پیشرفته‌ترین سامانه دفاعی ـ بومی کشور رونمایی شد
مأموریت سامانه « باور ۳۷۳» برای دفاع از حریم‌ هوایی کشور
 

سامانه بومی‌پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند «باور۳۷۳»، به عنوان یکی از ‌پیشرفته‌ترین و منحصربه‌فرد‌ترین ‌سامانه‌های دفاعی کشور روز پنجشنبه با فرمان رئیس‌جمهوری رونمایی و به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور ملحق شد‌.

روحانی همچنین در بازدید از قسمت‌های مختلف سامانه بومی‌پدافند هوایی باور ۳۷۳، از جمله لانچر ، رادار جستجوگر، رادار ردگیر، موشک صیاد ۴و مرکز فرماندهی و کنترل با توضیح وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و متخصصان صنعت دفاعی کشور در جریان روند ساخت این سامانه بومی‌و کارکرد آن قرار گرفت.

وی در فرمان رونمایی از سامانه بومی‌پدافند هوایی باور ۳۷۳، گفت: به حول قوه الهی و با توسل به روح امام هفتم موسی‌بن جعفر (ع) و در آستانه هفته دولت از سامانه بومی‌پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور ۳۷۳رونمایی و دستور الحاق آن را به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور صادر می‌کنیم.

سامانه بومی‌پدافند هوایی باور ۳۷۳، می‌تواند اهداف هوایی را در صحنه نبرد با اصابت مستقیم موشک یا با اصابت ترکش‌های سرجنگی موشک ساقط کرده و مانع از ورود اهداف هوایی به محدوده عملیاتی خود شود؛ از جمله قابلیت‌های این سامانه می‌توان به تحرک بالا، حجم آتش زیاد، توانایی درگیری با اهداف متنوع (هوایی و کروز)، برد و ارتفاع بلند، احتمال برخورد و کشندگی مناسب،عملکرد مناسب در برابر جنگ الکترونیک، تعمیر و نگهداری بومی‌و ساده، عملیات در شرایط حملات ش.م.ه (شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای) و قابلیت مقابله با بمب‌های الکترومغناطیس، عملیات در شرایط مختلف آب و هوایی کشور، توانایی مقابله با اهداف روز دنیا، ارتباط با لایه‌های پدافندی کشور، قابلیت اطمینان و همچنین قیمت بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی اشاره کرد. در این بین تحرک، حجم آتش و ارتباط با لایه‌های پدافندی کشور برای یک سامانه پدافندی هوایی بسیار حیاتی است.

سامانه سلاح باور ۳۷۳ یک سیستم پدافندی هوایی برد و ارتفاع بلند است که قابلیت مقابله با اهدافی از جمله هواپیماهای شکاری و پنهانکار، هواپیماهای راهبردی و بمب‌افکن‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های کروز، موشک ضدرادار و موشک‌های بالستیک، هواپیماهای جنگ الکترونیک خاص، هواپیماهای شناسایی و انواع بالگردها و موارد مشابه را دار‌است.

سرعت در عملیات،سهولت در آماده‌سازی و نگهداری، حداقل بودن تجهیزات جانبی، بالا بودن عمر انبارداری و ضریب ایمنی اپراتوری، مطابقت با تکنولوژی روز دنیا و امکان جایگزینی و تأمین لوازم یدکی و … از ویژگی‌ها و نکات قابل توجه و مهم سامانه سلاح پدافند هوایی باور ۳۷۳ است.

این سامانه می‌تواند همزمان تعداد ۳۰۰ هدف را شناسایی و تعداد ۶۰ هدف را ردگیری کند و با شش هدف به طور همزمان درگیر شود.

در مسیر طراحی و دستیابی به این سامانه سلاح، فناوری‌های بسیاری مانند فناوری موشک عمود پرتاب، فناوری چرخش موشک به سمت هدف برای پوشش ۳۶۰ درجه جغرافیای تهدید و …احصاء و به صورت عملیاتی به کار گرفته شده است.

این سامانه با وجود توانمندی‌های بیش از سامانه مشابه خارجی، با هزینه‌ بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی تولید شده است.

رئیس جمهوری:باید در مقابل دشمن بی‌منطق با همه توان ایستاد

رئیس جمهوری در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی با عنوان «صنعت دفاعی، پیشگام در رونق تولید و اقتصاد مقاومتی» ساخت سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ را اقدامی‌ارزشمند ، حائز اهمیت و هدیه‌ای بسیار بزرگ از سوی نیروهای مسلح و وزارت دفاع برای مردم عزیز کشورمان دانست و تاکید کرد: این سامانه پدافندی از سامانه اس ۳۰۰ قویتر و بسیار نزدیک به اس ۴۰۰ است و نقش مهمی‌در پدافند هوایی کشور دارد.

وی در این مراسم که با حضور مسئولان عالیرتبه کشوری و لشکری و برخی سفرا و وابستگان نظامی‌کشورهای خارجی در ایران برگزار شد، با اشاره به این که آمریکایی‌ها در سال ۹۷ فشار اقتصادی را با خروج از برجام علیه ملت ایران رقم زدند، تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام به معنای عهدشکنی، پیمان‌شکنی، زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی و تروریسم اقتصادی است.

روحانی به دیدار خود با یکی از سران کشورهای اروپایی در حاشیه مجمع عمومی‌سازمان ملل در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این دیدار این مقام اروپایی به نقل از رئیس جمهوری آمریکا می‌گفت که اگر اروپایی‌ها با ترامپ همراهی کنند و با ایران همکاری نداشته باشند، سه ماه دیگر، نظامی‌به نام جمهوری اسلامی‌در منطقه نخواهد بود .

وی تأکید کرد: به آن مقام اروپایی گفتم آقایی که این ادعا را کرده است خودش خواهد رفت و حزبش هم از قدرت ساقط خواهد شد، اما جمهوری اسلامی‌برای صدها سال دیگر مستحکمتر خواهد ماند.

روحانی ادامه داد: یک ابرقدرت تمام امکانات خود از سیا گرفته تا خزانه‌داری، وزارت خارجه، نیروهای امنیتی و همه جاسوس‌هایش را در دنیا بسیج کرده است تا ببیند کدام کشتی به بنادر ایران نزدیک یا از بنادر ایران خارج می‌شود.

وی با بیان این که هیچ‌وقت آمریکا به این اندازه از نظر حقوقی و سیاسی، ضعیف‌تر، مهجورتر و منزوی‌تر نبوده است و در تاریخ چنین وضع ضعیفی برای آمریکا به یاد ندارم، گفت: وزیر امور خارجه آمریکا همین دو روز قبل در سازمان ملل غم و غصه سال آینده خود را در مورد ایران اظهار کرده بود و گفت که اگر برجام باقی بماند سال آینده تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برداشته می‌شود و این کشور می‌تواند سلاح بخرد و فشار و تنگنایی که علیه آن درست کرده بودیم، برداشته می‌شود.

وی با بیان این که امروز شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به ما می‌گوید که وضع ما نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر است و مردم آرامش بیشتری دارند و ثبات اقتصادی بیشتر شده است، گفت: آمارهای مربوط به تورم، افزایش صادرات غیرنفتی و رشد بورس، بیانگر این واقعیت است که شرایط امسال ما بهتر از سال گذشته است .

رئیس جمهوری با اشاره به فعالیت‌های اقتصادی انجام شده در کشور در یک سال گذشته گفت: به رغم همه شرایط سخت و تحریم‌های بی‌سابقه، در یکسال گذشته ۱۱ سد ملی، ۳۰ تصفیه خانه فاضلاب و ۶ تصفیه‌خانه آب در کشور افتتاح و چندین هزار مگاوات به میزان تولید برق کشور افزوده شد و امروز صادرات برق و گاز و فرآورده‌های نفتی به کشورهای همسایه به بالاترین سطح خود رسیده است.

وی با بیان این که در حوزه علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان وضع کشور هر روز و هر ماه بهتر از گذشته است، گفت: امروز تعداد شرکت‌های دانش بنیان از یکهزار شرکت به چهار هزار و ۴۰۰ شرکت افزایش یافته و این روند در حال پیشرفت است.

رئیس جمهوری با بیان این که فشار اقتصادی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد، گفت:‌ اما تحریم‌ها و فشار اقتصادی دشمن فرصت‌های بسیار خوبی برای توسعه و پیشرفت ما فراهم کرد.

آمریکا در هیچ برنامه‌ای علیه ایران موفق نبوده است

روحانی تأکید کرد: با گذشت یکسال و با تحریم‌های سخت دشمنان روشن شد که آمریکا در هیچ برنامه‌ای در منطقه علیه ایران موفق نبوده است و امروز هیچ‌کس در این زمینه تردید ندارد و حتی برخی از همسایه‌های ما که به آمریکا دل خوش کرده بودند، اعتراف می‌کنند که در روز خطر اولین فراری از منطقه ما خود آمریکایی‌ها هستند.

وی افزود: بیچاره‌هایی که به هواپیماها، ناوچه‌ها، پهپادها و ناوهای هواپیمابر خود تکیه کرده بودند، آرزوهایشان بر باد رفت و طرفداران آمریکا در منطقه خودشان به ما می‌گویند که آمریکایی‌ها فقط در برابر ما شیر هستند اما در مقابل شما (ایران) خرگوش یا همان موش هستند.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به آمریکایی‌ها که به بهانه‌های مختلف سعی در حضور بیشتر در منطقه دارند، گفت: شما به مردم منطقه دروغ گفتید. شما می‌خواستید تروریست‌ها را در منطقه ما نگه دارید، اما موفق نشدید. در حمایت از رژیم صهیونیستی اشغالگر هم موفق نشدید. دروغ گفتید که از عراق خارج می‌شوید، دروغ گفتید که از خلیج فارس بیرون می‌روید. از افغانستان خارج نشدید هر چند که وعده دروغ داده بودید.

روحانی با بیان این که دعوای اصلی ما با آمریکا نظامی‌و اقتصادی نیست، گفت: ما با آمریکایی‌ها مشکل تفکر، دیدگاه و جهان‌بینی داریم و اختلاف ما استراتژیک است.

ما به عنوان یک ایرانی مسلمان و فرهنگ‌دوست معتقدیم هر ملتی اول باید به فکر منافع خود باشد که حق اوست، اما حق تجاوز به دیگران را ندارد و باید به حقوق دیگران احترام بگذارد. اما آمریکایی‌ها

می‌گویند همه دنیا باید فدای آمریکا شود و هر چه ما اراده می‌کنیم باید همان شود که این غیر قابل قبول است و حتی دوستان آمریکا از جمله آلمان، انگلیس، کانادا و دیگران هم این حرف نادرست آمریکا را نمی‌پذیرند و قبول ندارند.

وی با بیان این که مبنای ما رأی و نظر مردم و احترام به آراء و افکار مردم در همه جای دنیا است، اظهار داشت: امروز با کشورهایی مواجه هستیم که این مبانی را قبول ندارند.

روحانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها می‌گویند اگر بخواهیم نفت بخریم و آن را از تنگه هرمز عبور دهیم، امنیت تنگه را برقرار می‌کنیم و اگر منافع ما نباشد، کاری به آن نداریم و دیگران اگر می‌خواهند نفت ببرند امنیت را خودشان باید تأمین کنند، اما ما می‌گوییم آبراه‌های بین‌المللی باید برای همه امن باشد. در باب‌المندب ما منجی کشتی‌های عبوری بودیم.

وی با بیان این که در مبارزه با تروریسم ، ما فقط منفعت خود را در نظر نمی‌گیریم گفت: کشورها باید به حقوق و منافع دیگر کشورها اهمیت بدهند و آن را رعایت کنند، اما فعلاً این یک آرزوست و ما باید در شرایط امروز که دشمنان منطق را نمی‌پذیرند، برای تقویت خود بکوشیم. امروز و در چنین شرایطی

نمی‌توان در برابر زور با منطق جواب دهیم، باید خود را قوی کنیم. نمی‌توان با سخنرانی با پرتاب‌کننده موشک صحبت کرد.روحانی تأکید کرد: در برابر زورگویی باید تمام قدرت خود را به کار بگیریم. اینجا دیگر میز مذاکره جواب نمی‌دهد. وقتی دشمن از موشک و هواپیما علیه ما استفاده می‌کند، ما هم باید به دنبال باور قدرت نظامی‌خود باشیم و اینجاست که به «باور ۳۷۳» نیاز داریم و باید سیستم قدرتمندی بسازیم که حرکت دشمن را رصد کند و سیستم نظامی‌آن را قفل کنیم و با موشک آن را هدف قرار دهیم و از کار بیندازیم.

استفاده از ظرفیت شرکت‌های خصوصی

رئیس جمهوری با بیان این که همان طور که در زمان جنگ همه کارخانه‌ها را برای تأمین نیازهای نظامی‌و دفاعی خود به کار گرفتیم، امروز هم باید هر چقدر می‌توانیم در صنعت دفاعی از ظرفیت شرکت‌های خصوصی استفاده و برون‌سپاری کنیم گفت: هر جا که نیاز داریم و می‌توانیم از صنایع غیرنظامی‌کمک بگیریم.

رئیس جمهوری با بیان این که اگر بتوانیم با کشورهای دوست در تمام صنایع دفاعی مشارکت کنیم، هزینه‌های ما کمتر خواهد شد، گفت: ارتباط با کشورهای دوست باید در عمل مستحکمتر شود و این همکاری می‌تواند در تقویت روابط کشورها هم مؤثر باشد.روحانی با بیان این که همکاری و مشارکت با دوستان و همسایگان برای رسیدن به اهداف ضروری و لازم است، گفت: اصل این است که در اقتصاد و سرمایه‌گذاری با همسایگان و کشورهای دوست مشارکت کنیم و به صورت عملی فعالیت مشترک داشته باشیم.

وی سپس با خطاب قرار دادن آمریکایی‌ها، گفت: بدانید که مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اید و این مسیر به ضرر خود شما ، کشورهای اروپا، آسیا و همه دوستان شما بوده است و از انتخاب این مسیر اشتباه هیچ سودی نبرده‌اید.

وی افزود: فرض کنید ما یکهزار بشکه نفت کمتر صادر کنیم چه چیزی به شما می‌رسد جز این که کینه شما در دل ملت‌های منطقه و مسلمانان بیشتر می‌شود و راه آینده را کاملاً مسدود می‌کنید، چیزی به دست شما نمی‌آید.

آمریکا واقعیت را درک نمی‌کند

رئیس جمهوری افزود: اگر می‌خواهید نظام ما را ساقط کنید و دوباره به کشور ما برگردید و اهداف خود را در منطقه ما دنبال کنید، بدانید که این خیال واهی است؛ چرا نمی‌توانید واقعیت را درک کنید؟

اگر می‌خواهید در منطقه ثبات و امنیت برقرار باشد و به قول خودتان کمتر در این منطقه پول خرج کنید، راه دیگری دارد و آن راه منطق، ادب، کرامت مردم و تواضع در برابر انقلاب و مردم ایران است.

وی تصریح کرد: بیایید تحریم‌ها را بردارید و به راه و اراده ملت ایران احترام بگذاریدکه در این صورت راه فرق می‌کند.ما ملتی نیستیم که در برابر ظلم و تجاوز شما تسلیم شویم این را به خوبی می‌دانید؛ راه را درست انتخاب کنید.

روحانی با تأکید بر این که بدون ایران امنیت منطقه تضمین نمی‌شود و امنیتی به وجود نخواهد آمد، گفت: ایران تأمین کننده امنیت منطقه، تنگه هرمزو خلیج فارس است و در صورتی که شما از مسیر اشتباه خود برگردید و دست از تجاوز بردارید، برای تأمین امنیت همه منطقه آماده است.

وی با بیان این که آماده مذاکره و رفع

سوء‌تفاهم هستیم، گفت: دست از تجاوز و فشار و تحریم بردارید و دوستان خود را تشویق نکنید که با ایران ارتباط نداشته باشند.‌منطقه امن به نفع همه است. همزیستی مسالمت‌آمیز به نفع همه ملت‌های منطقه است. آبراه‌های بین‌المللی از تنگه هرمز گرفته تا جبل‌الطارق و اقیانوس هند باید برای همه امن باشد، زیرا شرایط اقتصاد دنیا این را می‌خواهد.

روحانی در پایان سخنان خود تأکید کرد که ما برای دفاع و دوستی آماده‌ایم. همچنان که در مقابل هر تجازوی می‌ایستیم و با قدرت تجاوز را دفع می‌کنیم .

سخنان وزیر دفاع

پیش از سخنان رئیس جمهوری، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم گفت: امروز صنعت دفاعی، پشتوانه بسیار محکمی‌برای بخش‌های مختلف صنعت کشور و علم و فناوری است.

امیر حاتمی‌با اشاره به تلاش‌ها و توطئه دشمنان برای تضعیف نظام و هدف قرار دادن معیشت و زندگی مردم با تروریسم اقتصادی، افزود: صنایع دفاعی کشور با تمرکز بر تحقیق، توسعه و تولید از همه ظرفیت‌های کشور به ویژه در دانشگاه‌ها و مراکز علم و فناوری استفاده کرده و خوشبختانه دستاوردهای زیادی داشته است.

وی افزود: با توسعه فناوری و دقت‌افزایی امروز در جایگاهی قرار داریم که همه موشک‌های جمهوری اسلامی‌ایران با اثربخشی بالا، دقیق و نقطه‌زن هستند.

وزیر دفاع با اشاره به ارتقای رتبه ایران از لحاظ دستاوردهای دفاعی و نظامی‌در جهان با توجه به شاخص‌های بین‌المللی، گفت: در حوزه پدافندی پیشرفت‌های محسوسی حاصل شده است و امروز نه فقط برای مقابله با تهدیدهای عمومی‌هوایی سامانه‌هایی را در اختیار داریم، بلکه برای مقابله با هواپیماهای رادارگریز و پهپادها هم توانمندی بالایی در کشور وجود دارد.

نسخه مناسب چاپ