زیرگذر اینترنت
من حال تو را خوب می‌کنم، پس یک پزشکم!
 

در طول دوهفته گذشته به مناسبت روز پزشک، مطالب زیادی در اینترنت به اشتراک گذاشته شد.
«عرفان» با به اشتراک گذاشتن تصویری از حجم مطالبی که هر دانشجوی پزشکی در طول یک‌ترم باید بخواند، نوشته: «قبل از این‎که خواستی به یک پزشک توهین کنی، این عکس را خوب ببین!»
بعضی کاربران با اشاره به حجم درس‌های رشته خودشان یادآوری کرده‌اند حجم مطالبی که آنها می‌خوانند کمتر نیست. کاربر دیگری با ایراد گرفتن از جمله عرفان نوشته: «اگر درس خواندنت هم مثل جمله‌سازی‌ات باشد که وای به حال بیمارانت!»
«محمدرضا رهبرپور» از قول «نادر ابراهیمی» در کتاب «ابن مشغله» نوشت: «چرا هیچ مریضی حق ندارد به پزشک بگوید نسخه‌ات مرا خوب نکرد، پولم را پس بده یا نسخه‌ات حال مرا فقط کمی بهترکرد، بنابراین نصف پولم را پس بده؟! اگر روزی چنین رسم شود، بی‌تردید همه دکترها -حتی بی‌استعدادترینشان- به فکر معالجه‌ جدّی مریض‌هایشان می‌افتند!»
«بارانا» تأکید کرد: «اگر پزشک هستی دیگر متعلق به خودت نیستی و اگر متعلق به خودت هستی، دیگر پزشک نیستی!»
خبر دیگری که به‌تازگی در حوزه پزشکی توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد این بود که وقتی قرار شد همه پزشکان پیش از فرارسیدن روز پزشک، مطب خود را به کارتخوان مجهز کنند تا محاسبه درآمد و مالیات آنها توسط سازمان امور مالیاتی میسر باشد، سازمان نظام پزشکی به سازمان امور مالیاتی نامه داد و اعلام کرد پزشکان برای استفاده از کارتخوان نیاز به آموزش دارند و درخواست کرد تا برگزاری آموزش، ثبت کارتخوان را به تعویق بیندازند.
«علی اکرمی» نوشت: «کاش رئیس سازمان مالیاتی هم جواب بدهد که هر پزشکی به نزدیک‎ترین بقالی محل مراجعه کند و نحوه استفاده از کارتخوان و پرداخت مالیات را از او بیاموزد!»
«گرگ بیابان» گفت: «من چطور سلامت خودم را بسپارم دست دکتری که بلد نیست با کارتخوان کار کند؟!»
البته «مهدیار سعیدیان» با نوشته خود به همه این مطالب پاسخ داد: «مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفته کسانی که در مورد آموزش کارتخوان به پزشکان طنازی می‎کنند، متن نامه را به دقت بخوانند. نامه در مورد ثبت کارتخوان در سامانه سازمان امور مالیاتی است و نه نصب کارتخوان!»
او در یک نوشته دیگر به بیان ماجرایی پرداخت: «محمد منظری توکلی، متخصص اطفال بیمارستان ابوذر اهواز، در حین خدمت و در روز پزشک مورد ضرب و شتم شدید همراه یک بیمار قرار گرفت و دچار شکستگی بینی شد. همه آنها که ناجوانمردانه جامعه پزشکی را تخریب می‌کنند بدانند که با تمامی این رنج‎ها، پزشکان در کنار مردمند و این زمستان هم خواهد رفت.»
برخی کاربرها نیز روز پزشک را به افراد و حتی اشیای متفاوتی تبریک گفتند. «رضا» گفت: «روز پزشک را به همراهِ تختِ بغلی که به مریضِ کاندیدای جراحی قلب که رضایت به عمل نمی‎داد گفت سیر و لیمو بخور، خوب می‎شوی، تبریک می‌گویم!»
«زینبانه» نوشت: «پدر عزیزم، پزشک تجربی که هیچ وقت ما را دکتر نمی‎بردی، به جایش می‌بردیمان چلوکباب رفتاری، کباب چرب با پلو و پیاز و فلفل به ما می‎دادی، در خانه هم یک چای نبات دبش جلویمان می‎گذاشتی و می‎گفتی بخوابید، وقتی بیدار شدید حالتان خوب می‎شود و جالب این‌که همیشه مثل بمب انرژی می‌شدیم… روزت مبارک!»
چند تن از کاربرها روز پزشک را به «شیشه عرق نعنا» تبریک گفتند و یادآوری کردند تنها مرضی که این بزرگوار نتوانسته خوب کند قطع عضو است!
«آتی» روز پزشک را‌ به همه کسانی که بلدند حال آدم را با چند کلمه حرف زدن خوب کنند تبریک گفت.
«افشین حیدری» که خودش هم پزشک است نوشت: «پزشکان فقط هشت‌درصد فرار مالیاتی دارند. از ۱۳۰هزار نفر پزشک در ایران، ۳۰هزار نفر به خارج از کشور مهاجرت کرده یا تغییرشغل داده‌اند، ۱۵درصد رزیدنت هستند، با دریافتی کلی ماهانه یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان.
مالیات وضع‌شده برای پزشکان معروف به «مالیات پلکانی» به این صورت است که هرچقدر کار کنید، درصد مالیات بیشتر می‌شود. این میزان برای حداقل کار عموم پزشکان، ۲۰درصد از کل دریافتی‌ است و مثلا برای بالای ۵۰میلیون تومان، بیشتر از ۷۰درصد مالیات کسر می‌شود.
۴۳درصد از متخصصان «فقط» در مراکز دولتی کار می‌کنند. سایرین ترکیبی از کار آزاد و دولتی دارند. اگر فرض کنیم تمامی کسانی که هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی فعالیت دارند، فقط در بخش خصوصی کار می‌کنند، آن‎وقت فقط ۲۲درصد از کل پزشکان ایرانی «می‌توانند» فرار مالیاتی داشته‌باشند.
پس فقط کسرکوچکی از پزشکان می‌توانند فرار مالیاتی کنند، آن هم در صورتی که این شرایط همزمان برقرار باشد: ارتباط مالی مستقیم با پزشک، عدم استفاده از بیمه، پرداخت نقدی و این امکان فقط در ۱۰درصد از کل مالیات پزشکان برقرار است، زیرا ۱۰درصد از کل مالیات به صورت خوداظهاری پرداخت می‌شود.
با اجباری شدن استفاده از پایانه فروشگاهی، امکان این فرار ۱۰درصدی نیز از بین می‌رود. این دستگاه‌ها با کارتخوان متفاوتند، از پزشکان خواسته‌شده دستگاه‌های کارتخوان قبلی را با این پایانه‌ها تعویض و آن را در سیستم مالیاتی ثبت کنند. با این دستگاه‌ها، مالیات آنلاین محاسبه می‌شود.
حالاکه پزشکان، پیشروی استفاده از این پایانه‌ها شدند، مطالبه‌ بعدی باید استفاده‌ تمامی اصناف از این پایانه‌ها باشد. بازاریان، طلا‌فروش‌ها، دلالان مسکن و ماشین، شرکت‌های مهندسی، وکلا، دفترخانه‌ها و فروشگاه‌ها باید به این پایانه‌ها مجهز شوند و مالیات همه‌ اصناف آنلاین محاسبه شود.»
و در نهایت «احسان گنجی» با انتشار این طرح که اثر دوستش مهدی عزیزی است، روز پزشک‌های خوب را تبریک گفت.

code

نسخه مناسب چاپ