ماهواره‌های جاسوسی آمریکا نقل و انتقال گسترده تجهیزات موشکی کره شمالی را رصد کردند
سرویس خارجی: ماهواره های جاسوسی آمریکا، در آستانه شلیک احتمالی موشک از سوی کره شمالی به جزیره گوام، از جابجایی تجهیزات موشکی این کشور خبر دادند.
به گزارش شبکه خبری «سی.ان.ان»، ماهواره های جاسوسی آمریکا تحرکاتی در تجهیزات موشکی کره شمالی مشاهده کرده اند که براساس آن ارتش آمریکا احتمال می دهد پیونگ یانگ آماده شلیک احتمالی موشک می شود.به گفته یک مقام بلندپایه ارتش آمریکا، کره شمالی یک سکوی پرتاب متحرک را که توانایی پرتاب موشک های میان برد دارد، به مکانی دیگر منتقل کرده است.همچنین نهادهای جاسوسی آمریکا و یکی از اندیشکده های انگلیس ادعا کردند: پیونگ یانگ که پیشتر به طور غیرقانونی از کشورهای روسیه و اوکراین موتور موشک می خرید، حالا به خودکفایی در این زمینه رسیده است. از سوی دیگر، «سرگئی لاوروف» و «وانگ یی»، وزیران امور خارجه روسیه و چین در مذاکره ای تلفنی با تاکید بر لزوم حل و فصل سیاسی مسائل شبه جزیره کره با کاربرد نیروی نظامی علیه کره شمالی مخالفت کردند.
وزیران خارجه دو کشور ماجراجویی های نظامی و تهدید بکارگیری زور توسط همه طرف ها را غیرقابل قبول خوانده و این رویکردها را رد کردند. از طرف دیگر، وزرای خارجه چین و آلمان هم در گفت‌وگویی تلفنی بر حل و فصل صلح آمیز مسئله اتمی در شبه جزیره کره تاکید کردند. در این گفت‌وگو «زیگمار گابریل» تصریح کرد: آلمان می‌تواند نقشی صلح‌آمیز برای حل بحران شبه‌جزیره کره داشته باشد. از طرفی، رییس جمهوری کره جنوبی گفت:به دنبال فروپاشی کره شمالی نیست.در خبری دیگر، «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بحبوحه افزایش تنش‌های هسته‌ای میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن، در پیامی برای رهبر کره‌شمالی، برای او آرزوی «سلامتی و شادمانی» کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ