لاریجانی: قوه قضائیه باید تکیه‌گاه مردم باشد
 

سرویس خبر:‌رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که قوه قضائیه باید تکیه‌گاه مردم باشد، گفت: اظهار نظر افراد در قوه قضائیه باید صرفا بر اساس قانون بوده و رنگ و بوی جناحی نداشته باشد.

دکتر علی لاریجانی در نشستی به میزبانی قوه قضائیه صیانت از نمایندگان را محل مناقشه دانست و افزود: این موضوع باید برطرف شود چرا که در قانون اساسی نمایندگان از اظهار نظر مصون هستند و تفسیر برخی اینگونه است که اگر نماینده مجلس مرتکب جرم نشده و فعل مجرمانه انجام ندهد در بقیه موارد با سایر افراد جامعه تفاوت دارد و صرفا به خاطر لفظ و بیانی که برای مصالح کشور است و اتهام فرض شده، نباید مجرم شناخته شود.وی گفت:‌افراد در قوه قضائیه نباید کاری به جناح‌ها داشته باشند تا محل اتکای مردم محسوب شوند از این رو اظهارات افراد در این قوه باید فقط قانونی باشد که به نفع این قوه است.‏

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: کارکرد قوه قضائیه باید به قوای دیگر متصل شود که اگر آقای رئیسی پشتیبانی کند امسال که سال بسیار مهمی است دولت الکترونیک در کشور رخ دهد و تمامی بخش‌های حکومت به هم مرتبط شود.

لاریجانی اضافه کرد: در دو حوزه تقنینی و نظارتی و مسائل مربوط به نمایندگان باید میان دو قوه ارتباط برقرار باشد به خصوص نمایندگان با برخی مسائل از نزدیک برخورد دارند که می‌توانند به قوه قضائیه ارجاع دهند. برای مثال دادستانی جلوی کار اقتصادی که با زحمت راه اندازی شده را می‌گیرد که به خاطر تصور اشتباه دادستان است البته این موارد به قوه قضائیه می‌رسد اما بر نمی‌گردد لذا نمایندگان باید بدانند مشکلات را با کدام بخش قوه مطرح کنند و از کجا پاسخ دریافت کنند چرا که نمایندگان چشم شما هستند که مشکلات را به شما منتقل می‌کنند.

اهمیت حبس‌زدایی

وی با تأکید بر اهمیت حبس زدایی اظهار داشت: باید موادی در قانون که منجر به افزایش حبس شده است، با همکاری دو قوه حذف شود چرا که زندان‌ها مجموعه‌ای برای تربیت نیستند بلکه ممکن است مجرم بیشتری بیرون بدهد پس باید کاهش یابد.

وی اضافه کرد: مردم به صورت روزمره با مسائل امنیت اجتماعی سروکار دارند و امنیت سیاسی و ملی مربوط به زعما می‌شود و نازل است. مسائلی همچون سرقت مسلحانه، کیف قاپی یا تجاوز به عنف در حوزه امنیت اجتماعی است که باید پیگیری شود و مردم احساس کنند عدلیه پشتیبان آنها است.

لاریجانی در حوزه امنیت اقتصادی، قوه قضائیه را مهم‌ترین مسئول دانست و افزود: باید با اخلالگران برخورد کرد و در کنار آن از کارآفرینان نیز حمایت داشت تا افراد ثروت خود را برای تولید عرضه کنند اما گاهی بخش‌های امنیتی در امور اقتصادی دخالت‌هایی دارند که باید جلو آنها گرفته شود تا رقابت نیز ایجاد شود.

وی درباره تعدی به زمین‌های کشاورزی اظهارداشت: در گندم خودکفا شده و در آستانه خودکفایی در حوزه برنج هستیم و نیاز سالانه ما به برنج ۳ میلیون تن است که ۲ر۲ تن تولید و ۸۰۰ هزار تن آن از خارج از کشور تهیه می‌شود که اگر در حوزه کشاورزی درست عمل شود این میزان نیز می‌تواند در داخل تولید شود.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ