مذاکرات بغداد – مسکو برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در عراق
سرویس خارجی : مسکو و بغداد مذاکرات و گفتگوها برای افزایش همکاری های هسته ای و ساخت نیروگاه ها در عراق را آغاز کردند.

شرکت «روس اتم» روسیه در بیانیه ای که در رسانه های عراقی بازتاب یافت، از دیدار «نیکولای اسپاسکی»، معاون این شرکت در امور بین الملل با «هادی العذاری»، سفیر عراق در مسکو برای ساخت نیروگاه و از سرگیری همکاری های دو کشور در زمینه بکارگیری صلح آمیز انرژی هسته ای در عراق خبر داد.

در این بیانیه همچنین چگونگی بازگشت به همکاری های هسته ای با توجه به پیش زمینه موجود در دوران شوروی سابق میان دو کشور بررسی شد.لازم به ذکر است که عراق و روسیه در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی با هم همکاری دارند و در سال های اخیر به دلیل آنچه که ناظران، عدم پایبندی آمریکا به پیمان راهبردی امضا شده میان واشنگتن و بغداد می خوانند، عراق بسیار تمایل پیدا کرده است که از توانمندی سایر قدرت‌ها نظیر روسیه نیز استفاده کند و در عین حال منابع تامین نیازمندی‌های راهبردی خود را نیز متنوع کند.

در خبر دیگری، دیدبان حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی مقامات کردستان عراق را به نقض قوانین حقوق‌بشر متهم کرد و اعلام کرد: دولت «اربیل» مانع از بازگشت هزاران نفر از آوارگان عرب‌ ساکن شرق «موصل» به خانه‌های خود می شود.

این سازمان بین‌المللی در گزارش خود تاکید کرد: به رغم اینکه شهر «الحمدانیه» واقع در شرق شهر «موصل»، مرکز استان «نینوا» از سه سال پیش از اشغال داعش آزاد شده، ولی مقامات حکومت منطقه کردستان عراق تنها به کردهای این شهر و برخی از عرب‌های مرتبط با این حکومت اجازه داده‌اند به منطقه خود بازگردند.دیدبان حقوق بشر این اقدام «اربیل» را نقض قوانین حقوق بشری دانست.

در تحول دیگری، «مقتدا صدر» رئیس جریان «صدر» عراق در صفحه توئیتر خود به طور بی سابقه‌ای دولت این کشور را آماج انتقادات خود قرار داد. وی با انتقاد شدید از دولت «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر این کشور گفت : آن‌چه در عراق می‌گذرد به منزله پایان دولت است.

نسخه مناسب چاپ