لایروبی اروند بعد از ماه رمضان آغاز خواهد شد
معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز لایروبی اروند براساس توافق صورت گرفته بین رئیس‌جمهوری کشورمان و نخست وزیر عراق بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش تسنیم، محمد راستاد درباره لایروبی اروند با همکاری کشور عراق اظهار داشت: با توجه به این‌که تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور اروندرود است، یکی از توافقات در ملاقات اخیر سران دو کشور ایران و عراق، لایروبی اروندرود بود.

توافق با عراق برای لایروبی اروندرود در قالب پروتکل ۱۹۷۵ الجزایر بین دو کشور صورت خواهد گرفت که مستلزم بازگشایی دفتر همکارهای مشترک است؛ در قالب این دفتر تمام عملیات لایروبی،ایمنی، راهنمایی کشتی ها و سایر موارد به‌صورت مشترک انجام خواهد

شد.

وی یادآور شد:‌ پیگیری ‌ها برای لایروبی اروند از طریق وزارت امور خارجه شروع شده تا جلسات فنی را با طرف عراقی برگزار کنیم و مکانیزم های نهایی برای بازگشایی دفتر همکاری شروع شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه با بازگشایی دفتر مشترک می توانیم شاهد شروع عملیات لایروبی اروند باشیم، افزود:‌ مطابق توافق رئیس‌جمهوری و نخست وزیر عراق شروع عملیات بعد از ماه رمضان خواهد بود. تمام تجهیزات سازمان بنادر آماده است تا بلافاصله بعد از بازگشایی دفتر مشترک، عملیات لایروبی را شروع کند.

وی گفت: اگر طرف عراقی در مذاکرات فنی به موقع حضور پیدا کند در زمان تعیین شده عملیات لایروبی را شروع خواهیم کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ