مسیر بی‌پایان تبلیغات محصولات غذایی ممنوعه در رسانه ملی
با وجود اینکه نوشیدنی‌های گازدار در شمار مواد آسیب‌رسان به سلامت محسوب می‌شوند اما تبلیغات غیرقانونی آن‌ها همچنان در رسانه ملی نمایش داده می‌شود. به گزارش مهر،با وجود مصوب بودن قانون منع تبلیغات کالاهای آسیب‌رسان در رسانه ملی اما همچنان خبری از اجرای جدی این قانون در کشور نیست و همواره شاهد تبلیغات محصولات مختلف آسیب‌رسان هستیم.

افشین استوار، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، در خصوص تخلف از اجرای این قانون می‌گوید: نظارت در این زمینه برعهده وزارت بهداشت است و اگر کسی این قانون را اجرا نکند، وزارت بهداشت او را به عنوان متخلف به دستگاه قضایی معرفی می‌کند.

کیانوش جهانپور، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم درباره تبلیغات کالاهای ممنوعه در رسانه ملی گفت: اسامی ??گروه کالایی، اقلام آسیب‌رسان و غیرمجاز اعلام می‌شوند که امسال نیز این فهرست از سوی وزارت بهداشت منتشر شد. از سوی دیگر مصوبات رسمی قانونی کشور مقرر می‌دارد که باید با تبلیغات کالاهای ممنوعه برخورد قانونی شود.

جهانپور با بیان اینکه آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های تبلیغاتی یک شرکت نیز شامل محصولات ممنوعه است، تأکید کرد: این محصولات در لیست اقلام آسیب‌رسان هستند و تبلیغات آن‌ها ممنوع و غیر قانونی است. به همین دلیل تبلیغ محصولات این شرکت از طریق رسانه ملی یا هر رسانه دیگر تخلف محسوب شده و باید با آن برخورد شود.وی با بیان اینکه وزارت بهداشت نیز نسبت به انجام این تخلف به صدا و سیما تذکر داده است، گفت: در حال حاضر به منظور برخورد با این تخلفات با شورای سیاستگذاری سلامت صدا و سیما نامه نگاری‌های لازم را انجام داده و نسبت به بروز این تخلف تذکر داده‌ایم اما هنوز از صدا و سیما پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت تصریح کرد: تمامی تلاش ما این است که این موضوع را در کمال صلح با صدا و سیما حل کنیم تا مواجهه نامطلوبی با رسانه ملی ایجاد نشود اما در صورت عدم حصول نتیجه از سوی وزارت بهداشت، لازم است تا با توجه به مرتبط بودن این تخلف با سلامت شهروندان، دستگاه قضایی نیز به عنوان مدعی‌العموم به موضوع تبلیغات محصولات ممنوعه ورود کند .

نسخه مناسب چاپ