لاریجانی: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مانع بروز فساد می‌شود
رئیس مجلس گفت: شیطنت آمریکایی‌ها باعث ایجاد فضای وفاق و همدلی در کشور شد. آنها نیت دیگری داشتند، ولی موفق به تحقق آن نشدند.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در دیدار با معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور، حفظ و نگه داشتن وفاق و همدلی را سرمایه ای برای تحقق آرمان‌های انقلاب دانست و افزود: معاونت پارلمانی دستگاه‌ها از قسمت‌هایی است که این مهم را بر دوش دارد. بنابراین موارد مد نظر نمایندگان را پیگیری کنید چرا که فشار روی آنها زیاد بوده و مشکلات مردم را منعکس می‌کنند.رئیس مجلس با تاکید بر لزوم حفظ ارتباط نمایندگان با وزرا تصریح کرد که این امر به حفظ فضای وفاق در کشور کمک می‌کند.

لاریجانی با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «رونق تولید» اظهار داشت: برخی قوانین ، سرمایه گذاری را سخت کرده؛ بنابراین لازم است در دستگاه‌ها ستادی تشکیل شود تا ایرادهای قانونی مشخص شود که البته به معاونت قوانین مجلس هم گفته‌ایم تا تنقیح قوانین را در اولویت قرار دهند.

وی بخش زیادی از ایرادهای قانونی را مربوط به آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها دانست و تصریح کرد: متأسفانه روند سرمایه گذاری در کشور دو سال طول می‌کشد که اشکال دیوانی ما را نشان می‌دهد؛ همچنین در قانون برنامه توسعه، طرح پنجره واحد مطرح شد که به خوبی اجرا نشد.

رئیس مجلس اضافه کرد: در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و خدمات باید روند سرمایه گذاری روانسازی شود و اگر قانونی مخل بوده یا وجود آن ضرورت ندارد به اطلاع مجلس برسد تا اصلاح شود یا در صورت لزوم همان آیین نامه‌ها و بخشنامه‌ها تغییر کند.

لاریجانی با بیان اینکه درباره برخی قوانین به خصوص قانون برنامه توسعه بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های لازم از سوی دولت نگارش نشده است، اظهار داشت: دولت در حوزه قوانین به خوبی عمل کرده است، اما باید این اشکالات را هم برطرف کند. وی یادآور شد: مجلس فقط یک سال و چند ماه دیگر فرصت دارد و هنوز لوایح زیادی برای بررسی مانده ، بنابراین لازم است دولت لوایح اولویت دار را به مجلس اطلاع دهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه روانسازی فعالیت‌های اقتصادی و جلوگیری از فساد، نیازمند راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است، خاطرنشان کرد: در جلسه سران قوا هم این بحث ضروری مطرح شد و اکنون این پروژه تا حدی در برخی دستگاه‌ها و استان‌ها جلو رفته اما به یکدیگر متصل نیست؛ از این رو لازم است وزارت ارتباطات به عنوان دستگاه اصلی باشد و سایر دستگاه‌ها با این وزارتخانه همکاری کنند.

معاون پارلمانی ریاست جمهوری هم در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد معاونت‌های پارلمانی گفت: امور پارلمانی در دولت با خرد جمعی و هم اندیشی اداره می‌شود.

حسینعلی امیری اظهار داشت: تذکرات، سئوالات و موارد مد نظر نمایندگان از سوی دولت ثبت و ضبط شده و برای پیگیری این موارد برنامه ریزی می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ