محک
ما دفاع کردیم، نه حمله
ابوالقاسم قاسم زاده
چگونگی تنظیم خبر و گزارش‌های شبکه‌های خبری غربی از سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک»، سلاح استراتژیکی آمریکا همچنان با تکرار این جمله ادامه دارد «ایران در حمله به پهپاد آمریکایی آن را سرنگون کرد.» بدون آنکه حتی یکبار از دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران نام ببرند. فضاسازی سیاسی این خبر از سوی رسانه‌های غربی، بخصوص شبکه‌های فارسی‌زبان آنها که در لندن مستقرند، موجب آشفته‌سازی اذهان عمومی و حک این گزاره شده است که ایران با این «حمله» به ارتش آمریکا تجاوز هوایی کرده است! برای تثبیت این خط خبری از ادعای آمریکا که این پهپاد در آب‌های بین‌المللی مورد هدف قرار گرفته است و «پنتاگون» وزارت جنگ آمریکا، اسناد و مدارک آن را در اختیار دارد بهره‌گیری کردند؛ تا اینکه لاشه به‌دست آمده از این پهپاد در آب‌های ساحلی ایران و اسناد و مختصات جغرافیایی و مکان آن در داخل حریم مرزی ایران، از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در معرض دید خبرنگاران و ناظران بین‌المللی قرار گرفت. در دو روز پنجشنبه و جمعه گذشته امواج رسانه‌های غربی و برخی از شبکه‌های وابسته به سعودی‌‌ها و اماراتی‌ها تلاش هماهنگی را به اجرا درآوردند تا ادعای آغازگری حمله نظامی از سوی ایران علیه آمریکا در خلیج فارس را تثبیت خبری و اطلاع‌رسانی کنند. در این دو روز همه نگران آغاز جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس شدند. به ویژه مانورهای ترامپ و کاخ سفید منحنی این نگرانی را تا مرز بحران جنگ فراگیر در خلیج فارس بالا برد. نوسان منحنی در بازارهای پولی همچنین در قیمت نفت، شوک ضریب امنیت عبور و مرور کشتی‌های تجاری، نفتی از خلیج فارس و… ناشی از انتخاب این خط خبری و گزارشی از سوی شبکه‌های مشهور رسانه‌ای در آمریکا و اروپا شد.

واقعیت تلخ برای همه در جهان این است که گفتمان جهانی صهیونیستی است و از مصدر اشاعه همین گفتمان تخریبی «سودپرست» صهیونیستی، خط خبری و اطلاع‌رسانی در جهان هدایت می‌شود. خبر و رسانه در جهان از مصدر گفتمان صهیونیستی، فقط یک تعریف پایه‌ای دارد و آن تجارت و سود است. از این جایگاه است که مدام ایران را تهدید و جمهوری اسلامی را جنگ‌طلب معرفی می‌کنند. از دفاع مشروع آن بر اساس منشور ملل نیز برای «حمله» و «تهدید» معرفی و تفسیر و تحلیل می‌دهند تا افکارسازی مخرب خود را در داخل آمریکا و در سراسر جهان هدایت کنند.

نماینده ایران در سازمان ملل در یادداشتی که به دبیرکل این سازمان ارائه داده است تا آن را در اختیار اعضای شورای امنیت در نیویورک قرار دهد در شرح دفاع جمهوری اسلامی از حریم مرزهای کشور به اصل ۵۱ از مصوبه شورای امنیت و منشور ملل اشاره کرده است که دفاع به تجاوز هوایی به حریم شناخته شده مرزهای هر کشوری را قانونی و مشروع می‌داند.

پیشنهاد نویسنده محک به دوستان مسئول در وزارت خارجه این است که مجموعه اسناد، فیلم‌ها و عکس‌ها از تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم مرزی ایران را همراه شرح در نامه‌ای به همه سفارتخانه‌های کشورهای مستقر در تهران ارسال کند. در زمان حمله شیمیایی صدام با حمایت آمریکا و چند کشور اروپایی در حلبچه نیز بلافاصله و به سرعت دستگاه‌های رسانه‌ای وابسته به صهیونیست‌ها و شبکه‌های خبری در غرب و برخی از کشورهای عربی موجی با خبر، «ایران حمله شیمیایی را انجام داده است!» به راه انداختند. همزمان در ستاد تبلیغات جنگ آن روزها، فیلم و اسنادی از این حادثه همراه عکس‌ها و شرح بمباران شیمیایی توسط جنگنده‌های ارتش صدام تهیه و به همه سفارتخانه‌ها در تهران و مهم‌ترین خبرگزاری‌های بین‌المللی فرستاده شد. جهان بهت‌زده شد از مقایسه اشاعه خبر و تبلیغات فراگیر صهیونیست‌های مسلط بر شبکه‌های اطلاع‌رسانی و خبری. همچنین با آشکارشدن واقعیت‌های حملات شیمیایی ارتش صدام که در چتر حفاظتی غرب (آمریکا و اروپا) قرار داشت، معلوم شد بمب‌های شیمیایی را چند کمپانی سازنده سلاح شیمیایی از کشورهای اروپایی از جمله در آلمان و فرانسه در اختیار صدام قرار داده‌اند.

در حالی که ما در سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا از حریم مرزهای قانونی خود دفاع کردیم، نتانیاهو و رسانه‌های اسرائیلی مدام از واژه حمله هوایی ایران به پهپاد آمریکایی اشاعه خبر می‌کنند. سعودی‌ها و نتانیاهو که می‌خواهند ترامپ وارد جنگ نیابتی از سوی آنها با ایران شود، سوژه سقوط پهپاد آمریکایی‌ را در جهت هدف انجام جنگ نیابتی ترامپ با ایران خبرسازی می‌کنند؛ در حالی که همه شواهد نشان می‌دهد، ایران دفاع کرده است و نه حمله و این دفاع براساس منشور ملل، محمل روشن قانونی دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ