معاون وزیردفاع:«باور ۳۷۳» برتر از سامانه پاتریوت آمریکاست
مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران هم با اشاره به این که سامانه پدافندی «باور ۳۷۳» برتر از سامانه پاتریوت آمریکاست، گفت: به سامانه‌ای قویتر از اس ۳۰۰ نیاز داشتیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر سرتیپ شاهرخ شهرام در برنامه گفتگوی ویژه خبری ‌ شبکه دو سیما افزود: این سامانه در مقایسه با سامانه اس ۳۰۰ از برد ردگیری، کشف و برد درگیری و قدرت جنگندگی و کشندگی بیشتری برخوردار است.معاون وزیر دفاع با بیان این که این سامانه ابرسامانه است و زیرسامانه‌هایی را همراه خود دارد و متحرک است، گفت: یک رادار جستجو دارد که بیش از ۳۲۰کیلومتر برد دارد و یک رادار ردگیر با بیش از ۲۵۰کیلومتر برد دارد و با دقت بسیار بالا، هدف را دنبال می‌کند.امیر سرتیپ شهرام افزود: این سامانه بیش از ۱۰هزار اِلمان (چشم مرکب) دارد که هر کدام یک رادار محسوب می شود. وی با بیان این که این سامانه در مقابله با موشک‌های بالستیک کاربرد دارد، اضافه کرد: سامانه موشکی باور ۳۷۳ از سامانه «پاتریوت» آمریکا بسیار برتر است.معاون وزیر دفاع گفت: سامانه موشکی «تاد» بیشتر سامانه مراقبتی است و خانواده سامانه باور ۳۷۳ در کلاس بالاتر از آن است. رئیس سازمان صنایع الکترونیک وزارت دفاع گفت: فرازهایی برتر از سامانه باور ۳۷۳ را در دستور کار داریم که در آینده درباره آن خبررسانی می کنیم.امیرسرتیپ شهرام با اشاره به پیشرفت‌های طراحی و ساخت رادار در کشورمان افزود: علاوه بر این که رادارهای جنگنده‌ها را ارتقاء دادیم رادارهای بومی هواپایه را ایجاد کردیم تا تهدید دشمن را با تهدید و آفند را با آفند پاسخ دهیم که به زودی و پس از تولید انبوه، رسانه‌ای خواهد شد.

وی گفت: در حوزه سامانه‌های توپخانه ای که بتوانیم حجم آتش و تحرک را بیشتر کنیم و هم دقت را بالا ببریم، در دو بُعد از لیرز استفاده می‌کنیم یکی برای آماده سازی سامانه توپخانه‌ای و دوم در حوزه کُشندگی با لیزر توانستیم به جایی برسیم که اهدافی را که از جنس‌های خاصی هستند مانند هواپیماهای رادارگریز با بدنه‌های کامپوزیتی که در برابر لیزر آسیب‌پذیر هستند، با لیزرهای پرتوان بتوانیم منهدم کنیم.

امیر شهرام گفت: امروز این سامانه در اختیار است و در مناطق حساس و حیاتی استفاده می‌شود.

روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

پایگاه خبری «آویا پروم» روسیه که اخبار صنایع دفاعی و تسلیحاتی را منتشر می کند در مطلبی با عنوان خبر بد برای اسرائیل اعلام کرد که ایرانی‌ها

موفق شده اند نسخه بومی سامانه پدافند موشکی اس۳۰۰روسیه را بسازند. این رسانه با انعکاس خبر ساخت سامانه پدافند موشکی باور ۳۷۳در ایران، به تشریح توان و قدرت آن پرداخت و نوشت: این سامانه معروف به اس۳۰۰ ایرانی در آینده دردسری بزرگ برای اسرائیل خواهد بود چرا که ایران رسما کار طراحی و تولید آن را به پایان رسانده و تحویل آن به ارتش این کشور آغاز شده است. رسانه روسی در ادامه خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات دریافتی، برد موثر این سامانه به ۳۰۰ کیلومتر می رسد، در همین حال این مجموعه موشکی می تواند اهداف رادار گریز را تا فاصله ۱۷۰متری شناسایی کند.علاوه بر اینها، گمان می رود که ایران در آینده نزدیک باور۳۷۳را در خاک سوریه برای دفاع از مستشاران خود مستقر کند .

نسخه مناسب چاپ