مراسم معارفه دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع)برگزار شد
 

‌عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام تأکید کرد: فعالیت‌های شیعیان باید به تناسب توطئه‌های دشمنان اسلام ارتقا پیدا کند.

به گزارش خبرنگار ما،آیت‌الله محمدعلی تسخیری،دیروز در مراسم تکریم و تودیع و معارفه دبیران کل سابق و جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع) که با حضور اعضای دفتر مقام معظم رهبری، اعضای شورای عالی و مجمع عمومی‌مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مسئولان کشوری و لشکری و برخی شخصیت‌های دولتی در سالن دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به مسئولیت خطیر دبیرکل این مجمع؛ گفت: مکتب اهل‌بیت بسیار عظیم و دربردارنده همه معارف این خاندان بوده است و راه نجات بشریت را ارائه می‌کند. عظمت این مکتب،‌ مسئولیت دبیرکل آن را نشان می‌دهد.

وی افزود: مسئولیتی که رهبر معظم انقلاب برعهده دبیرکل مجمع گذاشته اند، متناسب با شرایط حساس بین‌الملل و جایگاه مهم پیروان اهل بیت(ع) است. از سویی انتظار خاندان عصمت و طهارت از این مجمع هم مسئولیت عظیمی‌را برعهده دبیرکل می‌گذارد.

آیت‌الله تسخیری ادامه داد: مساله فعالیت دشمنان مکتب اسلام به ویژه وهابیت،‌ تبیین‌کننده اهمیت مسئولیتی است که دبیرکل مجمع به عهده دارد. امروزه امکانات بسیار عظیمی‌در اختیار شیعیان قرار دارد و تالیفات بسیاری از سوی تشیع در جهان منتشر شده است.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب،گفت: پیروزی انقلاب اسلامی‌عظمت ویژه‌ای را به تشیع هدیه کرده است. مجمع اهل بیت(ع) باید خود را در سطح فعالیت دشمنان قرار دهد و اهداف اساسنامه خود را محقق کند.

آیت‌الله تسخیری گفت: پرچم مقاومت مستضعفان امروز به دست شیعه و ایران است و حزب‌‌الله لبنان، انصارالله یمن و شیعیان بحرین هم در این زمینه نقش‌آفرینی می‌کنند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت پیش از سخنان خود، پیام رهبر معظم انقلاب را در انتصاب حجت‌الاسلام و‌المسلمین رضا رمضانی به عنوان دبیر کل جدید مجمع جهانی اهل بیت را قرائت کرد.

راهبرد معنویت، ‌بیداری و ترویج مقاومت حجت‌الاسلام والمسلمین رضا رمضانی،‌ دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) هم در ادامه این مراسم گفت: آنچه که به عنوان راهبرد در سخنان رهبر معظم انقلاب مطرح شده است، تاکنون در این مرکز اعمال شده که عقلانیت، معنویت،‌ بیداری و ترویج نهضت مقاومت که در قرآن و روایات هم آمده از آن جمله است.

وی افزود: اهل بیت(ع) میزان، مصباح و اسوه هستند و توحید محور اصل فعالیت آنان است. کارهایی که تاکنون در این مجمع انجام شده است،‌ باید حفظ شود و ارتقا پیدا کند تا ادبیات و گفتمان انقلاب اسلامی‌به جهانیان معرفی شود و اتفاق بزرگ حرکت عظیم فکری را شاهد باشیم.

رمضانی ادامه داد: انقلاب ما مقدمه دولت،‌ جامعه و امت اسلامی‌است و باید زمینه تمدن اسلامی‌را فراهم کنیم که این موضوع نرم‌افزار خود را نیاز دارد. نامه‌های رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکا به عنوان یک مصلح فکری ارائه شد که به عقلانیت اشاره دارد.وی با بیان این که رهبر معظم انقلاب را فقط نباید رهبر ایران و ولی امر مسملین این کشور دانست، افزود: ایشان به عنوان یک مصلح فکری و دینی در جهان درخشیده است و عرصه‌ای را به جامعه بشری ارائه کرده‌اند

‌که همان نگاه به اهل بیت(ع) است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت اظهار داشت: امام حسین(ع) هم فقط الگوی شیعیان نیست؛ وی علاوه بر این که برای شیعیان الگو و اسوه است، برای همه مسلمانان اسوه‌ای بارز است؛ زیرا برای احیای سنت‌های دین اسلام گام برداشت. همچنین این امام الگوی همه پیروان ادیان ابراهیمی‌است،‌ زیرا به حق دعوت کرده است.

رمضانی ادامه داد: اگر چنین نگاهی را نسبت به هدایت بشر داشته باشیم، مسئولیت مهمی‌متوجه کارگزاران نظام و حوزه‌های علمیه است که باید در این زمینه گام بردارند و نسبت به معرفی اهل بیت به جهان اقدام کنند.

۲ بال وحدت جهان اسلام

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هم که به نیابت از رئیس جمهوری در این مراسم شرکت کرده بود،گفت: خدمات صادقانه و پیگیرانه حجت‌الاسلام والمسلمین اختری در مسئولیت‌های متعدد به ویژه در مجمع برای همه ما آشکار است.

وی با اشاره به این که اهل بیت رکن اصلی جهان اسلام هستند، ادامه داد: وحدت جهان اسلام با دو بال قرآن و اهل بیت امکانپذیر است؛ قرآن نقطه اتصال یک میلیارد مسلمان در جهان است که با این کتاب، چه در متن و چه در لایه‌های پنهان آن در طول ۱۴ قرن پیوند خورده است. همه فرقه‌های اسلامی، اهل بیت را این گونه می‌شناسند که به واسطه اتصال به منبع قدسی، اصیل‌ترین منبع دین به شمار می‌روند. صالحی اظهار داشت: با تکیه بر این دو بال می‌توانیم با توطئه دشمنان مسلمانان که پیچیده‌تر و عمیق‌تر شده است مقابله کنیم. این کار آرمان پیامبر(ع) و ائمه معصومین(ع) را محقق‌ می‌کند. انقلاب اسلامی‌حرکت خود را با این نگاه آغاز کرد و امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و دولت‌های جمهوری اسلامی‌ایران، روابط خود را با امم اسلامی‌بر همین زمینه بنا کردند که مجمع اهل هم از ارکان این راهبرد بوده و توفیقات فراوانی داشته است.

وی افزود: آقای اختری در عقبه استراتژیک ایران نقش اساسی ایفا کرد و در روزهایی که جبهه مقاومت به چشم نمی‌آمد،‌ بذر آن را کاشت و خادم انقلاب و اسلام شد.ضمن این که حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی هم در داخل و خارج کشور اثرگذار بوده است.

۱۵ سال فعالیت در مجمع حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری، دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت با بیان این که از ابتدا یک طلبه و در خدمت امام خمینی(ره) و رهبری بودم،‌ گفت: از این که پس از انقلاب و برای ۳۵ سال مورد لطف و عنایت رهبری بودم قدردان هستم.

وی که ۱۵ سال در مجمع جهانی اهل‌بیت مشغول به فعالیت بود، افزود: از نبود امکانات برای فعالیت ایتام آل‌محمد(ص) ناراحت هستم. اهداف مجمع سازماندهی اوضاع شیعیان و نشر معارف اهل‌بیت براساس تقریب مذاهب اسلامی‌و میان مسلمان و غیرمسلمانان است.

اختری با بیان این که امکانات محدود است و باید نسبت به ایجاد آنها تلاش کرد، گفت: باید ظرفیت‌ها را مورد استفاده قرار داد و توانمندی‌ها را تجمیع کرد. تشکل‌های متعددی همچون زنان،‌ جوانان و پزشکان ایجاد کرده‌ایم. زمینه انجام فعالیت وجود دارد و اقدامات مطلوبی در این زمینه شده است که نیاز به ادامه دارد.

به گفته وی، راه‌اندازی دانشگاه جهانی اهل‌بیت یکی دیگر از این گونه فعالیت‌هاست که به تربیت کادر انسانی می‌پردازیم. در فضای مجازی هم اقدامات خوبی صورت گرفته است که به تولید و بهره‌وری نیاز دارد. خبرگزاری ابنا با ۲۵ زبان یکی دیگر از فعالیت‌های مجمع در طول سال‌های گذشته بوده است.

اختری به ویکی شیعه اشاره کرد و ادامه داد: این سایت با ۱۰ زبان فعالیت می‌کند و زمینه گسترده‌تر شدن دارد. تعداد مسلمانان در ابتدای انقلاب یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر بود که اکنون به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر افزایش یافته است. ۳۰۰ میلیون نفر پیرو اهل‌بیت(ع) در دنیا وجود دارد.

نور قرآن و عترت

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)هم دیگر سخنران این مراسم بود.

وی گفت: نور از پرخاصیت‌ترین موجودات عالم است که سرعت سیر،‌ تشخیص اشیا از هم و تقویت موجودات با نور خورشید از این جمله است. سرعت نور از سرعت صوت بیشتر است و نور خورشید مایه پرورش موجودات زنده از جمله حیوانات، انسان‌ها و حتی تکامل جمادات است.

وی با بیان این که نور معنوی هم داریم، توضیح داد: نور قرآن و عترت از این دست است که در زیارت جامعه کبیره هم به هشت مورد نور اشاره شده است که به صورت مفرد و مکسر به کار رفته است. در اثر نور حسینی و اهل بیت، افکار انسان‌ها پرورش پیدا می‌کند؛ انقلاب اسلامی‌ایران هم نشات گرفته از نور حسینی است. حق از باطل با نور این خاندان روشن می‌شود و اهل بیت(ع)، چراغ نورافکن هستند.

مجتهد شبستری ادامه داد: اختری در سوریه،‌ لبنان و سپس دفتر مقام معظم رهبری فعالیت‌ می‌کرد و بسیار پرکار بود و اغلب تا ساعت ۲۱ در مجمع حضور داشت.

شیخ السفرا

سیدابوالحسن نواب، دبیر شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)هم گفت: راه‌اندازی جنبش حزب‌الله لبنان به کوشش آقای اختری انجام شد. وی همچنین خدمات ماندگاری در سوریه دارد و به عنوان شیخ‌السفرا مطرح بود که بیشترین زمان را در کنار محور مقاومت در این کشور حضور داشت.

وی به حضور مؤثر و تمام وقت اختری در مجمع اهل‌بیت(ع) اشاره و بیان کرد: رمضانی هم اداره مرکز اسلامی‌هامبورگ را که به کوشش شهید بهشتی در آلمان راه‌اندازی شده بود برعهده داشت و در حوزه علمیه هم استاد رشته فقه، اصول و معارف است.

حسین معتوق، عضو کویتی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) هم بر لزوم توجه به سه سیاست در دوره جدید مجمع تأکید کرد و افزود: تبیین چهره واقعی اهل بیت، تجمیع نیروها و پرهیز از موازی‌کاری و حضور پررنگتر مجمع اهل بیت در حوزه علمیه و استفاده از علمای ایرانی و غیرایرانی نیازمند توجه بیشتر از سوی این مرکز است.

در این مراسم از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ، شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجدبا هدایایی از ۱۵ سال فعالیت حجت الاسلام والمسلمن اختری قدردانی شد.

نسخه مناسب چاپ