مخالفان ترامپ در روز استقلال، پرچم آمریکا را مقابل کاخ سفید ‌آتش زدند
 

سرویس خارجی: شماری از مخالفان رئیس جمهوری آمریکا همزمان با سالروز استقلال کشورشان و قبل از سخنرانی ترامپ در این مراسم ، با برگزاری تظاهراتی مقابل کاخ سفید پرچم ایالات متحده را به آتش کشیدند.

معترضان آمریکایی با برگزاری تظاهراتی قبل از سخنرانی «دونالد ترامپ» به مناسبت سالروز استقلال ایالات متحده ،در بیرون کاخ سفید پرچم کشورشان را آتش زدند.

معترضان هنگام سوختن پرچم آمریکا شعار می‌دادند: «آمریکا هیچ وقت بزرگ نبوده است.» این شعار، احتمالاً برای مخالفت با شعار «بیایید آمریکا را دوباره باعظمت کنیم» سر داده شد که ترامپ همواره آن را مطرح می‌کند. سرویس مخفی آمریکا نیز برای خاموش کردن آتش مداخله کرد. مخالفان ترامپ بعد از خاموش شدن آتش، با گروهی از طرفداران وی که شعارشان «ترامپ ۲۰۲۰» بود درگیر شدند و شعارهایی سر دادند که گاهی به زد و خورد منجر ‌شد.

گفتنی است سرویس مخفی آمریکا چندین نفر از معترضان، از جمله «جوئی جانسون» یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات را دستگیر کرد. برخی از معترضان نیز عروسک‌های معروف به «بچه ترامپ» که برای نشان دادن روحیات کودکانه ترامپ ساخته شده‌اند را در این تظاهرات‌ به نمایش گذاشتند.

درچنین شرایطی، سرانجام پس از جنجال‌های فراوان، مراسم روز استقلال آمریکا با سخنان ترامپ در واشنگتن برگزار شد.«دونالد ترامپ»، در جریان مراسم سالگرد استقلال این کشور ضمن قدردانی از ارتش آمریکا، مدعی قدرت برتر کشورش در عرصه‌های نظامی، علمی و تکنولوژیک شد.ترامپ در این مراسم به تکرار سخنان تبلیغاتی و احساساتی خود درباره تاریخ آمریکا پرداخت و مدعی شد: هیچ چیز غیرممکنی برای آمریکا وجود نخواهد داشت.‌ از سویی همزمان با سخنرانی ترامپ، مراسم رژه نیروی هوایی ارتش آمریکا نیز برگزار شد.در این مراسم جنگنده‌های اف‌۱۸ اسکادران هوایی نیروی دریایی آمریکا، موسوم به «فرشتگان آبی»، بالگردهای ام‌اچ-۶۰، بالگردهای سیکورسکی وی‌اچ-۹۲، جنگنده‌های اف‌۲۲، اف‌۳۵ و بمب‌افکن بی‌۲ شرکت کردند. علاوه بر این دو تانک ۷۰ تنی آبرامز به طور ثابت در برابر جایگاه سخنرانی ترامپ قرار داده شده بودند.

دراین حال،رئیس جمهوری آمریکا بابت برگزاری رژه هوایی ارتش این کشور در پایتخت مورد انتقاد قرار گرفت و به سیاسی‌کاری متهم شد.در همین رابطه، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به ترامپ مراتب شکایت خود را به خاطر برگزاری این رژه به وی اعلام کردندو گفتند : انجام این رویدادها با هزینه مردم صورت گرفته و نقض کنوانسیون مراسم‌های سیاسی و غیر‌حزبی بوده است. به گفته دموکرات‌ها،برگزاری این مراسم باعث به وجود آمدن هزینه‌های غیرقابل برنامه‌ریزی شده زیادی شده است.این در حالی است که طبق نتایج نظرسنجی «گالوپ»، ۸۱ درصد از دموکرات‌های آمریکا خواستار استیضاح ترامپ هستند. در این حال، سناتور «کامالا هریس» دموکرات در یکی از شدیدالحن ترین حملات لفظی خود علیه رئیس جمهوری آمریکا گفت: «دونالد ترامپ» دارای ماهیت و غرایز «غارتگری» بوده که در کاخ سفید نشسته است.از طرفی،«جاستین امش» تنها جمهوریخواه کنگره که خواستار استیضاح ترامپ شده بود، یکماه بعد از استعفا از انجمن درون حزبی آزادی مجلس نمایندگان آمریکا، از کناره‌گیری خود از حزب جمهوریخواه خبر داد.

از سوی دیگر، دادگاه فدرال حوزه نهم آمریکا با درخواست دولت «دونالد ترامپ» برای صدور مجوز استفاده از بودجه نظامی به منظور ساخت دیوار در مرز این کشور با مکزیک مخالفت کرد.خبر دیگر این که دولت چین اعلام کرد: آمریکا برای توافق نهایی با این کشور باید همه تعرفه های اعمال شده علیه پکن را لغو کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ