نگاه
معمای افزایش فشار بر وزارت نفت
در هفته‌های اخیر فشار روی وزارت نفت و وزیرش بیژن‌زنگنه به شدت افزایش یافته است. البته این فشارها همواره کم و بیش وجود داشته به طوری که زنگنه یکی از وزرایی است که بیشترین حضور را در کمیسیون‌های مختلف مجلس و صحن علنی برای پاسخگویی داشته و تقریباً در تمام موارد هم توضیحاتش منجر به قانع‌شدن مجلس شده است. اما همزمان با افزایش تحریم نفتی و در روزهایی این‌چنین حساس که فروش نفت و بازگردانیدن درآمد آن به کشور، اولویت اصلی نظام است، فشارهای عجیب و غریبی به وزارت نفت و شخص زنگنه وارد می‌شود که در نوع خود کم‌نظیر است. اوایل هفته جاری پس از اعلام چند نماینده مبنی بر جمع‌آوری امضاء برای استیضاح زنگنه، ماجرای کارتخوان‌ها در دفتر وزیر نفت توسط یکی از نمایندگان مطرح شد که با تحقیقات و در پی آن اطلاعیه وزارت اطلاعات مشخص شد ماجرا پایه و اساسی نداشته است.

این ماجرا در حال فراموشی بود که ظهر دیروز ایرنا نقل قول جالبی را از کلاهبردار نفتی بزرگ ـ ‌بابک زنجانی ـ مخابره کرد که در حضور نماینده حقوقی وزارت نفت، زنگنه را تهدید کرده که استیضاح زنگنه در مجلس رأی خواهد آورد و به زودی جای ما با هم عوض خواهد شد و من (زنجانی) آزاد و شما (زنگنه) زندانی می‌شوید!‌

این‌چنین است که پازل افزایش فشارها بر وزیر نفت شکلی عجیب یافته که باید آن را مورد بررسی و سؤال قرار داد و البته سؤالات زیادی در این خصوص وجود دارد. به عنوان نمونه باید پرسید چرا خرده‌گیران به وزیر نفت که اکنون صدای خود و رسانه‌هایشان بلند‌تر شده، همان حرفی را می‌زنند که از دهان امثال بابک زنجانی بیرون می‌آید؟ چرا استیضاح‌کنندگان وزیر نفت البته حتماً به طور ناخواسته در همان مسیری گام برمی‌دارند که خواست مفسد بزرگ نفتی و همدستان اوست؟ چرا بابک زنجانی باید از رأی‌آوردن استیضاح احتمالی زنگنه خوشحال و امیدوار باشد و عده‌ای در بیرون از زندان هم این‌گونه باشند؟

آیا در شرایط حساسی که کشور در آن قرار دارد اصولاً بی‌وزیرکردن وزارتخانه‌ای چنین حیاتی و در خط مقدم تحریم‌ها، خدمت به کسانی که می‌خواهند از آب گل‌آلود حاصله ماهی بگیرند، نیست؟

روشن است هیچکس بی‌عیب نیست و بیژن زنگنه هم حتماً اشتباهات مدیریتی داشته است، اما سؤال و ابهام اینجاست که چرا در اوج تحریم‌ها منافع افرادی با برخی مفسدین نشانه‌دار نفتی یکی شده و برخی تیترها بجای اینکه بابک‌زنجانی را نشانه بگیرد، وزیر نفت را نشانه گرفته است؟

جالب است که با وجود اظهارنظر صریح وزارت اطلاعات، بازهم برخی افراد و تریبون‌ها که شاید اگر جستجو شود، نقاط خاکستری و حتی سیاهی در کارنامه خودشان یافت می‌شود، این‌گونه به سست‌کردن وزارتخانه‌ای چنین حساس اصرار می‌ورزند؛ تمام اینها در حالی است که حتی یک از نهادهای اطلاعاتی و قانونی کشور دربارة اتهامات انتسابی به وزیر نفت کلمه‌ای به تأیید نگفته است.

این چنین است که اتفاقاً‌ باید از مخالفان وزیر نفت درخواست کرد هم صدایی بابک زنجانی با مواضع‌شان را روشن و ابهام‌زدایی کنند و به علاوه توضیح دهند تلاششان برای سست‌کردن وزارت نفت و ایجاد حاشیه‌های کاذب اما وقت‌گیر، با چه اهدافی صورت می‌گیرد.

سیدعلی دوستی موسوی

Email this page

نسخه مناسب چاپ