لاریجانی: قرارداد ساخت ۲ن یروگاه اتمی با روسیه درمرحله نهایی است
‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قرارداد ایجاد دو نیروگاه اتمی جدید با همکاری روس‌ها در حال نهایی‌شدن و مجموعه‌ای از این مذاکرات و سرمایه گذاری‌ها ‌بین ایران و روسیه در حال انجام است.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی در گفتگو با «اسپوتنیک» روسیه، به موضوع سرمایه گذاری اقتصادی روسیه در ایران اشاره کرد و افزود: ایران با دولت روسیه روابط نزدیک و بسیار راهبردی دارد و هم در زمینه مبارزه با تروریست اقداماتی بین دو کشور صورت گرفت که تاثیر آن را مشاهده کردیم.
وی ادامه داد: ایران در زمینه روابط راهبردی در حوزه‌های اقتصادی اولویت‌هایی دارد که در برنامه ششم توسعه به درستی توصیف شده است مثلا سرمایه‌گذاری در نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ها، راه آهن و راه‌ها از جمله اولویت‌های ایران است.
لاریجانی درباره همکاری‌های ایران، روسیه و سایر کشورها در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گفت: تا جایی که من اطلاع دارم روسیه تلاش زیادی برای مبارزه با مواد مخدر انجام می دهد و در این زمینه با ایران هم همکاری‌هایی دارد.
وی ادامه داد: از چندی پیش افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه رد و بدل شده اند و همچنین رفت و آمد اطلاعاتی برای ضربه زدن به قاچاقچیان مواد مخدر انجام می‌شود. ‌رئیس مجلس به برگزاری کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در مسکو اشاره و بیان کرد: از رئیس مجلس دومای روسیه در زمینه برگزاری این کنفرانس تشکر می کنم اما با توجه به روال موجود در زمینه مواد مخدر حل این مشکل به راحتی نخواهد بود.
‌لاریجانی با اشاره به سخنرانی نماینده سازمان ملل در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر گفت: نماینده سازمان ملل آمار عجیبی ارائه کرد و براساس آن مشخص شد جمعیت چند میلیونی در دنیا گرفتار مواد مخدر است اما مهم نتیجه گیری از این گزارش است.
وی ادامه داد: سازمان ملل در گزارش خود بیان کرده که منشاء اصلی مواد مخدر در افغانستان است، چراکه از سال ۲۰۰۱ تاکنون حجم تولید مواد مخدر در این کشور از ۲۰۰ تن به ۹۰۰۰ تن رسیده است و سطح زیر کشت هم از ۸ هزار هکتار به ۲۳۶ هزار هکتار گسترش یافته است.
رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با تاکید بر این که مقصد اصلی مواد مخدر اروپاست،‌بیان کرد: اما چرا ایران، روسیه و کشورهای دیگر باید هزینه مبارزه با مواد مخدر را پرداخت کنند، اعتقاد دارم اگر آمریکایی‌ها یک دهم حساسیتی که امروز درباره دخالت روسیه در زمینه انتخابات خود دارند نسبت به موضوع مبارزه با مواد مخدر داشته باشند، تاثیرگذار خواهد بود.
لاریجانی در زمینه راه‌حل برای مبارزه با مواد مخدر
پیش‌روی ایران و روسیه بیان کرد: همکاری و مبارزه با مواد مخدر بین ایران، روسیه و کشورهای دیگر باید انسجام بیشتری پیدا کند؛ در این زمینه لازم است ارتباطات اطلاعاتی افزایش پیدا کند تا بتوان از‌ این طریق به قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر لطمه وارد شود و در این فضا حلقه‌های مفقود شده‌ای وجود دارد که باید تکمیل شود.
وی افزود: اگر ناتو در افغانستان مسئولیت خود را در زمینه مبارزه با مواد مخدر برعهده بگیرد لابراتوارها را بمباران کند و تجهیزات لازم را در نظر بگیرد بهتر می توان با مواد مخدر مبارزه کرد.
وی تاکید کرد: همچنین باید برای کشت جایگزین در افغانستان با دولت این کشور صحبت کرد؛ درست است که منافع تروریست‌ها از مواد مخدر تامین می شود اما ایران، روسیه و پاکستان
می‌توانند با کمک به دولت افغانستان کشت جایگزین را فراهم کنند تا از لحاظ درآمد به کشاورزان لطمه‌ای وارد نشود. رئیس دستگاه قانونگذاری کشور در پاسخ به این سئوال که ایران و روسیه علاوه بر همکاری‌های موفقیت‌آمیز در زمینه مبارزه با داعش، در زمینه حل و فصل بحران‌های دیگر منطقه از جمله عراق و یمن چه تاثیری خواهند داشت، گفت: این همکاری‌ها بستگی به نقش آفرینی روسیه در حل و فصل منطقه دارد، در حال حاضر در صحنه بین المللی آمریکا نقش به سزایی ایفا نمی کند و برعکس نقش مخرب دارد، چرا که داعش را به وجود می آورد و با گروه‌های تروریستی کار می کند.
رئیس مجلس در ادامه به وضع عراق اشاره کرد و ادامه داد: در کشور عراق ما به درخواست دولت این کشور در زمینه سرکوب کردن داعش همکاری‌هایی داشتیم، بنابراین عراق مشکل مهمی در زمینه تروریسم ندارد اما در سوریه بخش‌هایی در دست داعش است.
وی در باره احتمال خروج آمریکا از برجام و سناریوهای ایران در زمینه لغو توافق بین‌المللی اظهار داشت: برجام یک توافق بین‌المللی است و تنها با آمریکا به توافق نرسیده‌ایم، بلکه کشورهای مهمی از اروپا، روسیه و چین طرف‌های مذاکره برای برجام بوده‌اند و این توافق پس از سال‌ها مذاکره به نتیجه رسیده است، بنابراین آمریکایی‌ها فیگوری گرفته‌اند که می‌خواهند آن را لغو کنند اما این کار ساده ای نیست.
وی تأکید کرد: نظر اتحادیه اروپا، چین و روسیه را در زمینه خروج یک جانبه آمریکا از برجام می‌دانیم، بنابراین مسیری که آمریکا در نظر گرفته است ساده نیست اما من وجه سخت آن را می گویم، فرض کنید آمریکایی‌ها این قدر عقل نداشته باشند و از برجام خارج شوند این سئوال مطرح است که آیا به نفعشان است؟ چرا که به نظر می‌رسد کل پرستیژ آمریکا از بین خواهد رفت و همه دنیا متوجه می‌شوند که آنها به هیچ توافقی اعتنا نمی‌کنند.
رئیس مجلس به خارج شدن آمریکا از توافق آب و هوای پاریس اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها در زمینه همکاری با اروپا، چین، مکزیک و کوبا هم مساله ایجاد کرده‌اند و به نظر می‌رسد اگر از برجام هم خارج شوند موضع آمریکا به عنوان یک کشور معمولی خفیف خواهد شد، البته مجالی برای کشورهای دیگر برای حضور در فضاهای بین‌المللی ایجاد خواهد شد.
لاریجانی با تأکید بر این که توسعه توان موشکی ایران جنبه دفاعی دارد، اظهار داشت: در قانون مذکور منابعی برای گسترش تولید موشک در نظر گرفته شده است و همچنین مساعدت‌های مالی در زمینه فعالیت‌های امنیت‌بخش منطقه به خصوص نیروی قدس منطقه صورت خواهد گرفت تا آنها به فعالیت خود برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه ادامه دهند.
وی همچنین بر افزایش فعالیت‌های اتمی و اختصاص منابعی در این زمینه هم تأکید کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ