مجید تخت روانچی نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد اعلام کرد:
مذاکرات حیاتی ایران و اروپا در ۱۰ روز آینده
نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد، تاکید کرد‌: مادامی‌که فشارها علیه جمهوری اسلامی‌ایران ادامه داشته باشد، مذاکره نخواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در گفتگو با سی‌ان‌ان افزود: تمام مشکلات از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای آغاز شد؛ واشنگتن باید از این تصمیم اشتباهش برگردد. ایران در شرایط فشار و تهدید هیچگاه مذاکره نمی‌کند.

وی در‌باره اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی‌خود در پاسخ به تعلل طرف‌های مقابل گفت: ایران تعهدات خود را نقض نمی‌کند. ما بر اساس بندهای مندرج در توافق هسته‌ای و به خاطر خروج طرف آمریکایی از برجام، این حق را داریم از تعهدات خود بکاهیم.

روانچی درباره راه‌اندازی مکانیسم تبادل مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس هم گفت: زمان ما رو به اتمام است. راه‌اندازی مکانیسم اروپایی‌ها بیش از یک سال زمان برده است. اروپا باید عجله و هزینه کند‌؛

در غیر این صورت این سازوکار بی‌فایده خواهد بود چرا که این مکانیسم نمی‌تواند تمام مسائل ما را ر فع سازد. طی ۱۰روز آینده مذاکراتی حیاتی با طرف‌های اروپایی خواهیم داشت .

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در ادامه گفت: ما به دنبال ایجاد تنش و درگیری در منطقه نیستیم. تحریم‌های آمریکا بر مردم عادی فشار می‌آورد ،اما تاکید می‌کنم که ایران زیر فشار سر خم نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه: در صورت پایبندی اروپایی‌ها به تعهداتشان در برجام باقی می‌مانیم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای تاکید کرد: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهداتشان در برجام پایبند باشند ایران نیز در این توافق باقی خواهد ماند.

به گزارش فارس، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که در صورتی که کشورهای اروپایی به تعهدات خود تحت برجام پایبند باشند ایران نیز در این توافق باقی خواهد ماند.

وی که با خبرگزاری آناتولی ترکیه مصاحبه می‌کرد، گفت: اما اگر ما نتوانیم از این موضوع اطمینان یابیم، خروج از توافق هسته‌ای و اتخاذ گام‌های دیگر از جمله گزینه‌های ایران خواهد بود.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری:تحریم‌ها نشانه سردرگمی‌و عجز است

دراین چارچوب، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در واکنش به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران، گفت: این نوع اقدامات آمریکایی‌ها نشان از سردرگمی، عجز و ناتوانی آنان دارد، اما ما قطعا به نحوی عمل می‌کنیم که آثار تحریم‌ها خنثی یا به حداقل کاهش پیدا کند.

به گزارش‌خانه ملت، حسینعلی امیری با یادآوری تحریم‌های اخیر آمریکا علیه جمهوری اسلامی‌ایران، گفت: این نوع اقدامات آمریکایی‌ها نشان از سردرگمی، عجز و ناتوانی و عدم شناخت از جامعه ایرانی و امت اسلامی‌است. از سوی دیگر بر ما ادعای دروغین آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران با این رفتارها ثابت شد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با اشاره به تحریم محمدجواد ظریف، تصریح کرد: تحریم نفر اول دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ایران دروغ بودن ادعای آمریکایی‌ها را بیش از پیش تائید کرد، زیرا مسئول پیگیری تعاملات دیپلماتیک و سیاست خارجی کشور وزیر امور خارجه است و با تحریم وی، این راه بسته می‌شود.

وی افزود: آمریکایی‌ها در ادعای خود صادق نیستند و از سوی دیگر تحریم نهاد رهبری قابل تأمل است، زیرا رهبری در کشور ما فقط یک مسئول سیاسی و حکومتی نیست، رهبری در کشور ما یک نهاد دینی و معنوی هم هست. علاقمندان به رهبر معظم انقلاب هم محدود به مرزهای جغرافیایی و سیاسی ایران نمی‌شوند ،بنابراین آمریکایی‌ها به نوعی خود را در مقابل افکار عمومی‌امت اسلامی‌قرار دادند.

امیری یادآور شد: همانطور که رئیس‌جمهوری هم اشاره کردند، رهبری ثروتی در خارج از کشور هم ندارد لذا تحریم رهبری و نهاد رهبری اقدامی‌بی‌اساس بود، آمریکایی‌ها دچار آشفتگی و عدم صداقت در گفتار و کردار خود شدند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی‌ایران برای وضعیت‌های مختلف پیش‌رو برنامه دارد، ما قطعاً به نحوی عمل می‌کنیم که آثار تحریم‌ها خنثی یا به حداقل کاهش پیدا کند.

فارین پالیسی: ایران قطعا تعظیم نمی‌کند

یک رسانه خبری-تحلیلی آمریکایی هم در یک یادداشت با انتقاد از «خودخواهی» رئیس‌جمهوری این کشور در قبال سیاست خارجی به ویژه مسائل مربوط به ایران تصریح کرد که ایرانی‌ها قطعا در برابر او تعظیم نخواهند کرد.

به گزارش فارس، پایگاه خبری- تحلیلی «فارین پالیسی» در یادداشتی به قلم یک تحلیلگر ارشد آمریکایی «خودخواهی» رئیس‌جمهوری این کشور را یک مساله بحرانی خواند و با هشدار درباره عواقب مواضع سیاست خارجی دولت او تصریح کرد که ایران در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نخواهد شد.

«جیمز تراب» که عضو اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا‌ست و برای رسانه‌های مطرحی چون نیویورک تایمز، آتلانتیک و فارین افرز مطالب زیادی نوشته است، روز یکشنبه یادداشتی با این عنوان منتشر کرد: «خودخواهی ترامپ، رسما یک موضوع بحرانی در سیاست خارجی است».

او در بخش ابتدایی این مطلب نوشت: «شاید اظهارات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران وقتی که کاخ سفید را “دچار معلولیت ذهنی” خواند، آنقدرها هم تند نبوده است. شما می‌توانید متوجه دلیل این اظهارنظر او بشوید. دونالد ترامپ اطمینان داشت که با خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران قادر به قلدری کردن در قبال روحانی و رهبران ایران و تسلیم کردن آنها برای پذیرش خواسته‌هایش خواهد شد و وقتی آنها هم در پاسخ به او شروع به قلدری کردند، دچار آشفتگی شد. افراد دور و بر ترامپ که به او برای از بین بردن توافق (برجام) فشار آوردند، کاملا برای مانور دادن روی وضعی که طبق آن احتمال آغاز درگیری‌ها با ایران و مقصر جلوه دادن ایرانی‌ها وجود دارد، آمادگی داشتند».

از نظر نویسنده آمریکایی، «محدودیت‌های ادراکی و شناختی ترامپ هر چه باشند، همه مختص به شخص او هستند اما او به یک نوع به خصوص هم در قبال سیاست خارجی ایالات متحده، دچار نابینایی است: او آنچنان به درستی موضع خودش باور دارد که به ذهنش هم خطور نمی‌کند که عواقب اختلاف نظر دیگران با موضع خودش را درنظر بگیرد. ما در هفته‌های اخیر شاهد نسخه ترامپی از یک غرور امپراتوری بوده‌ایم».

او مدعی شد: «اوباما هم در قبال ایران با اقدامات مشابهی درباره بازدارندگی متقابل تلاش کرد و شکست خورد اما این تلاش او را قادر کرد که شورای امنیت سازمان ملل را قانع کند تحریم‌های سرسختانه‌ای علیه ایرانی‌ها تصویب کند؛ تحریم‌هایی که در نهایت آنها را به میز مذاکره کشاند. ترامپ البته از ایده‌آل گرایی جورج واکر بوش رنج نمی‌برد اما چیزهایی که سبب بستن دید او می‌شوند، خودخواهی و خودمحوری او است. قدرت گسترده آمریکا تا به حال به او اجازه داده (در قبال دیگر کشورها) قلدری کند؛ قلدری که بعد از بی‌توجهی به عواقب انجام کارها، دومین خصیصه او است. به اظهارات او درباره “منافع و احترام متقابل” در قبال مکزیک نگاه کنید ؛در حالی که دولت دست چپی کنونی در این کشور از ترس تنبیه‌های اعلام شده ترامپ در حال سرکوب مهاجران از کشورهای آمریکای مرکزی است».

تحلیلگر ارشد آمریکایی افزود: «شکی نیست که ترامپ فکر می‌کرد ایران هم (مانند مکزیک) تعظیم خواهد کرد. ایران (تعظیم) نکرده و تقریبا به طور قطع باید گفت که تعظیم نخواهد کرد. ترامپ برخلاف برخی از مشاورانش خواهان جنگ با ایران نیست اما با این حال به نحوی اقدام کرده که گزینه‌ای به جز انتخاب از میان درگیری و عقب‌نشینی ندارد. ما فقط باید امیدوار باشیم که نگرانی او درباره برانگیخته شدن پایگاه آرای خود در نتیجه بروز یک جنگ در خاورمیانه از نگرانی او درباره انجام ندادن اقدامی‌در این جهت (جنگ با ایران) بزرگتر باشد».

روزنامه رأی الیوم:ترامپ از انزوای آمریکا دراروپا برسرمساله ایران خشمگین است

«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله روزنامه رأی الیوم نوشت: دیپلماسی ایران در نشست وین که برای نجات توافق هسته ای با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی امضا کننده آن برگزار شد، موفقیت مهمی‌به دست آورد زیرا نمایندگان اروپایی تکمیل سیستم« اینستکس» برای تسهیل تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا و تکیه بر ارزهای اروپایی و محلی برای اجتناب از استفاده از دلار در تعاملات تجاری با ایران را اعلام کردند؛ امری که منجر به بازگشت نفت به برخی از خریداران آن در پایتخت‌های اروپایی می‌شود.

به گزارش جماران، ایرانی‌ها که به اروپا دو ماه مهلت دادند تا تحریم‌های آمریکا را بشکند و زیان ایران را به دلیل این تحریم‌ها جبران کند،از زبان «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه تکمیل این سیستم را گامی‌خوب که بازتاب دهنده نیت‌های واضح اروپا برای پایبند نبودن به تحریم‌های آمریکا است، دانستند اما عراقچی تأکید کرد که این اقدام کافی نیست و همچنان در حد«نظر» است و تصمیم دولت ایران برای کاهش تعهدات خود به توافقنامه هسته ای تا زمانی که اروپایی به شکل کافی شروط ایران را برآورده نکنند،ادامه خواهد یافت .

آنچه ایران به گفته عراقچی می‌خواهد ادامه صادرات نفتش به بازارهای جهانی به مانند قبل از عملی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا در اوایل ماه می‌است؛ تحریم‌هایی که باعث کاهش صادرات نفت ایران و کاهش در آمدهای نفتی سالانه شد.

جنبه مهمتری که باید درباره آن درنگ کرد

«‌تمرد‌» چین علیه تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران است به طوری که دولت چین اعلام کرد که به وارداتش از نفت ایران به مانند گذشته یا کمی‌کمتر ادامه می‌دهد و به صفر کردن صادرات ایران همانطور که دولت«دونالد ترامپ» بر آن اصرار می‌کند ،هرگز ملزم نمی‌شود.

گزارش‌های خبری تأکید کرده است که چند روز پیش یک نفتکش چینی از تنگه «هرمز» به سمت چین عبور کرده و این عملی کردن این چالش است و بعید نیست که این اقدام چین باعث شود وارد کنندگان دیگر نیز جا پای چین بگذارند.

بی تردید دولت ترامپ از این که هم اروپا و هم چین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را به چالش کشیده اند به شدت ناراحت است و چه بسا ادامه ارسال هواپیماهای جنگی پیشرفته و کشتی جنگی به پایگاه‌های هوایی اش در خلیج فارس( پایگاه العدید در قطر) و پایگاه‌های دریایی اش در بحرین،امارات و عربستان بازتاب دهنده همین ناراحتی و عصبانیت است.

آیا اقدامات برای شکستن تحریم‌های آمریکا علیه ایران منجر به افزایش احتمالات رویارویی نظامی‌ایران و آمریکا می‌شود یا منجر به کاهش آن و کاهش شدت تنش زایی آمریکا به ویژه پس از سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا که حریم هوایی ایران را نقض کرد، می‌شود؟

پاسخ به این پرسش دشوار است، لیکن چیزی که می‌توان گفت این است که طرفین آمریکایی و ایرانی در عمل جنگ نمی‌خواهند، ولی هر کدام از طرف‌ها بر شروط خود اصرار دارند و از طرف دیگر می‌خواهند امتیاز دهد و کوتاه بیاید. ایران به شرط خود برای لغو فوری و کامل تحریم‌های آمریکا پیش از مذاکره اصرار می‌کند واین در حالی است که آمریکا با این شروط مخالف است و می‌خواهد تحریم‌ها طی مذاکرات فقط به شکل موقت تعلیق شود .

موفقیت دیپلماتیک ایران در وین به رغم آن که کافی نیست ،اما چه بسا منجر به تنش زایی بیشتر آمریکا در واکنش به«تمرد» چین علیه تحریم‌های

‌آمریکا و «انزوایی» شود که دولت ترامپ در اروپا در آن به سر می‌برد … و خدا بهتر می‌داند.

اسکای‌نیوز: اروپا بازی خطرناکی

به‌راه انداخته است

شبکه اسکای‌نیوز هم در گزارشی با اشاره به این که پیشنهادهای اروپا برای تسهیل تجارت با ایران ضعیف است، گزارش داد :استراتژی ایران در این زمینه تعهدات کم در برابر تعهدات کم است.

به گزارش فارس، شبکه خبری اسکای نیوز در گزارشی درباره تحولات مربوط به برجام طی هفته‌های اخیر و برگزاری کمیسیون مشترک برجامدر وین در روز جمعه نوشت: وقتی که ایران کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای را آغاز کرد، این کشور هرگز مرگ این توافق چندجانبه را که بسیار سخت به دست آمد، فریاد نزد.

تهران نیز مانند دیگر امضاکنندگان این توافق که در برجام باقی مانده‌اند به دنبال مرگ برجام نیست حتی با اینکه «دونالد ترامپ از این توافق خارج شد.

این گزارش افزود: ایران می‌خواهد کشورهای اروپایی را تحت فشار بگذارد تا تاثیر فشارهای اقتصادی آمریکا را که به دنبال خروج واشنگتن از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها افزایش یافته است، کاهش دهد و با آن مقابله کند.

مقامات ایرانی می‌گویند: تهران در ازای لغو تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی، محدودیت‌های هسته‌ای را پذیرفته اما منافع تهران به دنبال خروج آمریکا از برجام به طور محسوسی کاهش یافته است.

اسکای نیوز در ادامه گزارش خود افزود: استراتژی ایران کم در برابر کم است، چیزی که آلمان، فرانسه و انگلیس با آن مخالفند.

کشورهای اروپایی توافق هسته‌ای را به عنوان بهترین راه برای مقابله با توانایی‌های هسته‌ای ایران و توسعه آن به سمت تسلیحات اتمی‌می‌بینند، درحالی که ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته‌ای این کشور صرفا صلح آمیز است.

اسکای نیوز اضافه کرد: طرف اروپایی موکدا به تهران هشدار داده است که تهدید به نقض توافق اصلا برای این کشور خوب نیست؛ فشاری که احتمالا تاثیر کمی‌داشته باشد.

اولین تهدید ایران برای نقض ذخایر اورانیوم بیش از ۳۰۰ کیلوگرم پنج شنبه هفته گذشته تمام شد اما نقض برجام اتفاق نیفتاد، گرچه مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند که این اتفاق هنوز نیز ممکن است رخ دهد.

با این وجود نقض‌های بیشتر برای ماه جولای برنامه ریزی شده است.

این گزارش در ادامه می‌نویسد: پاریس، لندن و برلین از اول سال جاری میلادی درحال کار بر روی سیستمی‌برای تجارت با ایران هستند که جمعه، نهایی شده است و هدف آن تقویت تجارت بین اروپا و ایران بدون حضور شرکت‌هایی است که از بیم نقض تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند در آن مشارکت کنند.

اتحادیه اروپا امیدوار است این مکانیسم به عنوان یک مدرک در زمینه ادامه انجام تعهدات آنها دیده شود و علی‌رغم تشدید تنش‌ها بین تهران و واشنگتن توافق را زنده نگه دارد.

اما اسکای نیوز ادامه می‌دهد: این مکانیسم نسبتا ضعیف است و احتمالا بخش کمی‌از تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران را جبران خواهد کرد.

فرستاده ایران در کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه گذشته در وین برگزار شد گفته که پیشنهادهای کشورهای اروپایی برای متقاعد کردن ایران به تغییر مسیرش خیلی کم بود.

اسکای نیوز می‌گوید: این یک قمار خطرناک در این زمان بحرانی است.

مکانیسم‌های ایجاد شده مختلف مرتبط با پایبندی به توافق در متن توافق هسته‌ای، می‌توانند تخلفات کوچک را جذب کنند. اما این، گامی‌تشدید کننده است که آن را برای کشورهای اروپایی سخت و سخت‌تر میکند تا حمایت خود را از برجام حفظ کنند‌.

در نهایت اقدامات ایران توانسته به انحراف انگلیس، فرانسه و آلمان علیه توافق پایان دهد. تا به امروز آنها در طرف ایران مانده‌اند و واشنگتن به طرز عجیبی(در این مورد) منزوی شده است.

چین و روسیه نیز علیه غربی که قصد فروپاشی توافق را داشته باشد در کنار ایران خواهند ایستاد. این خط به ایجاد یک تنش بزرگ جهانی و یک جنگ بالقوه پایان خواهد داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ