مدیران در اسارت بی‌نظمی و هدر رفت وقت و انرژی
 

‏ـ به جلسه‌ای در ملایر دعوت شده ام. قرار است یکی از ادارات از شماری افراد به دلایلی قدردانی کند. به احترام آن‌ها در جلسه شرکت می‌کنم که با ۴۰ دقیقه تأخیر شروع می‌شود ومیزبان مراسم یعنی رئیس آن اداره هم خودش با تأخیر ۵۰ دقیقه‌ای می‌آید. قبل از شروع برنامه و در طول آن فقط یک کلیپ برای سرگرمی مدعوین پخش می‌شود؛ جالب اینکه همان هم در مورد دیدنی‌های شهر همدان است نه ملایر! سخنرانی ۳ نفر و بعد اهدای هدایا، همین. بماند که مجری برنامه هم تسلطی بر کارش نداشت و اسامی مهمانان و سمت‌هایشان را اشتباه اعلام می‌کرد. راستش یک مدرسه در یکی از روستاها هم اگر قرار بود برنامه‌ای اجرا کند، از این بهتر عمل می‌شد.‏
‏ـ مدیران مدارس برای امتحانات برنامه ریزی کرده‌اند که البته کار مشکلی است و باید موارد گوناگون را در نظر گرفت تا دانش آموزان بهترین نتیجه را بگیرند. ناگهان وزارت آموزش و پرورش یک روز مانده به اولین شب قدر بخشنامه می‌کند تمامی امتحانات بعد از این شب‌ها باید لغو شوند. همة خانواده‌ها و بچه‌ها به رسانه‌های مجازی دسترسی ندارند. سردرگمی زیادی ایجاد می‌شود. بعضی از بچه‌ها به مدرسه می‌روند و با درهای بسته مواجه می‌شوند. بعضی مدیران مجبور می‌شوند برنامه امتحانی را تغییر دهند. اطلاع رسانی مشکل است چون تلگرام در ادارات دولتی ممنوع شده است و پیام رسان‌های داخلی هم با اقبال مردم روبرو نشده‌اند که البته این بی اعتمادی به پیام رسان‌های داخلی خودش به یک کار تحقیقی نیاز دارد و حتماً نتایج جالبی هم به دست خواهد آمد. برنامه ریزی بعضی معلمان برای کار و زندگی شخصی به هم می‌خورد. واقعاً نمی‌شد قبل از اینکه مدارس تعطیل شوند و قبل از برنامه ریزی مدیران، این تصمیمات اعلام شود؟ مگر ماه رمضان اولین بار است در کشور ما وجود دارد؟ مگر شب‌های قدر را همیشه ویژه نمی‌بینیم؟ آیا ما به برنامه‌ریزی اصلاً اعتقادی داریم؟
‏ـ صدا و سیما که آخر بی نظمی و وقت و انرژی هدر دادن است! فقط کافی است پخش سریال‌های ماه رمضان را پیگیر باشید. هیچ سریالی در وقت مشخص و دقیق و ثابت پخش نمی‌شود. سریال «از یادها رفته» چند نوبت بدون اینکه از قبل اطلاع رسانی شود، اصلاً پخش نشد و تکرار قسمت قبلش پخش شد و بعد بهانة مشکلات فنی را مطرح کردند. اینکه به خاطر پول درآوردن قبل و وسط سریال دائم آگهی‌های بازرگانی پخش می‌شود و وقت مردم و برق مملکت و پول مردم چقدر هدر می‌رود، بماند! بعضی از مردم به همین دلیل کلاً قید صدا و سیمای وطنی را زده‌اند و شبکه‌های آن ور آبی را نگاه می‌کنند. سیاه نمایی فیلمسازانی مثل برادران محمودی که۲ سریال تلخ و سیاه را برای صدا و سیما درست کرده‌اند که در آنها همه بدبخت و بیچاره و بی‌پول و گرفتار هستند و دو سریال دیگر ماه رمضان که پر از نامردی و قتل و خلاف و قهرمان سازی از آدم‌های منفی بود، بماند. اینها همه در ماه رحمت و ماه خدا پخش می‌شود! با این همه بی‌نظمی و خرد کردن اعصاب مردم واقعاً صدا و سیما دانشگاه عمومی است؟ چه دارد آموزش می‌دهد؟ نظم، محبت، دوستی و یا مردانگی؟
اولین دلیل رشد علمی و اقتصادی کشورهای پیشرفته نظم و برنامه‌ریزی است و این مهم‌ترین عاملی است که احترام آنها برای وقت و پول مردم را نشان می‌دهد. در بسیاری از پروژه‌ها تابلویی نصب می‌شود که لحظه به لحظه پیشرفت کار و زمان باقیمانده تا پایان کار را به مردم نشان می‌دهد.
قوانین سختی برای تأخیر در انجام تعهد و کار در این کشورها وجود دارد و دادگاه‌های این کشورها در گرفتن حق مردم بسیار جدّی و سریع عمل می‌کنند. برنامه‌ها در ۳ محدودة زمانی کوتاه مدّت، میان مدّت و بلند مدّت طراحی و اجرا می‌شوند و اهداف و انتظارات کاملاً مشخص است. در بسیاری از کشورهای غیر پیشرفته هم وقتی خودشان توانایی انجام کاری را ندارند از متخصصان سایر کشورها استفاده می‌کنند. در کویت بیشتر از ۵۰ سال قبل طراحی جاده‌ها را به خارجیان سپردند و آنها با پیش‌بینی رشد جمعیت و رشد کشور جاده‌های کویت را طراحی و اجرا کردند.
این جاده‌ها مثل یک تار عنکبوت طراحی شده‌اند و تمامی کشور در قالب
۸ دایره با جاده‌هایی فرعی، به هم وصل هستند. برای رفتن از شهر “السالمیه” به بندر احمدی فقط در یک جا به چراغ قرمز برخورد می‌کنید و تمامی مسیر یک ساعت و نیمه را می‌شود با سرعت ۱۲۰ کیلومتر طی کرد و خانه‌ها و شهرها دور از این دایره‌ها نیازی به انواع و اقسام دست‌انداز برای کنترل سرعت ماشین‌ها ندارند. این جاده‌ها ۵۰ سال پیش طراحی شده‌اند.
اینکه کشور کوچکی مثل قطر هم موفق می‌شود میزبان جام جهانی شود، از همین‌جا ناشی می‌شود. نظم و برنامه ریزی باید به یک خواست عمومی بدل شود و مسئولان رده بالا باید بدانند راه پیشرفت کشور استفاده از مدیرانی است که قدرت تفکر و برنامه ریزی دارند و در اجرا هم پیگیر برنامه‌هایشان هستند؛ برنامه ریزی
شاه‌ بیت غزل پیشرفت است.‏
محمد احمدوند ـ مدرس دانشگاه و آموزش و پرورش

Email this page

نسخه مناسب چاپ