مردم ژاپن ثروتمندتر می شوند
ایرنا- آمارهای دولتی نشان می دهد که جمعیت ژاپن با سرعت بیشتری در حال کم شدن است، چرا که نرخ زاد و ولد در سال ۲۰۱۸ میلادی در این کشور کاهش بی سابقه ای داشته است.

تلویزیون “ان.اچ.کی” ژاپن با استناد به آمارهای وزارت بهداشت، کار و رفاه این کشور اعلام کرد: در سال ۲۰۱۸ میلادی، میانگین تعداد زاد و ولد یک زن در طول زندگی خود در سطح ۱ر۴۲ بود این عدد اندکی کمتر از عدد مربوط به سال قبل از آن است بر اساس این آمار، استان اوکیناوا با ۱ر۸۹ بیشترین و توکیو با ۱ر۲۰ کمترین نرخ باروری را دارا بودند.بر اساس آمار از جمعیت ۱۲۷ میلیون نفری ژاپن در سال ۲۰۱۸ میلادی تقریباً ۹۲۰ هزار کودک متولد شدند .

این آمار کمترین تعداد از زمان شروع ثبت این آمار در سال ۱۸۹۹ میلادی است.

آمار مرگ و میرژاپنی ها هم در سال ۲۰۱۸ در حدود یک میلیون و ۳۶۰ هزار تن بود که از پایان جنگ جهانی دوم بیشترین تعداد محسوب می شود اختلاف شمار مرگ و میر و تولد در حدود ۴۴۴ هزار تن بود که برای یازدهمین سال پیاپی افزایش داشته است.

تعداد ازدواج های سال گذشته ژاپن ۵۸۶ هزار زوج بود، که از پایان جنگ جهانی دوم کمترین میزان است.

ژاپن با شاخص امید به زندگی ۸۶ سال، بالاترین میزان امید به زندگی در میان کشورهای جهان را دارد.

ژاپن یکی از ثروتمندترین وپیشرفته ترین کشورهای دنیا با درآمد سرانه حدود ۴۲ هزار دلار( تقریبا معادل ۵۵۰ میلیون تومان) در سال است که طی دو دهه گذشته همزمان با سرعت توسعه یافتگی ، مرتبا از میزان زاد و ولد در این کشور کاسته شده است. کارشناسان معتقدند کاهش زاد و ولد در ژاپن به معنای افزایش درآمد سرانه و افزایش میزان رفاه مردم این کشور است. هرچند ممکن است درآینده کمبود نیروی کار را تا حدی به همراه داشته باشد. از سویی متخصصان حوزه فناوری اعتقاد دارند با رشد تکنولوژی و کاهش میزان وابستگی صنایع به نیروی انسانی، هیچ کمبودی در این عرصه وجود نخواهد داشت.

کما اینکه در بسیاری از صنایع ، میزان استفاده از نیروی انسانی به یک دهم کاهش یافته است. بر اساس جدول توسعه یافتگی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۸ هجدهمین کشور توسعه یافته دنیا بوده است.

هم اکنون میزان رشد جمعیت در ۲۶ کشور توسعه یافته دنیا در قاره های اروپا، آمریکا ، آسیا و اقیانوسیه منفی است و میزان رشد جمعیت ۵۸ کشور فقیر در جنوب آفریقا، صحرای آفریقا ، بخش هایی در آسیا عدد بالای ۲ درصد است.

در جدول کشورهای جهان اروپا کمترین میزان رشد جمعیت و فقیرترین کشورهای جنوب آفریقا بیشترین رشد جمعیت را دارند.طبق آخرین آمار سازمان ملل ، نیجر با رشد جمعیت ۸ر۳ درصد در سال، آنگولا با رشد جمعیت ۴ر۳ درصد در سال ، اوگاندا با ۳ر۳ درصد و گامبیا با ۱ر۳ درصد در سال ، بیشترین رشد جمعیت در میان کشورهای دنیا را دارند.

در همین حال ژاپن ، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا ، مجارستان و آلمان با رشد جمعیت منهای یک درصد تا صفر کمترین میزان رشد جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ