محسن‌هاشمی‌رئیس شورای شهر تهران باقی ماند
‌انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران برای سال سوم دیروز برگزار شد و در نتیجه محسن‌هاشمی در سمت رئیس شورا باقی ماند.

به گزارش مهر، محسن‌هاشمی‌به عنوان کاندیدای ریاست شورای شهر تهران در سال سوم معرفی شد و در ادامه وی توانست با کسب ۱۸رای از ۲۱رای ماخوذه به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب شود.

در ادامه جلسه شورای شهر تهران و پس از مشخص شدن محسن‌هاشمی‌رفسنجانی به عنوان رئیس سومین سال از فعالیت شورای شهر تهران، انتخاب نایب رئیس شورای شهر تهران در دستور کار اعضا قرار گرفت. در همین زمینه سید ابراهیم امینی و مجید فراهانی به عنوان کاندیدای نایب رئیسی شورای شهر تهران آمادگی خود را اعلام کردند و در ادامه امینی با کسب ۱۷ رای به عنوان نایب رئیس شورای شهر تهران انتخاب شد. مجید فراهانی ۴ رای را کسب کرد.

همچنین انتخاب منشی‌های هیات رئیسه شورای شهر تهران در دستور کار اعضای شورا قرار گرفت و در این بخش هم بهاره آروین و زهرا نژاد بهرام و الهام فخاری سه کاندیدای کسب این سمت بودند.

بر همین اساس و با رای اعضای شورای شهر تهران، زهرا نژاد بهرام با کسب ۱۶ رای از ۲۱ رای ماخوذه و بهاره آروین با کسب ۱۴ رای از ۲۱ رای ماخوذه به عنوان منشی‌های شورای شهر تهران انتخاب شدند. الهام فخاری هم توانست ۹ رای را به دست بیاورد.برای سومین سال، زهرا نژاد بهرام و بهاره آروین به عنوان دو منشی هیات رئیسه انتخاب شدند.

علی اعطا هم با ۲۰ رای برای دو سال آینده به عنوان سخنگوی شورای شهر تهران انتخاب شد.

در ادامه حسن رسولی به عنوان خزانه دار از سوی محسن‌هاشمی‌معرفی شد که با ۲۰ رای انتخاب شد.

ارائه آرای اعضای شورا گامی‌در جهت شفافیت

‌رئیس شورای شهر تهران در ادامه جلسه دیروز شورای شهر تهران‌، گفت: راه اندازی سامانه رای گیری و ارائه جزئیات آرای مثبت یا منفی اعضای شورای شهر تهران در معرض دید اصحاب رسانه، گام بزرگی در جهت شفافیت است.

‌هاشمی‌با اشاره به این که با حمایت و پشتوانه مردمی‌شورای پنجم می‌توان گفت این شورا عملکرد قابل دفاع و قابل قبولی داشته است، ادامه داد: شورای پنجم در دوسال نخست، در حدود ۱۶۰ جلسه رسمی‌در صحن علنی، بیش از ۲۷۰ مصوبه را به تصویب رساند و اعضای شورا با تصویب برنامه سوم توسعه شهر تهران و ارائه ۴۲۳ تذکر، در جهت ایفای وظایف سیاستگذاری، تقنینی و نظارتی شورای شهر تلاش کردند.

وی با بیان این که مطالبه دیگر شهروندان تهرانی از شورای پنجم، صیانت ازفضای سبز و باغ‌های تهران وجلوگیری از بلعیده شدن این میراث طبیعی به وسیله مجتمع‌های تجاری ومسکونی بود، تاکید کرد: خوشبختانه با لغو مصوبه برج باغ و تصویب طرح خانه باغ که به تایید شورایعالی معماری وشهرسازی رسیده است،شورا گام بزرگی برداشت تا باغ‌های باقیمانده تهران را بتوان برای نسلهای آینده حفظ کرد.

هاشمی ادامه داد: مبارزه با رانت و حفظ حقوق بیت المال، انتظار دیگری بود که شهروندان تهرانی از لیست امید داشتند و در این مسیر علاوه بر پیگیری پرونده‌های پیشین در جهت احقاق حقوق شهرداری تهران، شورای پنجم با مصوبه واگذاری هر نوع دارایی ملکی شهرداری را به صورت ترجیحی اعم از بهره برداری یا تملک منوط به تصویب در صحن شورا کردند و بدین شکل، مسیر بخش بزرگی از تولید رانت در مدیریت شهری مسدود شد.

تلاش برای احیای مجتمع‌های ایستگاهی

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گزارشی از عملکرد دو ساله کمیسیون متبوع خود در صحن شورای شهر ارائه کرد.

محمد علیخانی در جلسه علنی دیروز با اشاره به عملکرد دو ساله این کمیسیون گفت: کمیسیون عمران و حمل و نقل ۹۴ جلسه برگزار کرد و ۱۲ جلسه مشترک هم با سایر کمیسیون‌ها داشته است.

وی با اشاره به تکمیل صدها پروژه عمرانی در سطح شهر تهران گفت: آنهایی که می‌گویند شهر تهران تعطیل است، بخش زیادی فضاسازی می‌کنند. در این مدت پروژه‌های زیادی در حوزه عمرانی به اتمام رسیده است.

علیخانی تأکید کرد: کار شورا، کاری اجرایی نیست که برای مردم ملموس باشد. ما در شورا کار اجرایی نمی‌کنیم اما وظیفه ما سیاستگذاری است و شورا و شهرداری به نوعی مکمل هم هستند.

وی مهمترین وظیفه شورا را پیگیری لوایح و طرح‌هایی دانست که به شورا می‌آیند و نتیجه آن در اقدامات شهرداری منعکس می‌شود.

احیای مجتمع‌های ایستگاهی، پیگیری احیای مرکز مطالعات جامع ترافیک و تلاش برای افزایش بودجه حمل و نقل در بودجه سالیانه شهرداری، از دیگر مواردی بود که علیخانی به عنوان عملکرد کمیسیون حمل و نقل و ترافیک به آن اشاره کرد.

کاهش ۳ هزار و ۲۱۵ کارمند در شهرداری

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران هم گفت: در دو سال گذشته سه هزار و ۲۱۵ نفر از کارکنان شهرداری کاهش پیدا کردند که در سال‌های گذشته بی سابقه بوده است.

مرتضی الویری با اشاره به این که مهمترین دستورکار این کمیسیون برنامه پنجساله سوم و بودجه سالیانه بوده است، گفت: دوستان اطلاع دارند که بسیاری از طرح‌ها و لوایح ارتباط با بخشی از بودجه دارد و شاید کمیسیون برنامه و بودجه کمیسیونی است که با ترافیک سنگین طرح‌ها و لوایح روبرو است.

وی افزود: در این مدت این کمیسیون ۱۳۸ جلسه برگزار کرد که اغلب جلسات پنج نفره تشکیل شد.

وی با بیان این که چند اقدام کلیدی در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کلید خورده که تأثیر زیادی در ساختار و حرکت شهرداری و مدیریت شهری خواهد داشت، گفت: زمانی که شورای شهر پنجم آغاز به کار کرد صحبت از استخدام ۱۳هزار نیرو در شهرداری بود که تصویب کردیم سالانه ۶ درصد از نیروهای انسانی را کاهش دهیم و افرادی جذب شهرداری شوند که در رده‌های بالای تخصصی باشند. در حال حاضر از ۶۸ هزار و ۱۲۷ نیرویی که در شهرداری مشغول به کار بودند، امروز به ۶۴ هزار و ۹۱۲ نفر کاهش یافته است. یعنی ۳ هزار و ۲۱۵ نفر کم شده اند و روند نیروی انسانی شاغل در شهرداری روندی کاهشی است که می‌توان گفت کاهش این تعداد نیرو در پنج دوره گذشته سابقه نداشته است.

وی اصلاح ساختار در شهرداری را یکی دیگر از موضوعاتی دانست که توسط شورای شهر در حال پیگیری است و شهرداری هم در حال انجام موضوعات لازم در این رابطه است.

الویری از سامانه شفافیت به عنوان دیگر دستاورد کمیسیون برنامه و بودجه نام برد و گفت: تاریکخانه‌های موجود در شهرداری زمینه مناسب برای فساد را فراهم کرده بود و شفافیت یک ابزار مقابله با فساد محسوب می‌شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا ثبت معاملات بالای ۲۵۰ میلیون، جزئیات صدور پروانه‌های شهرسازی، انتشار تغییر کاربری‌های مجاز، پروانه ساخت‌هایی که تاکنون در حوزه برج باغ‌ها صادر شده، اطلاعات سازمانی مدیران و سفرهای خارجی را از دستاوردهای دیگر سامانه شفافیت بیان کرد.

انتقال ذیحسابی به شورای شهر و تهیه گزارش‌های حسابرسی از دیگر موارد مورد اشاره الویری بود.

نسخه مناسب چاپ