محک
لرزه بر سیاست تحریم ترامپ!
ابوالقاسم قاسم زاده
ازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی باحضور رئیس جمهور و وزیر نفت و فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه افتتاح شد. براساس گزارش از مسیر انجام این پروژه بزرگ، تولید روزانه ۵۶میلیون مترمکعب گاز، ۷۷هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه یک‌ونیم میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن «اتان» طراحی و ساخته شده که ارزش محصولات تولیدی این فازها روزانه ۳۰میلیون دلار برآورد شده است. تا اینجای کار با انجام موفق پروژه پارس جنوبی به‌دست مهندسان ایرانی و با مدیریت قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفته است، روزانه ۱۱۳میلیون مترمکعب گاز غنی شده، ۱۰۰میلیون مترمکعب گاز متان، ۱۵۰هزار بشکه میعانات گازی و ۸۰۰تن گوگرد کرانول به ظرفیت تولید اضافه و همچنین سالیانه ۲ میلیون و ۱۰۰هزار تن گاز مایع و ۲میلیون تن «اتان» به عنوان خوراک اصلی صنایع پتروشیمی تولید می‌شود. زنگنه وزیر نفت گفت،‌ «اکنون ایران در تولید گاز در میدان پارس جنوبی از قطر جلو افتاد.» قطر در تولید گاز تا قبل از افتتاح پروژه جدید در پارس جنوبی، رتبه اول در جهان را داشت.

اگرچه خبر و گزارش‌ها از افتتاح رسمی ۴ فاز مهم جدید پارس جنوبی از سوی رسانه‌های خارجی، بخصوص شبکه‌های فارسی‌‌زبان آنها در محاق و سانسور کامل قرار گرفت. اما آن را باید سیلی دیگری به سیاست‌های تحریم ترامپ علیه ایران دانست. ترامپ با جنجال تبلیغاتی سیاست تحریم‌های همه‌جانبه را علیه ایران اعلام کرد. در این مدت به‌صورت مستمر جنگ روانی را با سرمایه‌های دلاری سعودی‌ها و مدیریت صهیونیست‌ها در اروپا و آمریکا کلید زدند و مدام از فروپاشی دولت‌ـ ملت ایران خبرسازی کردند. قرارگاه عملیاتی جنگ روانی علیه ایران شبکه‌های گوناگون فارسی‌زبان است که تا ایران را در آستانه سقوط نشان دهند. مسیر افکارسازی مخرب این شبکه‌ها در یکسال گذشته در تعریف جنگ روانی چنان چرخید که از کشوری به وسعت ایران با جمعیت ۸۰میلیونی و از دولت مستقر جمهوری اسلامی ایران، کمترین خبر یا گزارش موفقیت یا مثبت را نداشتند. در حالی که این شبکه‌ها در مسیر اجرای جنگ روانی، مداوم خود را صدای ملت ایران معرفی می‌کنند که از سردلسوزی و انعکاس مطالبات مردم، آنهم براساس تعریف «رسانه مستقل» انجام وظیفه می‌کنند! مسیر جنگ روانی تاکنون جواب نداده است تا آنجا که وزیر خارجه ترامپ «پمپئو» در پاسخ به پرسش یک خبرنگار از شبکه تلویزیونی آمریکایی که پرسید، «شما با اجرای سیاست تحریم تا تحریم دارو و نیازهای درمانی پزشکی و بالاتر از آن محاصره اقتصادی‌ـ غذایی پیش رفته‌اید!؟» پاسخ داد: «ما آنقدر فشار را بر مردم ایران تشدید و ادامه می‌دهیم تا از شدت گرسنگی سر به شورش بردارند!» این پاسخ وزیر خارجه ترامپ پس از انتشار رسانه‌ای از سوی برخی از مجامع حقوق بشری غرب همچنین افکار عمومی چنان مورد اعتراض قرار گرفت که به سرعت آن را از صحنه رسانه‌ای محو کردند. چند روز قبل بار دیگر «بریان‌هوک» مشاور وزارت خارجه آینده درباره ایران، فردی که گفته می‌شود، مدیریت اجرایی پرونده تحریم ایران را به عهده دارد، گفت: «در ماه‌های آینده، فشارهای تحریمی علیه ایران بخصوص در صادرات نفتی را مضاعف خواهیم کرد.» واقعیت این است که سیاست تحریم ترامپ علیه ایران، آن هم با هدف محاصره کامل و انزوای جمهوری اسلامی ایران تاکنون نتیجه نداده است. ایران همچنان نفت و گاز صادر می‌کند و مشتریان خود را دارد. کشورهای گوناگون در جهان سیاست تحریم ترامپ را پس زده‌اند. حتی کشورهای اروپایی، کره‌‌جنوبی، ژاپن، هند، چین، مالزی و… که گمان می‌رفت پاسخ مثبت به ترامپ بدهند. سیاست‌های او را رد کرده‌اند و آن را مسیر سلطه یکجانبه‌گرایی ترامپ بر جهان می‌خوانند! واقعیت این است که اکنون ترامپ و سیاست‌های او در سطح جهانی، خطر بزرگ برای روابط و صلح بین‌المللی خوانده می‌شود.

ما در ادبیات ملی، مذهبی خود واژگان تاریخی داریم به نام «دشمن عنود» ترامپ اگرچه برای ایرانیان، دشمن عنود است اما امروز در داخل و خارج آمریکا به «عناد» شهرت دارد. آنچنان که حتی با نهاد کنگره آمریکا و بسیاری از سیاستمداران و شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی آمریکا و در جهان عناد می‌ورزد. آنچه که هنوز در این عناد و با سیاست‌های تحریم علیه ایران از سوی ترامپ و دولت او دنبال می‌شود و به‌صورت هدف اصلی و مرحله‌ای کاخ سفید است، حک ناامیدی در جامعه ایران است. روحانی رئیس جمهوری در سخنان خود هنگام افتتاح ۴ فاز از پروژه بزرگ پارس جنوبی در شرح «عناد» آمریکا علیه مردم ایران به آن اشاره کرد و گفت: «… تحریم‌ها می‌خواهد امید به آینده را در مردم از بین ببرد تا مردم نسبت به فردا، حتی ۶ ماه آینده خود ناامید شوند. مطمئناً‌‌ آمریکا به اهداف خود نمی‌رسد و ملت ایران در برابر حرف ناحق آنها سر فرود نمی‌آورد.»

رئیس جمهور اگرچه شرایط کنونی، بخصوص در بخش معیشت عمومی را سخت خواند،‌گفت، «ما در جنگ هستیم» همان‌گونه که هشت سال آمریکا جنگ تحمیلی را برای ایران تدارک دید. ما آن جنگ طولانی را با وحدت دولت و ملت با پیروزی پایان دادیم. اکنون نیز باور دارم که اگر وحدت داشته باشیم در این جنگ نیز پیروز میدان خواهیم شد. همین وحدت را در افتتاح فازهای پارس جنوبی، پروژه بزرگی که از مسیر وحدت به‌دست ایرانیان انجام گرفت، نظاره کرده‌ایم که سیلی بزرگ به سیاست‌های تحریم ترامپ بود. راهی بجز وحدت در مسیر پیروزی در جنگ اعلام شده ترامپ علیه ایران (دولت و ملت) نداریم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ