معاون وزیر کشور: مافیای مواد مخدر، دانش‌آموزان و دانشجویان را هدف گرفته است
 

کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: شورای اداری استان کرمان با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور تشکیل جلسه داد.
تقی رستم وندی،رئیس سازمان امور اجتماعی کشور در این جلسه گفت: سال ۸۳ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مقابله و مبارزه با موادمخدر هزینه شد این میزان سال ۹۵ حدود ۱۷۳ هزار میلیارد تومان بود.
وی با بیان این‌که ۱۰ تا ۱۱ درصد تولید ناخالص داخلی کشور در بحث مبارزه با موادمخدر هزینه می‌شود، افزود: روزانه هشت نفر به دلیل سوء مصرف موادمخدر جان خود را در کشور از دست می‌دهند.
معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان این‌که در دو دهه اخیر روند آسیب‌های اجتماعی در کشور ما رو به افزایش است و ما از این روند جهانی تأثیر می‌پذیریم، تأکید کرد: در چهار دهه گذشته جامعه ایرانی تحولات گوناگونی را از سر گذرانده و از جامعه روستایی به جامعه شهری تبدیل شده و بخش مهمی از مشکلات ما ناشی از حاشیه نشینی است که ناشی از پیامد شهرنشینی نامتوازن و آشفته است.
رستم‌وندی به مصرف موادمخدر بین دانشجویان و دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: جامعه دانش‌آموزی و دانشجویی، جامعه هدف مافیای مواد مخدر است و میزان مصرف مواد مخدر بین دانش‌آموزان از نیم درصد در سال ۸۱ به بیش از دو درصد در سال ۹۵ رسیده است.
معاون وزیر کشور با بیان این‌که وزارت کشور در این زمینه ورود پیدا کرده است و انتظار می‌رود با دفاتر تسهیلگری همکاری لازم انجام شود، افزود: استان کرمان در خط مقدم مبارزه با موادمخدر است و به همین دلیل سبب بروز آسیب‌هایی در این حوزه شده است. در ادامه پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که فقط از ۱۵ درصد ظرفیت معدنی استان کرمان استفاده شده است در حالی‌که خیلی بیشتر از این می‌توان از این ظرفیت‌ بهره‌‌گیری کرد، افزود: در استان کرمان ۱۰۰ هزار نفر فقط در شهر کرمان زیر پوشش مراکز تسهیلگری هستند.
وی با بیان این‌که ستادهای تسهیلگری باید توسعه پیدا کند و اثر آنها مثبت است، افزود: هماهنگی بین دستگاهی برای پیگیری مشکلاتی که از سوی دفاتر تسهیلگری انجام می‌شود، وجود ندارد. او گفت: آسیب‌های اجتماعی باید اولویت‌بندی شوند و اکنون با پدیده بازماندگان از تحصیل در استان کرمان روبه‌رو هستیم و دانش‌آموزی که تحصیل نکند قطعا در آینده مشکلات بیشتری خواهد داشت.
همچنین در این جلسه استاندار کرمان بیکاری را از جمله دلایل اصلی حاشیه‌نشینی، کاهش ازدواج و افزایش طلاق برشمرد و افزود: این موضوع به عنوان یکی از اصلی‌ترین علت‌های ایجاد آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود. محمد جواد فدایی ادامه داد: پویا کردن و بهبود سیستم اداری برای کمک به حل مشکلات مردم یکی از اولویت‌های استان کرمان به شمار می‌رود، و یکی از موضوعات موجود در کشور و استان کرمان، آسیب‌های اجتماعی است که برای حل، رفع و پیشگیری از آنها فعالیت‌هایی در سطوح کشوری و استانی دنبال می‌شود که در سال‌های اخیر هم کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است. استاندار کرمان گفت: تشکیل دفاتر تسهیلگری نقش موثری در رفع و کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته است و در بسیاری از امور از جمله در این موضوع به جای آنکه به علت بپردازیم با معلول مقابله و مبارزه می‌کنیم و آسیب‌های اجتماعی معلول یک یا چند علت است و ضمن آن‌که باید با معلول‌ها برخورد کنیم اما باید به علت‌ها به شکلی ویژه پرداخت و آنها را رفع کرد.
فدایی افزود: در استان کرمان که فقط فروش محصولات کشاورزی آن ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال است و زمینه‌های اقتصادی گسترده‌ای در آن وجود دارد چرا باید نخبگان بیکار باشند؟
بنا به این گزارش معاون وزیر کشور در سفر به کرمان، ساختمان پایگاه سلامت شهری شادروان دکتر احسان سپهری را که ۴۵۰ میلیون تومان صرف ساخت و حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای تجهیز آن هزینه شده است، افتتاح کرد.
رئیس سازمان اجتماعی کشور در ادامه سوله‌های آموزشی مربوط به آموزش مهارتی ویژه سکونتگاه غیررسمی شهرک صنعتی و ۹ مرکز دیگر را افتتاح کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ