منازعه تمام نشدنی دموکرات ها و ترامپ
 

اختلافات «دونالد ترامپ» با سیاستمداران حزب دموکرات هر روز عمیق تر می شود و ابعاد تازه تری پیدا می کند و به اعتقاد تحلیلگران دموکرات‌ها تلاش می کنند تا جایگاه رئیس جمهوری آمریکا را تا انتخابات سال ۲۰۲۰ متزلزل کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، همانگونه که پیش از انتخابات میاندوره ای مجلس نمایندگان آمریکا پیش بینی می شد، پیروزی دموکرات‌ها در این انتخابات و افزایش قدرت سیاسی آن‌ها در بدنه قانونگذاری ایالات متحده، از ابتدای سال ۲۰۱۹ چالش‌ها برای «دونالد ترامپ» جمهوریخواه را به شدت افزایش داده است. هر روز اتهام و پرونده ای تازه از سوی دموکرات‌ها علیه رئیس جمهوری آمریکا مطرح می شود. در دو سال نخست ریاست جمهوری ترامپ هم میزان اختلافات کم نبودند و موضوع‌های گوناگونی همچون دخالت روسیه در انتخابات آمریکا یا رفتارهای سیاسی و ویژگی‌های اخلاقی ترامپ در کنار مسائل مالیاتی و حتی رشوه دادن به افراد و کنار گیری‌های پرحاشیه مقام‌ها مطرح بودند. با این حال به اعتقاد تحلیلگران اکنون دموکرات‌ها حجم گسترده‌ای از پرونده‌ها را رو می کنند تا در صورت امکان دولت ترامپ را به زمین بزنند یا اینکه از پیروزی دوباره وی در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ جلوگیری نمایند.

پرونده‌های باز علیه کاخ سفید

اوج رو در رویی سیاسی ترامپ در موضوع ساخت دیوار مرزی با مکزیک و مخالفت دموکرات‌ها با بودجه درخواستی رئیس جمهوری نشان داده شد که حتی تعطیلی ۵ هفته ای بخشی از دولت هم نتوانست آن را حل کند. در نهایت ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری و بهره گیری از قدرت فوق العاده خود تلاش کرد به صورت یک طرفه راه حلی را برای تامین بودجه نظر خود برای این پروژه پیدا کند. اکنون قانونگذاران از هر دو حزب آمریکایی حتی این راه حل را هم به چالش کشیده‌اند و تعداد قابل توجهی از اعضای مجلس سنا مخالفت خود با وضعیت فوق العاده ملی را اعلام کرده اند. در روزهای گذشته چند تن از سناتورهای جمهوریخواه نیز به دموکرات‌ها پیوستند و با ترفند ترامپ مخالفت کردند. در حال حاضر آینده برای ترامپ و سیاست‌های مهاجرتی وی به ویژه پروژه ساخت دیوار در مرز با مکزیک مبهم تر از قبل شده است. به نظر نمی‌رسد درگیری ترامپ با دموکرات‌ها به زودی کاهش یابد زیرا در یک هفته اخیر شهادت «مایکل کوهن» وکیل سابق ترامپ در مورد ویژگی‌های فردی و اقدامات غیرقانونی وی پیش از ریاست جمهوری و حتی پس از ورود به کاخ سفید، این منازعه را جدی‌تر از قبل کرده است. این شکاف به اندازه‌ای آشکار شده است که روز گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها را عامل شکست مذاکرات خود با رهبر کره شمالی در ویتنام معرفی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همزمانی دیدار «کیم جونگ اون» با جلسه شهادت یا به عبارت بهتر اعتراف کوهن را دلیل شکست مذاکرات دانست. ترامپ در یک پیام توئیتری کوهن را فردی متقلب و دروغگو توصیف کرد. جالب اینجاست که صفات فوق، تقریبا مشابه همان ویژگی‌هایی هستند که کوهن هم در مورد رئیس جمهوری ایالات متحده به کار برد. برای دموکرات‌ها اولویت اصلی مشخص کردن نوع رابطه دونالد ترامپ با روسیه در دوره پیش از انتخاب شدن و حتی در دوره حضور وی در کاخ سفید است. کوهن در اعترافات خود اشاره‌هایی به ارتباط غیرمستقیم ترامپ با مسکو و همکاری دو طرف در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی داشت. حتی وکیل سابق وی از مطلع بودن ترامپ از هک ایمیل‌های دموکرات‌ها و شخص هیلاری کلینتون خبر داد. رابطه ترامپ با روسیه و نقش کاخ کرملین در انتخاب شدن وی به عنوان رئیس جمهوری موضوعی نیست که دموکرات‌ها بخواهند به سادگی از آن بگذرند. آن‌ها حتی اکنون به نوع رابطه ترامپ با رئیس جمهوری روسیه در دوره ریاست جمهوری حساس شده اند و درخواست کرده اند تا کاخ سفید جزئیات کامل ملاقات‌های وی با «ولادیمیر پوتین» را در اختیار قانونگذاران قرار دهد. گفتنی است که دونالد ترامپ جزئیات دیدارهای خصوصی خود با پوتین را در اختیار دایره‌های اطلاعاتی کاخ سفید قرار نداده است. وی حتی متن این دیدار را از مترجم‌های مورد اعتماد خود و دولت آمریکا گرفت. به نوشته «واشنگتن پست» اکنون سه کمیته مهم مجلس نمایندگان آمریکا که دموکرات‌ها رهبری آن را بر عهده دارند درخواست کرده اند، جزئیات دیدارها به آن‌ها تحویل شود. شبکه خبری سی.ان.ان هم در گزارشی عنوان داشت کمیته‌های امورخارجه، نظارت بر دولت و اطلاعات در مجلس نمایندگان اعلام کرده‌اند کاخ سفید برای جلوگیری از پنهان کاری بیشتر رئیس جمهوری و نابودی احتمالی اسناد و مدارک هر چه سریعتر جزئیات دیدار ترامپ با پوتین را در اختیار قانونگذاران قرار دهد. درگیری ترامپ و دموکرات‌ها به همین مسائل ختم نمی شود. به تازگی کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا از کسب شواهدی مبنی بر فساد در مسیر عدالت و سوءاستفاده از قدرت از سوی ترامپ و نزدیکان وی هم خبر داد. مانع آفرینی در مسیر تحقیقات مولر و اخراج برخی مقام‌های آمریکایی مهمترین دلیل برای این کمیته در جهت تحقیق بیشتر بیان شده است. به همین دلیل از ده‌ها مقام و نهاد آمریکایی در این زمینه توضیحات درخواست شده است. پسر و داماد ترامپ در کنار مشاوران نزدیک وی همچون راجر استون و آلن ویسلبرگ حتی مایکل کوهن و … از جمله این افراد هستند. روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» در گزارشی نوشت ترامپ حمله دموکرات‌ها و اتهام سوء استفاده از قدرت علیه خود را یک دروغ پردازی سیاسی دانست. رئیس جمهوری آمریکا می گوید این اقدام کمیته قضایی مجلس نمایندگان با هدف تضعیف وی و حدود ۸۰ نفر از نزدیکان وی طراحی شده است.

حمله ترامپ به دموکرات‌ها

دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ بسیج شده اند و خود را برای یک مبارزه انتخاباتی سخت در سال ۲۰۲۰ آماده می کنند. «برنی سندرز» از مهمترین و نخستین سیاستمداران دموکرات آمریکایی است که از حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده خبر داده است. وی در سال ۲۰۱۶ نیز به عنوان رقیب هیلاری کلینتون در حزب متبوع خود نامزد انتخابات شد اما در نهایت نتوانست از سوی حزب به عنوان فرد نهایی انتخاب شود. گزینه‌های متعدد دیگری هم از میان دموکرات‌ها مطرح هستند که برخی از آن‌ها در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در دولت نقش پررنگی داشتند. همه این تحولات دونالد ترامپ را تحت فشار قرار داده و مجبور کرده است به آن‌ها واکنس نشان دهد. وی در نشست سالانه محافظه ‌کاران به رویکردهای سوسیالیستی دموکرات‌ها و سندرز تاخت. ترامپ موضوع‌هایی همچون بیمه درمانی مورد نظر دموکرات‌ها و اوباما و طرح‌های زیست محیطی را نشانه ای از رویکردهای سوسیالیستی آن‌ها عنوان کرد که به شکست منتهی خواهند شد. به نوشته گزارش شبکه تلویزیونی «سی.ان.بی.سی» ترامپ دموکرات‌هایی را که سخنان و سیاست‌های وی را تایید نمی کند، «غیرآمریکایی» نامید و آن‌ها را «خیانتکار» توصیف کرد. این موضوع با واکنش دموکرات‌ها هم روبرو شد. «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس آمریکا هم عنوان داشت دونالد ترامپ به گونه ای رفتار می کند تا وفاداری به خود را به عنوان وفاداری به پرچم ایالات متحده نشان دهد. دونالد ترامپ در پیام‌های توئیتری خود هم به نوعی از دموکرات‌ها به شکایت می پردازد که با روش‌های مختلف رئیس جمهوری ایالات متحده را آزار می‌دهند. وی دموکرات‌ها را دیوانه‌هایی خواند که با استفاده از شرورترین جریان رسانه‌ای به جنگ با موفق‌ترین رئیس جمهوری آمریکا می آیند.

دو روز جهنمی ترامپ؛ افشاگری کوهن و شکست مذاکرات با کره‌شمالی

جلسه استماع و شهادت ۶ ساعته «مایکل کوهن» وکیل پیشین رئیس‌جمهور آمریکا و به توافق نرسیدن مذاکرات با رهبر کره شمالی چهارشنبه و پنجشنبه را به دو روز جهنمی «دونالد ترامپ» تبدیل کرد .به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به همراه تیم سیاسی و دیپلماتیک خود با کوله‌باری از امید (به اذعان وزیر خارجه‌اش) مسیر هوایی حدود ۱۴هزار کیلومتری از واشنگتن به «هانوی» پایتخت ویتنام را طی کرد تا با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی دیدار نموده و او را به برچیدن تمام برنامه هسته‌ای و خلع سلاح اتمی متقاعد کند.ترامپ ساعت ۱۵با چهره‌ای بشاش و حالت روحی شاداب در هتل «متروپل» با کیم دیدار کرد. او به قدری ذوق‌زده و البته امیدوار به رسیدن به توافقی با کیم بود که که گفت دیدار با رهبر کره شمالی برای او افتخار است!

لحنی که کمتر از یک رئیس‌جمهور آمریکا در برابر یکی از منزوی‌ترین کشورهای جهان به گوش رسیده است. او دیدار قبلی در سنگاپور را «بسیار موفق» توصیف کرده و درخواست‌های سپهر سیاسی و دیپلماتیک ایالات متحده برای سریعتر پیش رفتن روند مذاکرات و خلع سلاح اتمی کره شمالی را رد کرد.رئیس‌جمهور آمریکا که در ابتدای مذاکره با کره شمالی خلع سلاح کامل اتمی پیونگ‌یانگ را به عنوان هدف دولتش اعلام کرده بود، در روزهای گذشته گفته برای تحقق این هدف عجله‌ای ندارد و همین که کره شمالی آزمایش‌های موشکی و اتمی خود را متوقف کرده، مایه خرسندی آمریکاست.رهبر کره شمالی هم در اظهاراتی به ترامپ اطمینان داد که نشست در‌هانوی، به نتیجه منتهی خواهد شد و اینکه آماده است تا توافق خلع سلاح اتمی را امضا کند. او دیدار اول با کیم را انجام داده و در حالتی صمیمانه بر سر میز شام نشستند. در همان زمان که ترامپ با کیم مشغول صرف میگو و کیمچی بودند، وکیل پیشین وی در کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد تا اسرار مگویی را درباره ترامپ افشا کند.«مایکل کوهن» که از شاهدان کلیدی پرونده دخالت ادعایی دولت‌های خارجی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶آمریکا است، هم‌اکنون از سوی اداره فدرال تحقیقات ایالات متحده (اف. بی. آی) تحت بازجویی قرار دارد و البته به جرم شهادت دروغ و فریبکاری قرار است تا دو ماه دیگر به زندان برود.

کوهن و بیانیه ۲۰ صفحه‌ای در مجلس نمایندگان

کوهن در این جلسه استماع، جزئیات بکری را از روابط پنهانی ترامپ، از جمله نقش او در انتشار ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» نامزد وقت دموکرات‌ها و همچنین باج‌دهی او به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن، به نمایندگان مجلس آمریکا ارائه داد. وی در بخشی از این بیانیه ۲۰صفحه‌ای ترامپ را فردی «نژادپرست»، «دروغگو»، و «متقلب» خوانده و گفت که او بارها کشورهای فقیر را «آشغالدانی» یا سیاه‌پوستان را «احمق» خطاب کرده است.وی در این جلسه ۶ساعته، نهایتا از یک دهه همکاری و وکالت برای ترامپ ابراز پشیمانی کرده و گفت:وفاداری‌ام به ترامپ همه چیز را از من گرفت: شادی خانواده‌ام، دوستانم، مدرک حقوقم، سرزندگی‌ام، شرکتم، اعتبارم و به زودی آزادی‌ام.ترامپ که به اذعان خودش، ساعات بسیار سختی را با صحبت‌های کوهن گذراند، شب بعد از شام با کیم را بدون انرژی طی کرد. پس‌لرزه‌های اظهارات کوهن از همان دقایق اولیه شروع به خودنمایی کرد بگونه‌ای که شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از مقام‌های کنونی و سابق دولت آمریکا درباره نشست ترامپ و کیم گزارش داد واشنگتن از درخواست اطلاع از تمام ابعاد و جنبه‌های برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی عقب‌نشینی کرده زیرا سرویس‌های اطلاعاتی این کشور ارزیابی کرده‌اند که پیونگ‌یانگ قصد ندارد تمام تسلیحات اتمی خود را کنار بگذارد.ترامپ اما سعی کرد خود را بسیار آرام و البته سر حال نشان دهد، گویی شب گذشته کوهنی در کار نبوده که بخواهد صدر تا ذیل کمپین رئیس‌جمهور شدن او را زیر سوال ببرد.

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با کیم، پیش از دیدار دوم، با بیان اینکه می‌خواهد به بهترین توافق با کره شمالی برسد، افزود:من بارها از ابتدا گفته‌ام، سرعت (خلع سلاح اتمی) برای من مهم نیست. من از اینکه دیگر راکت، موشک یا هر چیز اتمی آزمایش نشود، بسیار قدردانی می‌کنم. رئیس کیم و من، می‌خواهیم معامله درست را انجام دهیم.رهبر کره شمالی اما این بار در اظهاراتی که لحنی کمتر مثبت در مقایسه با صحبت‌های روز قبلش داشت، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا به وجود توافق درست با آمریکا اعتقادی دارد یا نه، توضیح داد: «هنوز زود است که بخواهیم قضاوت کنیم ولی نمی‌گویم که بدبین هستم. از حسی که اکنون دارم می‌توانم بگویم که احتمالا (دیدار ما) برون‌داد خوبی خواهد داشت.

چهره‌های گرفته ترامپ و پامپئو در نشست خبری پایانی

شاید همین صحبت‌های کیم بود که ترامپ را مجددا به رسیدن به توافق امیدوار کرد. اما دقایقی بعد از شروع دیدار دوم بود که «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران حاضر شد و از تغییر غیرمنتظره در برنامه نشست، لغو ناهار کاری ترامپ و کیم، پایان زودتر از موعد دیدار دوم و اینکه امضا توافق به‌هاله‌ای از ابهام فرورفته خبر داد.حدود نیم ساعت بعد، ترامپ و کیم در کاروان‌های جداگانه بدون هیچ صحبتی با خبرنگاران، محل نشست را ترک کرده و این بار سندرز در بیانیه‌ای رسمی گفت که نشست دو روزه ویتنام بدون هیچ توافقی به پایان رسید. نشستی که دولت آمریکا طی چند هفته گذشته شدیدا درباره آن تبلیغات کرده و اینگونه در اذهان عمومی جا انداخته بود که با توافق برچینش اتمی کره‌شمالی به واشنگتن برمی‌گردند.ترامپ همچنین دو ساعت زودتر کنفرانس مطبوعاتی بعد از دیدار با کیم را برگزار کرد اما این بار با چهره‌ای گرفته مقابل دوربین رسانه‌ها حاضر شد. وی گفت که گزینه‌هایی روی میز بود و علی‌رغم اینکه کره شمالی خواستار برداشتن گام‌های در روند خلع سلاح بود اما به دلیل اینکه کیم می‌خواست تمام تحریم‌ها لغو شود، تصمیم گرفته که متن توافقنامه را امضا نکند. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز که همراه ترامپ بود با چهره‌ای مغموم دو بار پشت تریبون قرار گرفت و سه بار تاکید کرد که قویاً امیدوار بود تا از این نشست دست پر بیرون بیایند.در حال به‌نظر می‌رسد که رهبر کره شمالی علی‌رغم سن پایین و چهره ناپخته‌ای که دارد اما چندان هم بی‌تجربه نیست و نه تنها قصد ندارد در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شود بلکه مترصد فرصتی است (مانند افشاگری بی‌سابقه کوهن علیه ترامپ) تا بتواند از آن به عنوان سدی در برابر زیاده‌خواهی کاخ سفید استفاده کند.

آیا ترامپ برکنار و نتانیاهو بازداشت می‌شود؟

دموکرات‌های آمریکا رئیس‌جمهوری این کشور را به سوء‌استفاده از قدرت، فساد و ایجاد مانع در مسیر اجرای عدالت متهم کرده‌اند که در صورت اثبات آن قادر به برکناری وی از این منصب خواهند بود. در همین حال نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز محکوم به رشوه و فساد است و با این اتهامات مشخص نیست که چگونه می‌خواهد با رقبای خود برای پیروزی در انتخابات آینده این رژیم رقابت کند.به گزارش ایسنا، سایت النشره لبنان در گزارشی به قلم عباس ظاهر به سرنوشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخته و نوشته است: آنطور که از شواهد و قرائن در آمریکا پیداست “دولت عمیق” این کشور تمامی مسؤولیت‌های مادی، معنوی و دولتی و ملی خود را کنار گذاشته و برای شدیدترین حمله سیاسی به ترامپ آماده می‌شود .هدف دولت عمیق آمریکا از حمله مذکور؛ برکناری ترامپ از اداره کاخ سفید و ممانعت از ادامه ریاست‌جمهوری وی در آمریکاست. البته این مسأله چندان هم آسان نیست، چراکه ترامپ به طیفی از مردم تکیه دارد و آنها نیز از وی حمایت می‌کنند و نه تنها در شبکه‌های اجتماعی بلکه در خیابان‌ها برای دفاع از رئیس جمهوری آمریکا آماده درگیری‌های خیابانی می‌شوند .پس این سؤال مطرح می‌شود که آیا آمریکایی‌ها وارد جنگ داخلی میان “ترامپی‌ها” و “دولت عمیق” می‌شوند یا خیر؟به دلیل وجود دموکراسی در عرصه داخلی آمریکا پاسخ به این سوال عجیب و بعید به نظر می‌رسد، چراکه دموکراسی مذکور هجمه، محکومیت، دفاع و درگیری سیاسی میان تمامی مراکز و احزاب ازجمله رئیس‌جمهوری آمریکا را می‌پذیرد.طبق دو گزارش منتشر شده در روزنامه “واشنگتن پست” و شبکه “سی ان ان”، در حال حاضر تحرکات جدی در جریان است که حاکی از نزدیک شدن آغاز اقدامات برای برکناری دونالد ترامپ از مقام ریاست‌جمهوری آمریکا است و دموکرات‌ها وی را به زیرپا گذاشتن عدالت متهم می‌کنند و این اتهام، اتهامی است که در صورت اثبات، طبق قانون اساسی آمریکا به آنها (دموکرات‌ها) اختیار برکناری ترامپ را می‌دهد.تحولات قابل‌ توجهی طی رزوهای گذشته در این باره رخ داده است که مهمترین آنها گسترش دامنه تحقیقات درباره مؤسسه ترامپ، خانواده و شرکت‌های وی است تا بدین وسیله شواهدی را درباره تخلفات رئیس‌جمهوری آمریکا به دست بیاورند.علی رغم روابط تیره ترامپ و رسانه‌های آمریکایی، نمی‌توان گزارش سی ان ان را نادیده گرفت. این شبکه پیشتر در گزارشی تاکید کرده بود که برکناری ترامپ دیگر تنها یک مسأله نظری نیست و مخالفان وی منتظر مطرح شدن موضوع برکناری ترامپ در کنگره هستند تا به کار وی خاتمه دهند.این درحالی است رئیس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر بی‌گناهی و سیاسی جلوه دادن مسائل مطرح شده درباره خود، مردم را ترغیب می‌کند و این مسأله بیانگر آن است که وی قصد دارد تا مردم را برای دفاع از خود و ممانعت از برکناری از منصب ریاست جمهوری بشوراند.از آن سو، آویخای مندلبلیت، دادستان کل اسرائیل نیز رسما نتانیاهو را به فساد، گرفتن رشوه و خیانت در امانت متهم کرده است. پس از این موضوع سوالاتی در رسانه‌های عبری زبان مطرح شد که چنین فردی با لیست اتهامات این‌چنینی، چگونه می‌تواند برای تصدی پست نخست‌وزیری با دیگر رقبا رقابت کند؟

نتانیاهو به دنبال پیروزی در انتخابات از طریق ائتلافی است که به وی اجازه تصدی دوباره منصب نخست‌وزیری را می‌دهد. وی در همین راستا، پیاده کردن قانون فرانسه در شکل و ظاهر اسرائیلی را مطرح کرد که طبق این قانون تا زمانی که نخست‌وزیر در منصب خود فعالیت می‌کند امکان محاکمه وی وجود ندارد. نتانیاهو بر فرمول مذکور برای فرار از محاکمه سختی که در انتظارش است، حساب باز می‌کند.اینگونه به نظر نمی‌رسد که انتخابات اسرائیل آسان و گذرا باشد، چراکه تمامی احزاب در نبرد “شکستن استخوان” برای سرنگونی طرف‌های دیگر مشارکت می‌کنند و از الان تا نهم آوریل خط مشی‌های سیاسی اسرائیلی از طریق نظرسنجی‌ها مشخص خواهد شد، نظرسنجی‌هایی که تا بدین لحظه به نتانیاهو اطمینان خاطر نداده‌اند.همچنین طبق نظرسنجی‌های انجام شده این احتمال وجود دارد که نیمه دوم آوریل پیش رو همراه با مسائل غافلگیرکننده باشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ