معاون امنیتی وزارت کشور : سال گذشته‌ ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان را بازگرداندیم
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان این که تقریبا ۳ میلیون نفر اتباع افغانستانی در ایران حضور دارند، گفت: اکنون بیش از ۴۶۰هزار نفر دانش آموز افغانستانی در ایران داریم و اگر یک مدرسه یک کلاسه با ۳۰نفر هم در نظر بگیریم، یک هزار و ۴۰۰مدرسه ۱۰کلاسه در کشور، فقط در خدمت خواهران و برادران عزیز افغانستانی است.

به گزارش میزان، حسین ذوالفقاری با بیان این که تاکنون ده‌ها هزار نفر از مهاجران افغانستانی در ایران آموزش فنی و حرفه‌ای دیده‌اند گفت: ۱۲۸هزار دانش آموز که مهاجرت غیرقانونی به ایران داشته‌اند با اجرای دستور مقام معظم رهبری در ایران درس می‌خوانند. همچنین ۲۷هزار دانشجوی افغان از دانشگاه‌های ایران فارغ التحصیل شده و ۱۵هزار دانشجوی افغانستانی نیز در ایران مشغول به‌تحصیل هستند.

وی با اشاره به ورود ۹۰ درصد مهاجران افغان از خاک پاکستان به ایران گفت: هرسال، حدود ۶۰۰هزار نفر از اتباع غیرمجاز افغانستانی را که وارد ایران می‌شوند به کشورشان بازمی گردانیم اما در سال گذشته رکورد بازگشت مهاجران زده شد و در حدود ۸۰۰هزار مهاجر غیرقانونی را بازگرداندیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری ها، تعداد زنان ایرانی که با مردان افغانستانی ازدواج کرده اند به ۸۰۴هزار نفر می رسد و برآورد می شود که نزدیک به ۸۰۰هزار نفر دیگر هم به صورت غیرمجاز در کشورحضور دارند.

ذوالفقاری گفت: اگر کشور‌های جهان بنا دارند مشکل پناهندگان و مهاجران را حل کنند، نباید در دیگر کشور‌ها، فتنه انگیزی کنند. مهاجرت دلایل مختلفی دارد و برخی از آنها مانند جابجایی نیروی کار و متخصصان مثبت هستند. اما عمده مهاجرت‌های اجباری، ناشی از ناامنی و بی ثباتی کشورهاست که ریشه در خواسته‌های منفعت طلبانه قدرت‌های بزرگ در جهان دارد وگرنه هر فردی دوست دارد که در کشور خود زندگی کند.

وی افزود: هزینه‌ای که در مرز‌ها یا برای جمع کردن مهاجران غیرمجاز پرداخت می کنیم، به عهده کشور‌های اروپایی است چرا که ایران در این منطقه محور اصلی کنترل مهاجرت‌های غیرقانونی به سمت غرب است اما غرب زیر بار هزینه‌های این اقدامات نمی رود.

او با اشاره به تولید سالانه ۹هزار تن مواد مخدر در افغانستان و کشف ۸۳۰تن مواد در سال گذشته در ایران گفت: این کشفیات عمدتا از مرز پاکستان بوده، ولی تولیدی کشور افغانستان است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ