مراسم روز ملی صنعت و معدن برگزار شد
لاریجانی: اصلاحات اقتصادی در شرایط کنونی ضروری است
 

تولید، صادرات، ​واردات و مسائل مالی و بانکی در این دوره خاص، شرایط، مقررات و سازوکار‌های خاص خود را می طلبد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، این مطلب را دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم روز ملی صنعت ومعدن که دیروز با حضور مقامات ارشد کشور و با تاکید بر اصلاح قوانین ورفع موانع غیرضروری و سخت گیری های غیرلازم بخش تولید درسالن اجلاس سران برگزار شد، اعلام کرد .وی ضمن تبریک این روز به همه صنعتگران و صاحبان صنایع گفت: این موجود بدخیمی که در امریکا حاکم است، هر منطقه‌ای را یک جور با رفتار‌های غیرقابل پیش بینی سرگرم کرده است.

رئیس مجلس با اشاره به رفتارهای غیرمتعارف رئیس جمهوری امریکا با اروپایی‌ها و چینی‌ها اظهار داشت: یک روز قانون توافقنامه آب و هوایی پاریس را بهم می‌زند و با روس‌ها به نوعی دیگر درگیر است، اما درباره ایران وضع فوق العاده‌ای را برای خود در نظر گرفته است و به نظر می‌رسد که در مجموع واژه تروریسم اقتصادی را می‌توان درباره اقدامات آن در قبال ایران بکار برد.وی گفت: ما از هر پیشنهاد سازنده‌ای که بتواند منافع ملی کشورمان را حفظ ​و صیانت کند استقبال می‌کنیم، اما بازیچه دست کسی نمی‌شویم.

لاریجانی تصریح کرد: در موضوع رونق تولید، جدا از تحریم‌های کذایی امریکایی‌ها که با مقاصد مختلف پیگیری می‌کنند، اشکالات ساختاری در نظام بودجه ریزی کشور وجود دارد و همه مسئله مربوط به تحریم‌ها نیست.

وی با اشاره به نامگذاری امسال گفت: تردیدی نیست که در شرایط متعارف، تولید بدون مناسبات، تعاملات و تجارت بین المللی رونق نمی‌یابد، اما شرایط ما متعارف نیست و این واقعیت قضیه است که در عرصه صادرات، ​واردات و مسائل مالی و بانکی وضع متعارفی نداریم. بنابراین باید به این موضوع توجه کرد که برای این دوره خاص، شرایط، مقررات و ساز و کار‌های خاص در نظر گرفت.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه پیشنهاد‌هایی برای نظام مالیاتی کشور ارایه شده است، اظهار داشت: نظام مالیاتی باید تغییر پیدا کند و اصلاح در بخش اقتصادی کشور از ضروریات است.

وی افزود: یکی از برنامه‌های آن‌ها (دشمن) به هم ریختگی در وضعیت داخلی کشور و بی ثباتی ارز بود. آن‌ها تصورشان ونزوئلاسازی بود که موفق نشدند.

لاریجانی گفت: من مخالف نوشتن استراتژی صنعت نیستم. در این کشور از این گونه اسناد زیاد نوشته می‌شود و برای شرایط عادی خوب است و باید دورنمای درست داشته باشد، استقبال هم می‌کنم و اگر اتاق بازرگانی آن را تدوین کند ما هم پیگیری خواهیم کرد اما ما مسایل روزمره بسیار شدیدتری برای صنایع و تولید کشور داریم و باید به جای اینکه وقتمان را بر روی امر درازمدتی بگذاریم، شرایط امروز ما اقتضاء می‌کند که مسایل فوری‌تر را حل و وقت اصلی را اینجا صرف کنیم.

وی گفت: ما برای صیانت از تولید و زنده نگه داشتن ظرفیت تولید کشور احتیاج داریم که در شرایط فعلی، سازوکار‌های متناسب را در نظر بگیریم که خیلی از آنها قانون نیست بلکه تدبیر است. رئیس مجلس افزود: به عنوان مثال در اخذ مالیات بر ارزش افزوده، به چه دلیل پرونده‌های ده سال قبل را بررسی می‌کنید، آیا الان زمان این کار است؟ من شنیده ام که آقای جهانگیری هم بخشنامه کرده اند برای یکسال قبل را بررسی کنید. باید قبول کنیم اگر تولید محور توسعه و پیشران توسعه کشور صنعت است همه بخش‌ها باید به آن کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه قانون، اختصاص ۴۰ درصد تسهیلات به تولید را الزام کرده و اختصاص ۲۷ درصد تسهیلات به بخش تولید، خلاف قانون است، گفت: لازم است از فعالان اقتصادی مالیات بگیریم، اما مالیات باید به اندازه وسعشان باشد. باید امروز شرایط خاص این تولیدکنندگان را در نظر بگیریم.

سخنان دکتر ظریف

در ادامه این مراسم همچنین دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در سخنانی اظهار داشت: در برابر فشارهای بین المللی کوتاه نمی آییم و ما همراه مردم دنیا، امریکا را مجبور خواهیم کرد که جز با زبان احترام با ملت ایران سخن نگویند و هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنند.

وی با اشاره به اینکه فشارهایی که امروز آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران وارد کرده ناشی از قدرت آمریکا و ضعف ما نیست، بلکه این فشارها به خاطر شکست‌های مستمر آمریکا در حوزه منطقه‌ای و بین المللی در برابر ایران است، ادامه داد: آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی ایران با توافق برجام از زنجیرهایی که به دست آن زده شده بود، آزاد شده و توانسته در منطقه پیشروی کند، حضورش را افزایش داده و قدرت و نفوذش را در منطقه بالا ببرد و همزمان آمریکایی‌ها هر روز در صحنه بین المللی منزوی‌تر شدند.

ظریف تصریح کرد: آمریکا برای اینکه علیه ایران حامی پیدا کند به هر وسیله‌ای متوسل می‌شود؛ به طوری که سال گذشته چهار بار جلسه شورای امنیت را برای محکوم کردن ایران یک بار در سطح رئیس جمهوری و یک بار در سطح وزیر امور خارجه برگزار کرد، اما ناموفق بود و بر این اساس آمریکایی‌ها وادار شدند که از تنها حربه باقی مانده که حربه اقتصادی بود، استفاده کنند.

وی با بیان اینکه امروز ایران در حوزه میدانی در موضع ضعف نیست به طوری که آمریکایی‌ها در عراق، سوریه، لبنان و یمن شکست خوردند، افزود: آمریکایی‌ها در حوزه اقتصادی از فرصت میان مدتی که با حاکمیت دلار بر صحنه اقتصادی وجود داشت، سعی کردند فشارهایی بر ما وارد کنند اما در حقیقت در درازمدت برای خودشان مشکل ایجاد کردند.وزیر امور خارجه یادآور شد: اخیراً روسیه و چین تصمیم گرفتند که معاملات خود را بدون دلار انجام دهند، همچنین سال گذشته دلار از ۳۵ درصد معاملات ایران و ترکیه حذف شد و حتی امارات و هند تصمیم گرفتند که در بخشی از معاملاتشان از دلار استفاده نکنند و همه اینها به معنای کاهش نقش دلار در معاملات بین المللی است.وی درمورد اجرای اینستکس گفت: ارزش استراتژیک و راهبردی آن به فاصله گرفتن نزدیک ترین متحدان آمریکا از آن است. امروز ما در کوتاه مدت ناچاریم از طریق تولید داخلی و اتکا به توانمندی ملی با این حربه اقتصادی آمریکا مقابله کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه ایران در چند سال گذشته نشان داد در برابر احترام با احترام برخورد کرده و در برابر فشارها مقاومت می‌کند، تصریح کرد: آمریکا به دنبال شکستن مقاومت و معیشت مردم ایران است. مردمی که در چهار دهه اخیر به خوبی مقاومت کردند و رکن اساسی اقتدار جمهوری اسلامی ایران همین مردم هستند.وی تاکید کرد: مردم ولی نعمتان ما هستند و برگردن مسئولان حق بالایی دارند؛ به همین دلیل باید با تأمین معیشت آنها و تقویت تولید برای این مردم همه تلاش خود را انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در مراسم روز ملی صنعت ومعدن گفت: چنانچه پارسال سرآمد برنامه‌های وزارت صنعت حفظ تولید بود، اما امسال علاوه بر آن، نهضت ساخت داخل راه اندازی شده که می تواند صنعت کشور را به رونق برساند. رضا رحمانی با تقدیر از حضور پررنگ و اعضای هیات دولت در این مراسم، آن را حامل پیام اعلام حمایت از بخش صنعت و معدن برشمرد وبیان داشت: امروز در حالی به تولید ادامه می دهیم که صنعت کشور در پیشانی تحریم ها قرار گرفته، نقل و انتقالات بین المللی ما مشکل داشته و کشتیرانی ایران تحریم شده است.وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: دشمنان در حالی سخت ترین تحریم ها را علیه کشورمان به اجرا گذاشتند که فکر می‌کردند تولید از کار افتاده و زمین خواهد خورد، اما با همت صنعتگران و با وجود همه مشکلات امروز تولید پابرجاست .وی گفت: بانک جهانی رشد منفی ۶ درصدی برای بخش صنعت کشورمان را در سال گذشته پیش بینی کرده بود، اما امروز با قدرت اعلام می‌کنیم که صنعتگران ما راهکارها را یافته اند یا ایجاد کردند و بر این اساس امروز سرپا هستیم و به تولید ادامه می‌دهیم.این عضو کابینه دولت تأکید کرد: طی جلسات متعددی که با بخش های مختلف فولاد، پتروشیمی، قطعه سازی، خودرو سازی، ریلی و غیره داشته‌ایم، بر توسعه داخلی‌سازی تاکید شده و وزارت دفاع در این راه به همکاری با بخش صنعت پرداخته و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش بنیان و وزارت علوم به دانشگاه ها دستور همکاری با بخش صنعت را صادر کرده است.

به گفته وی، وزارت صنعت برای تکمیل راهبرد توسعه صنعتی کشور آمادگی دارد و این مهم را به بخش خصوصی به عنوان رزمندگان امروز جبهه جنگ اقتصادی تفویض می‌کند.

رحمانی با تاکید بر اینکه هدف اصلی امروز، دستیابی به رونق تولید و ممانعت از تعطیلی واحدها و بیکاری کارگران و صنعتگران است، گفت‌: برای توسعه صنایع ریلی و کشتی‌سازی نیازمند تامین مالی هستیم و اکنون با قدرت اعلام می‌کنیم که برای ۱۰ سال آینده، چنانچه با ۱۰۰ درصد ظرفیت خود در صنایع ریلی و کشتی‌سازی کار شود، تقاضا همچنان وجود خواهد داشت، اما نیازمند تأمین مالی است.وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: امروز در حوزه صادرات به ویژه به ۱۵ کشور همسایه و همچنین برای مدیریت بازار برنامه داریم، علاوه بر آن در موضوع مبارزه با رانت و فساد هیچ ملاحظه ای نداریم.

گزارش خبرنگار ماحاکی است: دراین مراسم تعدادی از صنعتگران به بیان دیدگاه های خود پرداخته و سپس لوح تقدیر به صنعتگران ومعدنکاران نمونه از اقصی نقاط کشور اهداشد.در پایان این مراسم هم تشکل‌های فراگیر صنعتی و معدنی بخش خصوصی کشور با انتشار بیانیه ای ۱۵ درخواست خودرا از دولت اعلام کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ