لاریجانی: دکتر احمدی دغدغه رشد عقلانیت جامعه را داشت
 

مراسم اولین سالگرد درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، رییس فقید سازمان سمت (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی)، با حضور شخصیت‌های سیاسی، دانشگاهی، کشوری و لشکری در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، سید حسن خمینی یادگار گرامی امام راحل، دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد، همسر آیت الله‌هاشمی رفسنجانی، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر اعرافی رئیس حوزه علمیه، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، دکتر محمد ذبیحی رئیس فعلی سازمان سمت، حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود خامنه‌ای فرزند رهبر معظم انقلاب، سیدمحمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات، دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، جمعی از نمایندگان مجلس و برخی از اساتید دانشگاه و حوزه از جمله مهمانان این مراسم بودند.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم، با تاکید بر ابعاد والای شخصیت مرحوم احمدی گفت: ایشان جدا از دسته‌بندی‌های سیاسی بر رشد عقلانی و استدلالی جامعه تاکید داشت.

وی افزود: ایشان یک شخصیت جامعی داشت هم یک معلم پارسا بود و هم در دانشگاه تهران یکی از اساتید بزرگ بود. ایشان علاوه بر اخلاقیات ممتاز در ترجمه آثار فلسفی دقیق و منظم بود. کتاب‌های زیادی را در حوزه فلسفه با نثری روان ترجمه کردند.

وی با بیان اینکه ترجمه آثار کار ساده ای نیست، ادامه داد: مترجم هم باید بتواند در ترجمه خوب ورود کند هم اینکه فکر نویسنده را به زبان بیاورد. پاورقی‌های ایشان نیز در ترجمه آثار بسیار مهم است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید حجت الاسلام احمدی بر رشد استدلال در جامعه افزود:اگر جامعه در مناسبات خود به جای هیجانات، استدلال ومبانی عقلانی را به کار ببرد ، این امر سبب ارتقای جامعه است .

لاریجانی تاکید کرد: باید بدانیم که رشد یافتگی در تفکر سیاسی یک جامعه تا حد زیادی به رشد عقلانی یک جامعه مربوط است. نباید مأیوس بود بلکه باید در این زمینه تلاش کرد و البته دلیلی هم ندارد که همه مباحث فلسفی در جامعه رشد یابد، اما تعلق خاطر حجت الاسلام احمدی به استدلال بسیار زیاد بود چون برای تکامل جامعه یک امر مهم است.

رییس مجلس تصریح کرد: حجت الاسلام احمدی نگرانی‌هایی برای کل امت اسلامی داشت، شیفته راه امام بود و تحقق عدالت یکی از مسائلی بود که موجب نگرانی ایشان می شد. او همواره با عقیده خود زندگی کرد.

سخنان وزیر علوم

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در ادامه گفت: من به عنوان فردی که در دانشگاه در کلاس‌های درس او شرکت کردم و همچنین مدت حدود شش ماه که در دوره حیات او در مسئولیت بودم، در این مدت علاقه وافر و مستمر او به بحث پیگیری منابع و متون درسی در حوزه علوم انسانی را دیدم.

وی در ادامه تصریح کرد: علیرغم اینکه نزدیک به ۴۰سال از تأسیس و شکل گیری سازمان سمت گذشته است، شور و علاقه آن مرحوم به پیگیری مسائل علوم انسانی همانند سالهای اول تشکیل این سازمان بود. آن مرحوم خود را موظف به نتیجه رساندن مسئولیت خود در سازمان سمت به ویژه در عرصه علوم انسانی می‌دانست. با وجود اینکه فعالیت در این حوزه بسیار پراضطراب است اما ایشان برنامه‌های خود را در چارچوب مشخص و اهداف تعیین شده پیش می‌برد. وزیر علوم خاطر نشان کرد: مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی تمامی کتاب‌هایی که در سازمان سمت به چاپ می‌رسید قبل از چاپ مورد مطالعه قرار می‌داد.

وی ادامه داد: ما در دهه ۶۰به دلیل کمبود متون درسی نیاز به تولید متون علمی داشتیم. در شرایط فعلی هم در حوزه تأمین منابع علمی به خصوص علوم انسانی در کشور نیاز داریم تا سازمان یا مجموعه‌ای وظیفه نشر و انتقال یافته‌ها و تالیفات را در دانشگاه‌ها و مراکز علمی عهده‌دار شوند.

وزیر علوم تصریح کرد: ما در وزارت علوم برنامه‌هایی در راستای حمایت از اهداف سازمان در نظر داریم که اگر محقق شود می‌تواند به قدرت و حوزه عمل این سازمان در عرصه علوم انسانی بیفزاید.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذبیحی، رئیس سازمان سمت نیز در این مراسم گزارشی از فعالیت‌های این سازمان ارائه داد و گفت: سمت با تلاش دکتر احمدی به سازمانی بلندآوازه و امروز به برند بزرگ علوم انسانی تبدیل شده است‌. وی اضافه کرد: دو هزار و ۵۰۰عنوان کتاب مبنایی و درسی در این سازمان منتشر شده و به طور متوسط روزی ۳عنوان کتاب چاپ اول و چاپ مجدد در سازمان منتشر می‌شود. در حوزه زبان‌های خارجی و حقوق تلاش‌های گسترده‌ای شده است؛ البته اشکالاتی در کار ما هست ولی علم ذاتاً کاشف است و مسیر آن در اختیار ما نیست باید تلاش کنیم قوای علوم انسانی را تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: دست یاری خود را به سوی همه نخبگان و صاحب نظران دراز کرده ایم تا این برند ملی را به برند بین المللی تبدیل کنیم.

سخنان مدیر حوزه‌های علمیه

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور هم در سخنانی با بیان این که دو نهاد حوزه و دانشگاه چالش‌های طولانی دارند گفت: دکتر احمدی یکی از شخصیت‌هایی بود که به هر دو حوزه شناخت و تسلط کاملی داشت و اقدامات ارزشمندی برای اتصال دو حوزه دانشگاه و حوزه انجام داد. وی با اشاره به سابقه آشنایی حدود ۴۰ساله خود با مرحوم احمدی خاطرنشان کرد: در طول حدود ۴۰دهه هم نشینی و انس با ایشان در جلسات مختلفی از محضر آن استاد بهره بردم اگر چه برخی از جلسات ارکان‌های اداری و اجرایی داشت، اما به طور کلی استفاده زیادی از علم، اخلاق؛ تجربه و مدیریت آن مرحوم کسب نمودم.

وی در ادامه با تاکید بر این که ما در حوزه و دانشگاه نیازمند بازشناسی الگوهای جالب، جذاب و الهام بخشی هستیم گفت: مرحوم دکتر احمدی از جمله چنین الگوها به شمار می‌روند و من فرصت‌های فراوانی را در جهان درونم با این استاد گرانقدر زندگی می‌کنم. در واقع دکتر احمدی بیش از آن چه که خود را می‌نمایاند بود و تواضع و فروتنی در شخصیت علمی، اخلاقی و دانش او مخفی بود.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور همچنین به بیان مهم‌ترین ویژگی‌های علمی و اخلاقی دکتر احمدی اشاره کرد و گفت: ایشان ذات و شخصیت فلسفی اسلامی داشتند و عمری را در حوزه فلسفی اسلامی گذراندند به همین دلیل آن مرحوم علاقه و عشقی وافر به مرحوم علامه طباطبایی می‌ورزیدند و در حوزه فلسفه اسلامی بهره زیادی از شخصیت ممتاز و برجسته او می‌بردند به گونه‌ای که در حوزه او را با عنوان شخصیتی که به حکمت صدرایی و فلسفه اسلامی آشنایی دارد می‌شناختند.

حجت الاسلام اعرافی خاطر نشان کرد: دکتر احمدی در حوزه فلسفه تنها در فلسفه اسلامی توقف نکرد بلکه با الهام گیری از استاد طباطبایی به فلسفه غرب ورود نمود و با دقت نظر خاصی این فلسفه را نیز مورد توجه قرارداد به گونه‌ای که برخلاف بسیاری از متفکران فلسفی به دلیل آشنایی با زبان انگلیسی توانست به صورت مستقیم و بدون هیچ مانعی منابع اصلی فلسفه غرب را به طور مستقیم مورد مطالعه قرار دهد، بنابراین آنچه را که ایشان پیش روی خود قرار داده بود یک فلسفه تطبیقی به شمار می‌رود.

به گفته وی، حجت الاسلام احمدی در پرتو امواج انقلاب اسلامی به امام خمینی (ره) عاشقانه می‌نگریست و در این پرتو نیز به حوزه علوم اسلامی ورود پیدا کردند و با مباحث تطبیقی علوم و مبانی اسلامی را مورد بررسی قراردادند همچنان که در پژوهشکده و دانشگاه دغدغه‌های اصلی خود را در این حوزه مورد کنکاش قرار داده و در هشت رشته علوم انسانی، اجتماعی، اقتصاد، سیاست و غیره ورود پیدا کردند اما در حوزه تعلیم و تربیت صاحب آرا و اندیشه ارزشمندی شدند.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور همچنین دقت نظر در نقد و ویرایش مقالات را از دیگر ویژگی‌های ارزشمند دکتر احمدی عنوان کرد و گفت: آن مرحوم در عرصه عبادی و معنوی نیز همواره زبانزد و الهام‌بخش بودند به گونه‌ای که روح معنوی و خاشع او در برابر خداوند زبانزد بوده و همواره در نماز نیز ساده و با خشوع حاضر می‌شد.

وی همچنین با بیان این که دکتر احمدی از لحاظ اخلاق فردی و اجتماعی الگوی کم نظیر در دانشگاه است، گفت: ایشان هیچگاه در کار مزد اندیش نبود و همواره از بیت‌المال بیشتر از مال خود حمایت می‌کرد در عرصه اخلاقی نیز صبر، شکیبایی و تحمل او بسیار بالا بود و هیچگاه خشم او از مرزهای عدالت بیرون نرفت. ضمن این که همواره یار و غمخوار محرومان بود.

گفتنی است، در پایان این مراسم کتابی از مجموعه مقالات نوشته شده در مورد شخصیت زنده یاد احمدی در اولین سالگرد درگذشت او، رونمایی شد. همچنین نمایشگاهی از آثار موسسه سمت برپا شده بود که رئیس مجلس شورای اسلامی و دیگر مهمانان از آن دیدن کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ