رئیس انجمن کنترل جنگ افزار:
مذاکرات اروپایی‌ها با ظریف اهمیت دیپلماسی را نشان داد
رئیس انجمن کنترل جنگ افزار در واشنگتن بر لزوم ایستادگی اروپا در برابر ترامپ برای حفظ برجام تاکید کرد و گفت :پیام اروپایی‌ها به آمریکا از دیدار با وزیر امور خارجه ایران، اهمیت تداوم دیپلماسی بود.

“تامس کانتریمن” که دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا هم بوده است، در گفتگوی اختصاصی با ایرنا درباره سفر اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه برخلاف تحریم آمریکا این مطلب را مطرح کرد.

رئیس انجمن کنترل جنگ افزار در واشنگتن افزود: اروپایی‌ها به صراحت می‌گویند دیپلماسی را رها نخواهند کرد؛ این که دولت ترامپ ظریف را تحریم کرده، شبیه هزاران تناقض دیگری است که در این دولت می‌بینیم.

کانتریمن درباره تلاش‌های امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای حفظ برجام هم گفت: من از ابتکار فرانسه استقبال می‌کنم، هر چند چندان خوشبین نیستم که موفق باشد.وی تاکید کرد: با این حال یک روزنه کوچک برای موفقیت این ابتکار وجود دارد و آن، الگوی کلی رفتار ترامپ است. او توافق را به هم می‌ریزد، سپس بر سر همان توافق دست به مذاکره زده و توافق می‌کند.

دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا تصریح کرد: او این الگو را در زمینه توافق تجارت آزاد آتلانتیک شمالی به کار برد. اگر بتواند، همین گونه در باره برجام عمل کند و یک شکل جدید به آن بدهد، شاید نتیجه خوبی به دست آید.

کانتریمن در پاسخ به این سئوال که این کار چگونه می‌تواند در قالب برجام اجرا شود، اظهار نظرکرد: اگر ایالات متحده با کانال اروپایی‌ها

‌برای کمک‌های انسانی مخالفت نکند، به نظرم شانس توافق وجود خواهد داشت، اما نمی‌دانم آقای ماکرون چه چیزی در ذهن دارد.

وی ادامه داد: پیش بینی این که ترامپ به دنبال چیست، سخت است و هر کسی هم ادعا کرد آن را می‌داند، معمولا پیشگویی او اشتباه از آب درآمده است.

رئیس انجمن کنترل سلاح اضافه کرد: ترامپ مشاورانی دارد که می‌گویند فشار حداکثری با اقدام نظامی‌می‌تواند به تغییر رژیم منجر شود. مشاوران دیگر وی می‌گویند که با فشار حداکثری می‌توان با ایران گفتگو کرد و به یک توافق بهتر دست یافت.

کانتریمن خاطرنشان کرد: دشوار بتوان حدس زد ترامپ به حرف چه کسی گوش می‌دهد ،اما به باور من الگوی مشخصی در رویکرد ترامپ هست که اگر وی بتواند ادعا کند چیزی را به دست آورده و ایجاد کرده است، آن را پیروزی خود اعلام می‌کند ولو این که شبیه آنچه باشد که پیشتر وجود داشته است.

وی تاکید کرد: با این حال، هم جان بولتون و هم مایک پمپئو موضع سرسختانه‌ای ‌درباره مذاکره با ایران دارند.

نسخه مناسب چاپ