کوتاه فرهنگی
«شهدای نینوا» در سرای اهل قلم بررسی می‌شود

نشست معرفی و بررسی «شهدای نینوا» نوشته ابراهیم صالحی‌ حاجی‌‌آبادی در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.در این نشست زهیر صیامیان، رقیه میرابوالقاسمی و ابراهیم صالحی حاجی‌آبادی حضور دارند و درباره این کتاب سخن می‌گویند.

مطالب این کتاب در دو بخش کلی «شهدای بنی‌هاشم» و «شهدای غیر بنی‌هاشم» تنظیم و دسته‌بندی شده است. در این اثر هویت بیش از ۱۵۰ تن از کسانی که ادعا شده در کربلا به شهادت رسیده‌اند، مطرح و بررسی شده است؛ افرادی که با تکیه بر منابع ضعیف و بی اعتبار نامشان درشمار شهدای کربلا ضبط شده، حال آنکه نام بسیاری از آن‌ها درشمار اصحاب امام حسین (ع) ضبط نشده چه رسد به شهادت آن‌ها در کربلا.

در کتاب‌های کهن و متعدد آمده، روز عاشورا ۷۲ تن از اصحاب امام به شهادت رسیدند که باتوجه به تاریخ کهن و مصادر موجود از تاریخ به نام آن‌ها استخراج و ضمن بیان تحریفات و مطالب نادرستی که برای هریک از این شهدا در کتاب‌ها رواج یافته، نکات قابل اعتمادی که در کتاب‌های کهن برای آن‌ها نقل شد، بیان می‌شود. این نشست یکشنبه ۲۴ شهریور ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه در سرای اهل قلم برگزار می‌شود. سرای اهل قلم در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ واقع شده است.

بنفشه آفریقایی در راه جشنواره فیلم بوسان

فیلم مونا زندی حقیقی در ماه اکتبر در جشنواره فیلم بوسان در کره جنوبی روی پرده می‌رود.

به گزارش هنرآنلاین، بنفشه آفریقایی به کارگردانی مونا زندی حقیقی و تهیه­‌کنندگی علیرضا شجاع­‌نوری در ادامه حضور بین‌المللی خود در جشنواره‌های جهانی، ماه اکتبر به جشنواره فیلم بوسان در کره جنوبی خواهد رفت. بنفشه آفریقایی داستان شکوه، زنی میانسال است که متوجه می ‌شود همسر اولش فریدون توسط فرزندانشان به خانه سالمندان منتقل شده است. او به همراهی همسر دومش رضا تصمیم می گیرند تا مرد را به خانه خود بیاورند. با حضور فریدون در خانه، رابطه شکوه و فریدون تغییراتی می‌ کند که در زندگی با رضا هم تاثیر می‌ گذارد و اتفاقات تازه‌ ای در زندگی هر سه رخ می دهد.فاطمه معتمدآریا، رضا بابک و سعیدآقاخانی بازیگران اصلی این فیلم هستند. مهدی حسینی‌نیا، رویا جاویدنیا، ندا جبرائیلی و مریم شیرازی ایفای دیگر نقش‌ها را برعهده دارند.

دوره آموزشی«مفاهیم فلسفی در روان شناسی معاصر» برگزار می‌شود

گروه مطالعات علم مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران دوره آموزشی«مفاهیم فلسفی در روان شناسی معاصر» را برگزار می‌کند.

فلاسفه و روان‌شناسان غالبا از ایده‌های یکدیگر استفاده می‌‎کنند. هدف این دوره آشنایی با این تعامل فکری است: روشن ساختن بستر تاریخی برخی از نظریه‌های روان‌شناسی معاصر و شناسایی مفاهیم فلسفی موجود در آنها. دوره آموزشی مقدماتی مفاهیم فلسفی در روان‌شناسی معاصر توسط مهدی نسرین (از طریق اسکایپ) در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با مباحث زیر برگزار می‌شود: زیگموند فروید و پیمانه‌ای بودن ذهن، آلفرد آدلر و علت‌شناسی ارسطویی، برهاس اسکینر و تعاریف عملیاتی، کال راجرز و گفتگوی سقراطی، مایکل وایت و ساخت شکنی.

مهدی نسرین، استاد این دوره آموزشی، دانش‌آموخته فلسفه و فلسفه علم در دانشگاه‌های صنعتی شریف، اوتاوا، و مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و عضو سابق هیأت علمی گروه مطالعات علم مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است که در سال‌های اخیر با تحصیل در رشته روان‌شناسی، به عنوان مشاور و روان درمانگر مشغول به کار شده است.

این دوره یازده هفته‌ای، مقدمه‌ای خواهد بود برای برگزاری دوره پیشرفته. شرط شرکت در دوره پیشرفته حضور کامل در جلسات و انجام پروژه نهایی است. علاقه‌مندان به شرکت در این دوره لطفا رزومه خود را به نشانی پست الکترونیکی pccp@irip.irارسال کنند. این دوره روزهای یکشنبه هر هفته از ساعت ۱۷:۰۰الی ۱۹:۰۰برپا می‌شود.

اکران «گرگم و گله می‌برم» در سه جشنواره‌ جهانی

پویانمایی «گرگم و گله می‌برم» به تازگی در سه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن به نمایش در آمده است.

پویانمایی گرگم و گله می‌برم اثر امیرهوشنگ معین به تازگی در سه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن «توکو» فنلاند، «فانتوچ» سوئیس و «وارنا» بلغارستان به نمایش در آمده است.

این پویانمایی در روزهای ۳۰مرداد تا ۳شهریور ۱۳۹۸برابر با ۲۱تا ۲۵آگوست ۲۰۱۹در بخش چشم‌انداز چهارمین جشنواره فیلم‌های انیمیشن «توکو» کشور فنلاند، پانزدهمین حضور بین‌المللی خود را تجربه کرد.

حضور دیگر این فیلم در بخش مسابقه بین‌المللی هفدهمین جشنواره فیلم‌های انیمیشن «فانتوچ» است. این جشنواره امسال از ۱۲تا ۱۷شهریور در شهر بادن کشور سوئیس برگزار شد. هر ساله ده‌ها هزار علاقه‌مند به رشته انیمیشن به مدت ۶روز به شهر بادن محل برگزاری این جشنواره می‌آیند تا از نزدیک فیلم‌های منتخب این جشنواره را بر روی پرده ببینند. دست‌اندرکاران این جشنواره سعی می‌کنند فیلم‌های پربیننده را برای بخش‌های مختلف آن انتخاب کنند. در این دوره از جشنواره حدود ۳۰۰فیلم کوتاه و داستانی انیمیشن از کشورهای مختلف در بخش‌های مسابقه بین‌الملل و ملی به نمایش در آمدند.

پویانمایی گرگم و گله می‌برم که از تولیدات سال ۲۰۱۸کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است با چهار نمایش در یک مجموعه ۶۴دقیقه‌ای برای نوجوانان ۱۶سال به بالا در جشنواره «فانتوچ» به نمایش گذاشته شد. پانزدهمین جشنواره جهانی فیلم‌های انیمیشن «وارنا» در ۶بخش مسابقه‌ای شامل فیلم‌های کوتاه، دانشجویی و کودکان، سریال‌های تلویزیونی، فیلم بلند و ویدئوموزیک در شهر ساحلی وارنا کشور بلغارستان در حالی برگزار می‌شود که پویانمایی کوتاه گرگم و گله می‌برم امسال در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه با ۳۳فیلم دیگر به رقابت می‌پردازند. این جشنواره از ۲۰تا ۲۴شهریور سال ۱۳۹۸برابر با ۱۱تا ۱۵سپتامبر ۲۰۱۹برگزار می‌شود.

«تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» نقد می ‌شود

جلسه نقد و بررسی کتاب «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» روز دوشنبه ۲۵شهریورماه، در سرای کتاب خانه کتاب برگزار می‌شود.

کتاب «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» تألیف حمیدرضا دالوند، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی است که در بهار سال جاری توسط پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر شده است. اندیشه دولت ـ ملت‌سازی در روزگار احمدشاهی و متعاقب آن، آغاز به کار حکومت پهلوی، به پشتوانه‌های نظری متعددی نیاز داشت که نظام آموزش نوین متعهد بود بخشی از آن بنیاد‌ها را در شاخه‌های تاریخ، جغرافیا، ادبیات و زبان، فلسفه و مردم‌شناسی به نحو عمومی و تخصصی برای درک و تصوری از وطن و فرهنگ و تمدن آن به دست دهد. برای این کار لازم بود تاریخ این سرزمین بازخوانی شود و تنوع اقلیم، نژاد، زبان، فرهنگ و دیانت آن به وحدت فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ارجاع داده شود. این راه در واقع نسخه نجات ایران در بحبوحه تشویش‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی بود. این نشست با حضور حمیدرضا دالوند، نعمت‌الله فاضلی، مهرداد عربستانی و جبار رحمانی، روز دوشنبه ۲۵شهریورماه، در سالن سرای کتاب خانه کتاب واقع در خیابان انقلاب، بین خیابان‌های برادران مظفر و فلسطین جنوبی، پلاک ۱۰۸۰برگزار می‌شود.

نسخه مناسب چاپ