مشاور مکرون پیام کتبی رئیس‌جمهوری فرانسه را تقدیم روحانی کرد
 

رئیس جمهوری تاکید کرد که هدف ایران اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام است و از هر تلاشی در این جهت استقبال می کنیم .
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه و در دیدار «امانوئل بون» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه، با قدردانی و استقبال از فعالیت های آغاز شده توسط «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و همچنین پیام ایشان، گفت: ایران کاملا راه دیپلماسی و مذاکره را باز نگهداشته است و امیدواریم طرفین برجام از این فرصت بخوبی استفاده کنند تا به نقطه مطلوب یعنی اجرای کامل برجام برسیم.
رئیس جمهوری تاکید کرد: هدف اصلی ایران این است که تعهدات قید شده در برجام از سوی طرفین آن به طور کامل اجرا شود و چنانچه طرفین به تعهدات خود عمل کنند، ایران هم گام های جدیدی در تکمیل تعهدات خود بر خواهد داشت.
«امانوئل بون» در این دیدار پیام کتبی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه را تقدیم دکتر روحانی کرد.
انگلیسی‌ها تبعات ایجاد ناامنی در دریا را خواهند دید
رئیس جمهوری اقدام انگلیس در توقیف کشتی نفتکش کشورمان را بسیار کودکانه، سخیف و اشتباه توصیف کرد و اظهارداشت: انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریا هستند و امیدواریم این کار را ادامه ندهند و تکرار نکنند، چرا که تکرار آن موجب ناامنی در جهان می شود و به زیان همه خواهد بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه هیأت دولت، افزود: دشمن به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه است و از این رو به فضای کشورمان تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوی دیگر به طور نیابتی، کشتی نفتکش ایرانی را توقیف کردند که کار بسیار سخیف و غلط بود.‌وی خاطر نشان کرد: انگلیسی‌ها در آب‌های سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند‌، در حالی که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل‌الطارق اشغالگر هستند، چرا که این سرزمین متعلق به اسپانیا ست و دولتی اشغالگر که به ناروا در این منطقه حضور دارد این کار سخیف را انجام داده است .
رئیس جمهوری با بیان این که اقدام انگلیسی‌ها کاری بسیار سخیف، غلط و اشتباه بود و به زیان آنها است، تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل برخوردار باشد و به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعدها درک خواهید کرد.‌ روحانی اظهارداشت: البته ممکن است انگلیسی‌ها به دستور آمریکا یا آنچه که گروه «ب» نامیده می‌شود این کار را کرده باشند که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهی است. ضمن این که می‌دانیم که در داخل انگلستان شرایط انسجام وجود ندارد و به هم ریخته است و دولت و پارلمانی به طور منسجم وجود ندارد؛اما در عین این سراسیمگی و به هم‌ریختگی، توقیف کشتی نفتکش ایرانی کاری احمقانه بود.
تحرکات اخیر آمریکا حکایتی خنده‌آور است
وی در بخش دیگری از سخنان خود تحرکات اخیر آمریکا را حکایتی جالب و خنده‌آور توصیف کرد و گفت:‌ تحرکات امروز آمریکا، حکایت آدمی است که با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد. آمریکایی ها از یک طرف برجام را یک توافق بسیار بد و به تعبیر خودشان بدترین توافق می‌دانند و بدون هیچ بهانه‌ای از آن خارج می‌شوند و از طرف دیگر وقتی ایران برخی از تعهدات خود را کاهش می‌دهد، همگی از آن ابراز نگرانی می‌کنند، در حالی که باید از آمریکا نگران بود که کل برجام را زیر پا گذاشته است.‌ رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: آنها درخواست جلسه فوق‌العاده برای شورای حکام دادند که چرا ایران برخی از تعهدات برجامی را کنار گذاشته است و این داستان خنده‌آوری است که امروز آمریکایی‌ها آن را انجام می‌دهند که کمتر می‌توان در تاریخ سیاسی جهان سراغی از این گونه اقدامات گرفت.
روحانی افزود: آنها دلیلی برای عدم غنی‌سازی ایران اعلام نمی‌کنند و صرفاً می‌گویند کار بدی است ، یا این که هدف ایرانی‌ها بد است، اما نمی‌توانند بگویند که اگر کار بدی است چرا خودشان آن را انجام می‌دهند و تنها کشوری که در دنیا غنی‌سازی بد انجام داده و از سلاح اتمی استفاده کرده است، امروز نصیحت‌گر دیگران شده است و خود را مصلح معرفی می‌کند.‌وی تصریح کرد: آیا غنی‌سازی که منجر به ساخت سوخت رآکتور قدرت شده است و نیازمندی‌های مردم را در زمینه شیرین‌ کردن آب یا تأمین برق برآورده می‌سازد و موجب اقدامات پزشکی و تولید رادیوداروها برای درمان بیماری‌ها می‌شود و هزاران کاربرد صلح‌آمیز در زمینه علوم فناوری دارد برای ایران بد و برای دیگران خوب است؟
رئیس جمهوری با بیان این که اروپایی‌ها هم از این که ایران برخی تعهدات خود را بر طبق برجام کنار گذاشته است اظهار نگرانی می‌کنند، خطاب به آنان، گفت: شما نمی‌خواهد نسبت به ایران نگران باشید، نگرانی شما باید از آمریکا باشد که کل این تعهد و برجام را زیر پا گذاشته و تمام تعهدات بین‌المللی را متزلزل کرده است.
روحانی تأکید کرد: ایران در چارچوب برجام و توافق حرکت می‌کند و ساختارشکن نیستیم .
۱۴ ماه به شما فرصت دادیم و باز هم با اقدام جدید خود دو ماه دیگر فرصت دادیم و اقدامات ایران کاملاً صحیح، درست و در چارچوب قانون است.‌وی اضافه کرد: البته ممکن است برخی سلیقه دیگری در‌باره چگونگی اقدامات کشورمان داشته باشند که مثلاً چرا هیجانی و جهشی واکنش نشان نمی‌دهیم .در مقابل اینها، مبنای ما این است که فضا و زمان لازم را برای حفظ برجام تا جایی که ممکن است نگه داریم، چرا که می‌دانیم برای منطقه و جهان حائز اهمیت است.‌ رئیس جمهوری تصریح کرد: عجله‌ای نداریم که با قرارداد و توافقی که به معنای منطق و قدرت دیپلماسی ایران و توان مذاکراتی کشورمان در برابر قدرت‌های جهان است و توافقی که تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را از بین برده و اتهام را از ایران رفع کرده و ما را بر صندلی مدعی نشانده و موجب انزوای آمریکا شده است، برخورد هیجانی داشته باشیم.
برجام یکی از افتخارات دیپلماسی ایران است
روحانی با بیان این که حتی اگر برجام تضعیف شده است امروز از چنان قدرتی برخوردار است که سیاست خارجی آمریکا را متزلزل کرده است، خاطر نشان کرد: امروز همه به آمریکا و ترامپ ایراد می‌گیرند که چرا یک توافق مورد تائید سازمان ملل را کنار گذاشته است؟
وی با اشاره به این که اسرائیلی‌ها به صراحت اذعان کردند که به آمریکا فشار آوردند از برجام خارج شود، گفت: وقتی توافقی بدترین دشمن مسلمانان در منطقه یعنی صهیونیست‌ها را نگران کرده است، معلوم است که توافق قدرتمندی است و برجام یکی از افتخارات دیپلماسی ایران است و در تاریخ سیاسی ایران هیچگاه فرصتی پیش نیامده بود که قدرت دیپلماسی خود را به رخ جهانیان بکشانیم و با این توافق این اتفاق مهم به وقوع پیوست.
رئیس جمهوری با تأکید بر این که امروز گام‌های ما در زمینه برجام تدریجی، اما تصاعدی خواهد بود، گفت: نخستین هدف ما از این اقدام آن است که برجام حفظ شود و دیگران را به سیاست، منطق، اخلاق، معاهده و قوانین بین‌المللی دعوت کنیم.
روحانی با اشاره به علاقه مندی‌هایی که برای مذاکره با ایران ابراز می‌شود، تصریح کرد: وقتی صدام خرمشهر، مهران و قصر شیرین را در اشغال خود داشت و همزمان از مذاکره با ما سخن می‌گفت، مشخص بود که اقدام او نادرست و فریبکارانه است، چرا که اگر به دنبال مذاکره بود باید ابتدا از مناطق اشغال شده، بیرون می‌رفت.‌وی با تأکید بر این که همزمان با اشغالگری حرف از مذاکره معنا ندارد، گفت: اگر آمریکا بحث مذاکره را مطرح می‌کند، قطعاً فریبکارانه، نادرست و غلط است. اگر فکر می‌کنند که راه‌حل شرایط موجود مذاکره است، باید تحریم‌ها را کنار بگذارد و به تعهدات خود بازگردد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر در گفتار خود صادق هستید، باید کل تحریم‌ها را کنار بگذارید و از ملت ایران به خاطر اقدامات غلط و نادرستی که انجام داده‌اید، عذرخواهی کنید و به تعهدات خود باز گردید. در آن صورت شرایط متفاوت خواهد بود .‌روحانی تأکید کرد: زمانی که اقتصاد مردم و روابط بانکی کشورمان و فروش کالا و واردات و صادرات دچار مشکل است، بحث از مذاکره حتماً فریبکاری است و ملت ایران هوشیار است و نمی‌توانید با فریب، این ملت را از راه حق منحرف کنید.
قدردانی از ایستادگی و تلاش ملت ایران
وی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ایستادگی و تلاش ملت ایران، تمام مسئولین، وزرا و همه ارگان‌ها و نهادها که کار بزرگی را در ماه‌های اخیر انجام داده‌اند، گفت: علی‌رغم این که فشار دشمن شدیدتر شده است و شرایطی به وجود آوردند که منطقه ناامن باشد، شاخص‌ها در همه زمینه‌ها مثبت و رو به رشد بوده است و در بازار امنیت نسبی حاکم است.‌رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: بدخواهان تصور می‌کردند که در شرایط کنونی همه چیز به هم خواهد ریخت، در حالی که شرایط کاملاً برعکس تصور آنها رقم خورده است و در بهار امسال تراز تجارت خارجی مثبت بوده و صادرات بیش از واردات شده است، ضمن این که شرایط صادرات غیرنفتی هم مناسب است و بسیاری از فعالان اقتصادی به خاطر قانون و ملت ایران، ارز ناشی از صادرات را به داخل کشور بازمی‌گردانند که کار بسیار شایسته‌ای است.
روحانی وضع بنادر و کالاهایی که در آن وجود دارد را مناسب دانست و از وزرای راه و اقتصاد خواست تا کالاها در بنادر و گمرکات معطل نماند و در کمترین زمان ممکن به داخل کشور منتقل شود.
وی خاطر نشان کرد: پروانه‌های فعالیت بخش‌های تولیدی و صنعتی در سه ماهه امسال روند خوبی داشته است و حتی پروانه‌های ساختمانی هم از زمستان پارسال رو به رشد بوده است که به معنای توسعه ساخت و ساز و اشتغال است.
شاخص اشتغال بسیار امیدوارانه است
رئیس جمهوری شاخص اشتغال را بسیار امیدوارانه توصیف کرد و گفت: سال گذشته رقم بیکاری ۱۲٫۱ بود و امروز به ۱۰٫۸ رسیده و این رقم بسیار خوبی است و به معنای آن است که در مسیر درست حرکت می‌کنیم. در بازسازی مناطق سیلزده هم همه دستگاه‌ها فعال بودند و شاهد اقدامات بسیار خوبی در رسیدگی به این مناطق هستیم و همه این شرایط به معنای آرامش، امید مردم به آینده و تلاش مردم است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت آغاز دهه کرامت و میلاد با سعادت امام هشتم(ع) علی بن موسی الرضا(ع)، گفت : امروز نیازمند بزرگی و بزرگواری همه مردم، احزاب و جناح‌ها نسبت به یکدیگر هستیم تا نشان دهیم راه امام رضا و خواهر گرامی‌شان، راه و سیره نجات است. مخصوصاً در این مقطع حساس که دشمن در برابر ملت ایران دندان‌های خود را تیز کرده است، بیش از گذشته نیازمند وحدت، همدلی و همفکری هستیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ