لودریان: ایجاد خط اعتباری فروش نفت ایران منوط به اعطای مجدد معافیت‌ توسط آمریکاست
وزیر امور خارجه فرانسه با اعلام این که مذاکرات با ایران برای ایجاد خط اعتباری به منظور تضمین سود فروش نفت جمهوری اسلامی ادامه دارد، تصریح کرد که اجرای این طرح منوط به اعطای مجدد معافیت‌های نفتی به ایران است.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، ژان ایو لودریان دیروز در جمع خبرنگاران گفت: پیشنهاد ما این است که یک خط اعتباری نفتی ایجاد کنیم و در ازای آن ایران به برجام برگردد، امنیت خلیج فارس حفظ و درهای مذاکره پیرامون امنیت منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵گشوده شود.وی در ادامه تصریح کرد: تمامی این مسائل منوط به اعمال مجدد معافیت‌های نفتی از سوی ترامپ است.به گزارش ایسنا، برخی منابع غربی به تازگی اطلاع داده‌اند که فرانسه برای پایبند ماندن ایران به تعهدات برجامی خود، می‌خواهد موضع آمریکا نسبت به طرح ایجاد یک خط اعتباری به ارزش ۱۵ میلیارد دلار تا پایان سال جاری به تهران را بررسی کند.

رویترز به نقل از منابع مطلع خبر داده‌ است: فرانسه پیشنهاد را مطرح کرده اما ایران همچنان در حال مذاکره بر سر این مساله است. این که ایران بتواند آزادانه هر زمان که بخواهد به این مقدار پول دسترسی پیدا کند، باید تضمین شود و جمهوری اسلامی همچنین باید بتواند نفت خود را بفروشد و به پول حاصل از فروش نفت، به راحتی دست یابد.

یک منبع دیگر گفته است: با این که اروپایی‌ها خصوصا فرانسه عزم خود را به خوبی جزم کرده‌اند، باید آمریکا را وادار به همکاری کنند. اگر این اتفاق نیفتد، ایران در کاهش تعهدات برجامی خود تعلل نخواهد کرد. اگر برجام برای ایران سودی نداشته باشد، پایبندی به آن منطقی نخواهد بود .

برونو لمیر، وزیر دارایی فرانسه دیروز ‌ به واشنگتن سفر کرد تا در‌با‌ره ایران با آمریکا رایزنی کند.

نسخه مناسب چاپ