متکدیان تهرانی روزانه ۵/۱میلیارد تومان درآمد دارند
متکدیان روزانه ۵ر۱ میلیارد تومان از جیب مردم تهران برداشت می‌کنند! این خبر را سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد و افزود: پایتخت نشینان هر روز به طور مستقیم و نقدی، به کودکان کار و خیابان و متکدیان کمک می‌کنند که برآورد ما از این کمک‌ها، جمعا مبلغ ۵ر۱ میلیارد تومان است.

البته محمد رحیم فاضلی نژاد معتقد است که همین کمک‌ها باعث افزایش تعداد متکدیان و کودکان کار در فضاهای عمومی‌می‌شود.

او با بیان اینکه بخش وسیعی از کسانی که در سطح خیابان‌ها و به ویژه کلان شهرها تحت عناوین مختلف، مانند کودک کار، کودک خیابان و… مشغول تکدی گری هستند را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند، به ایسنا گفت: از آنجایی که این افراد مجوز اقامت در ایران را ندارند، هویت آنها هم قابل شناسایی نیست و به همین دلیل نهادهای حمایتی نمی‌توانند آنها را پذیرش و ساماندهی کرده یا علت تکدی گری شان را کشف کنند.

فاضلی نژادبا اشاره به اینکه براساس قوانین، بیشترین مسئولیت ساماندهی کودکان کار و خیابان و متکدیان به عهده شهرداری است گفت: اگر فرد متکدی توسط بهزیستی پذیرش شود، حمایت‌های لازم از این افراد به عمل می‌آید و در نهایت خدمات مددکاری برای این افراد در نظر گرفته می‌شود.

به گفته وی سازمان بهزیستی بسته‌ای از خدمات مورد نیاز را به متکدیانی که شناسنامه و مجوز اقامت دارند یا اتباع ایرانی هستند، ارائه می‌دهد. این در حالی است که این سازمان، در حال حاضر تا سقف ۵۱۶ هزار تومان به افراد نیازمند یارانه پرداخت می‌کند.

سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور معتقد است شهروندانی که با نیت خیر به این کودکان کمک می‌کنند، باید بدانند که این مبالغ از دست کودکان خارج می‌شود و با کمک آنها نه تنها به ارتقای سطح زندگی این کودکان کمک نمی‌شود بلکه در عمل برای سلامت جامعه نیز مضر است.

فاضلی نژاد با اشاره به اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان با مشارکت استانداری و فرمانداری هم گفت: در این طرح مشخص شد که بیش از ۹۰ درصد کودکان کار و خیابان، اتباع بیگانه فاقد مجوز اقامت هستند که عملا نهادهای مسئول نمی‌توانند برای آنها در داخل کشور کاری انجام دهند. این کودکان باید تحویل خانواده‌شان شوند که اغلب آنها هم در کشور ما حضور ندارند و کودکان به صورت گروهی از کشورهای دیگر به ایران ترانزیت شده اند. برخی از خانواده‌های ساکن در ایران هم فاقد مجوز هستند و به این ترتیب عملا امکان ساماندهی این گروه از کودکان وجود ندارد.

او با بیان این که کمتر از پنج درصد متکدیان حاضر در سطح شهرهای ایران نیازمند واقعی هستند، گفت: نیت خیر شهروندان باید آگاهانه و هوشمندانه در اختیار نهادهای مسئول، سازمان‌های مردم نهاد و موسسات شناسنامه دار قرار بگیرد. همچنین افراد می‌توانند به نیازمندانی که خودشان می‌شناسند کمک کنند، اما کمک مستقیم به کودکان کار و خیابان و متکدیان باعث افزایش تعداد آنها در فضاهای عمومی‌می‌شود.

واکنش استاندار تهران

استاندار تهران درباره درآمد روزانه ۵ر۱‌میلیارد متکدیان در پایتخت گفت‌: دولت و نهادهای حمایتی بارها اعلام کردند که از خانواده‌ کودکان متکدی حمایت و برای آنها مقرری تعیین می‌کنند اما رقم‌هایی که از محل تکدیگری نصیب آنها می‌شود بالاتر است و برهمین اساس این افراد به‌رغم جمع آوری، بار دیگر به این کار برمی‌گردند.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بند پی در جمع خبرنگاران ، افزود: درباره این که چه میزان مردم تهران به متکدیان به صورت روزانه کمک می‌کنند موضوعی است که بهزیستی چون با متکدیان در ارتباط است و ‌اقدامات لازم برای سازماندهی آنها را برعهده دارد قطعا اطلاعات بهزیستی به واقعیت و حقیقت نزدیک است.

وی افزود: آن زمان که ما در سازمان بهزیستی بودیم بررسی‌های انجام داده بودیم که هر متکدی بین ۲ تا ۵ میلیون تومان درآمد دارد وهنگامی‌که از خود آنها در باره درآمدشان صحبت می‌شد، همین رقم‌ها را اذعان و اعلام می‌کردند که به وقت غروب‌ جمع آوری می‌شوندو روسای باندها پول‌هایشان را می‌گیرند و مقدار کمی‌به آنها می‌دهند.

به گفته استاندار، روند توانمند سازی متکدیان به ویژه کودکان استمرار پیدا خواهد کرد و طرحی که آغاز شده است، ادامه پیدا می‌کند البته این اقدامات باید همراه با فرهنگسازی باشد و باید نسبت به برگشت آنها به چرخه زندگی عادی و تحصیل اقدامات لازم انجام شود.وی در پاسخ به این سئوال که روند برخورد با گروه‌های مافیای تکدیگری و ساماندهی این افراد چگونه خواهد بود گفت: موضوع تکدیگری در چند جبهه پیگیری می‌شود و یکی از آنها که از اهمیت زیادی برخوردار است موضوع مبارزه با قاچاق کودکان است .در همین زمینه با وزارت امور خارجه جلسات مشترکی برگزار کردیم و نهایتا مقرر شد کودکانی که پدر و مادرشان در کشور حضور ندارند و از اتباع کشورهای دیگر هستند به کشورشان برگردانده شوند و از سوی دیگر نیز مبارزه با گروه‌های قاچاق که کودکان را از هرات و کابل برای تکدی‌گری به تهران می‌آورند در دستورکار قرار گرفته است .

محسنی بندپی تاکید کرد: ۸۰ درصد کودکان خیابانی از اتباع خارجی هستند و این رقم نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است لذا هدفگذاری ما مبارزه با قاچاق کودکان از کابل و هرات به تهران است و باید تدبیری اتخاذ کنیم این کودکان به کشور خود برگردند.

نسخه مناسب چاپ