسیقی بخشی‌های خراسان در سن ۹۶سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، این هنرمند از شاگردان روانشاد قلی بخش یگانه بوده است. وی یکی از بهترین راویان هنر منظومه خوانی، شاهد خوانی و مقام نوازی با دوتار ابریشمی بود.پیش از این گفته بودند هنگامی که درخواست کرده تا او را از درگز به روستای زادگاهش منتقل کنند دوتارش را هم با خود برده تا همدمی نیک برای خود داشته باشد. گرچه در شناسنامه تاریخ زاده شدنش را ۱۳۰۲نوشته بودند اما او معتقد بود در زمان رایج شدن صدور سجل احوال، ده ساله بوده است.

اهدای جایزه به فیلم «یه وا» در جشنواره فیلم ونیز

بنیاد بلونلیج جوایز خود را در هفتادوششمین جشنواره فیلم ونیز به آناهید آباد و همایون ارشادی دو هنرمند ایرانی اهدا کرد.

به گزارش ایلنا، بنیاد بلونلیج که یک نهاد معتبر ایتالیایی است و در زمینه اجتماعی و فرهنگی به صورت بین المللی فعالیت می‌کند، در چهارچوب پروژه مارکوپولو جوایز امسال خود را در بخش کارگردانی و بازیگری به آناهید آباد کارگردان فیلم «یه وا» و همایون ارشادی بازیگر ایرانی اهدا کرد.در متن جایزه همایون ارشادی ذکر شده است: به جناب آقای همایون ارشادی بازیگر هنرمند و خلاق و ماندگار ایرانی که با جان بخشیدن به پرسوناژهایی در نقش‌های مختلف همزادپنداری تماشگران را برانگیخته است.

در متن آناهید آباد آمده است: به آناهید آباد کارگردان خلاق و با احساس از دنیای شرق که حقیقت را با رؤیای ظریف و لطیف در اثرش به تصویر می‌کشد. این بنیاد همچنین جوایز دیگر خود را نیز به پیر پائولو پیاسترا (تهیه کننده ایتالیایی)، لویچی بونیارو (شهردارشهرونیز) و کریستیانو کوراتزاری (ریاست فرهنگی ایالت ونتو در ونیز) اختصاص داد.

مراسم اهدای این جوایز شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریورماه در بخشی از هفتادوششمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ