موگرینی: اینستکس آماده عملیاتی‌شدن است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این که سامانه “اینستکس″ آماده عملیاتی شدن است، ابراز امیدواری کرد این اقدام به پایبندی ایران به برجام کمک کند .
«فدریکا موگرینی» در کنفرانس خبری با «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در بروکسل با اشاره به جلسه کمیسیون مشترک برجام‌ که جمعه برگزار می‌شود گفت: تمرکز ما در این روزها که شاید دشوارترین روزها برای توافق هسته‌ای باشد،‌ حفظ توافق هسته‌ای و تداوم اجرای کامل آن است.‌وی افزود: احتمالاً در روزهای آینده بیشتر از ما خواهید شنید اما همانطور که می‌دانید ما با کشورهای عضو کار زیادی برای برقراری مکانیزم‌های ادامه تجارت مشروع با ایران انجام داده‌ایم. اعتقاد دارم که این (مکانیزم اینستکس) برای عملیاتی شدن آماده است و امیدوارم این چیزی باشد که بتواند به تداوم پایبندی ایران به برجام کمک کند همانطور که تا کنون پایبند بوده و می‌خواهیم که شاهد تداوم آن باشیم.
اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که کمیسیون مشترک به ریاست «هلگا اشمید» دبیر کل سرویس اقدام خارجی این اتحادیه به نمایندگی از فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود و ایران و E3+2 ‌(چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس) در آن حضور خواهند داشت‌. محمد جواد ظریف هم ضمن بازنشر مقاله سال ۲۰۱۷
جان بولتون و سناریوی جنگ طلبان برای چگونگی خروج از برجام نوشت: «تیم ب» برای جنگ توطئه می‌کند.ظریف افزود: ” می‌خواهید بدانید عده‌ای با گذشته اثبات‌شده‌شان در بیزاری از دیپلماسی، چگونه ناگهان به گفتگو علاقه‌مند شده‌اند؟ فقط نسخه جان بولتون در سال ۲۰۱۷برای نابودی برجام را بخوانید. ایران هرگز میز مذاکره را ترک نکرد. تیم ب، ایالات متحده را بیرون کشید و برای جنگ توطئه می‌کند.”
لاوروف: آمریکا تهدید ایران را متوقف کند
از سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس تلاش می‌کند.‌وی همچنین گفت که کشورهای منطقه خلیج فارس باید از گفت وگو حمایت کنند.
لاوروف در باره تنش‌های به وجود آمده میان تهران و واشنگتن هم گفت که آمریکا باید لفاظی‌های تهدیدآمیز را متوقف کند و حل بحران ایران و آمریکا از طریق گفتگو امکانپذیر است.‌این مقام روسی گفت که در سایه تحریم‌ها و شروط آمریکا چگونه ایران می‌تواند گفتگو را بپذیرد؟
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه هم با انتقاد شدید از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت که این اقدام فرصت‌های زیادی را برای حل دیپلماتیک اختلافات میان تهران و واشنگتن از بین برد.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه بلومبرگ، ضمیر کابلوف، رئیس دپارتمان دوم آسیای وزارت امورخارجه روسیه در جمع خبرنگاران در مسکو از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و آن را اقدامی توهین‌آمیز برای روابط دولت‌ها دانست.‌وی با بیان این که آمریکا با این کار فرصت‌های یافتن یک راه‌حل دیپلماتیک برای اختلافات میان تهران و واشنگتن را کاهش داد، گفت: اکنون یک روزنه بسیار کوچک باقی مانده است چراکه این تحریم‌ها اقدامی توهین‌آمیز برای روابط بین دولت‌ها به شمار می‌آید. ‌کابولوف ادامه داد: اگر آمریکا دست به اقداماتی غیرمسئولانه و دیوانه‌وار علیه ایران بزند، این کشور تنها نخواهد بود. نه فقط روسیه، بلکه بسیاری از کشورها از ایران حمایت می‌کنند.‌وی که نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان نیز هست در بخش دیگری از اظهاراتش تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف علیه ایران را اشتباه خواند و گفت: این ائتلاف ممکن است اقدامات خود را انجام دهد ،اما ما معتقدیم که سیاستی که آنها (آمریکا) در پیش گرفته‌اند، اشتباه و ناکارآمد است.
پکن: اقدامات آمریکا موجب ناآرامی در منطقه شده است
وزارت خارجه چین هم با تقاضا از طرف‌های درگیر در منطقه خلیج فارس در حفظ آرامش و پرهیز از هرگونه درگیری، استفاده از ابزار دیپلماتیک به منظور بهبود اوضاع را خواستار شد.
به نوشته وبگاه وزارت خارجه چین، «گنگ شوانگ» از سخنگویان این وزارتخانه در زمینه دستور اجرایی جدید «دونالد ترامپ» در زمینه تحریم‌ مقام‌های ارشد ایران و واکنش‌های متعاقب مقام‌های ایرانی و آمریکایی اظهار داشت: «چین در مورد تنش در منطقه خلیج فارس نگران بوده و امیدوار است که طرف‌های مربوط آرامش خود را برای جلوگیری از تشدید اوضاع حفظ کنند.»‌
وی گفت: «چین همواره با تحریم‌های یکجانبه و اعمال صلاحیت برون مرزی دادگاه‌های آمریکا مخالف بوده و معتقد است اعمال فشار حداکثری کمکی به این مساله نمی‌کند. واقعیت نشان داده است که این اقدام‌ها فقط ناامنی را در منطقه تشدید می‌کند.»
سخنگوی وزارت خارجه چین در پایان افزود: «آنچه منطقه نیاز دارد تنش و مهار نیست، بلکه گفتگو و مذاکره است. امیدواریم که طرف‌های درگیر شجاعت و حکمت سیاسی را نشان دهند و به طرز صحیحی اختلافات را از طریق روش‌های مسالمت آمیز مانند مذاکره و بر اساس اصل برابری و احترام متقابل حل کنند و به ما در حفاظت از صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس بپیوندند.»
شمخانی :قدرت برآمده از نفوذ معنوی قابل تحریم نیست
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در یادداشتی‌ با اشاره به این که‌ تهدید منافع جمهوری اسلامی به هر شکل و به هر میزان به طور قطع اقدام مقابله ای ایران و مجموعه علاقه مندان انقلاب اسلامی در منطقه و جهان را به دنبال خواهد داشت افزود: بی شک، اقدام مقابله ای، مشمول متجاوز و همه حامیان و همراهانش در منطقه و جهان خواهد بود و قطعاً دیوارهای شیشه ای شکل گرفته از دلارهای نفتی نمی تواند سدی در برابر مقابله باشد.‌وی نوشت:غربی ها به ویژه آمریکا، تبحر ویژه ای در تکرارخطاهای شناختی دارند و تلاش نافرجام آنها برای خسارت وارد کردن به مردم ایران هم ناشی از این بیماری مزمن است.عدم شناخت غرب از اسلام، شیعه، مرجعیت، رهبری وفرهنگ ایرانی، موجب شده است که در ۴۰سال گذشته در آوردگاه های مختلف که خود باور به پیروزی قطعی در آن داشتند، در نبرد اراده ها مجبور به پذیرش شکست در برابر مردم مسلمان ایران شوند. ‌آخرین عنوان در فهرست بلند ناکامی های غرب و به ویژه امریکا در برابر مردم ایران، استفاده از اهرم تهدید به جنگ و تحریم رهبری معظم انقلاب است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این که تهدید به اقدام نظامی و تحریم رهبر معظم انقلاب نشان روشنی از فقدان درک درست از ماهیت و کارکرد «نفوذ معنوی» در تولید قدرت و گسترش و توسعه آن است تاکید کرد: اقدام نظامی و تحریم علیه کشوری که نفوذ معنوی انقلاب و رهبرش، سراسر منطقه و بخش زیادی از مردم کشورهای اسلامی را متاثر و مجذوب کرده، نه تنها امکانپذیر نیست بلکه می تواند به بسیج سراسری دلباختگان انقلاب اسلامی برای مقابله با قلدری و تجاوز صاحبان زر و زور و تزویر منجر شود .
جایگاه و نفوذ معنوی رهبر معظم انقلاب به عنوان «مرجعیت دینی» برای بسیاری از علاقه مندان و عاشقان انقلاب اسلامی دراقصی نقاط جهان، هنوز برای بسیاری از سران کشورهای غربی و منطقه ای مکشوف نشده است.‌امروز بسیاری از مسلمانان جهان شناخت و انگیزه والای خود برای مقاومت در برابر «جنگ هویتی» که غرب بر علیه آنان سازمان داده است را ثمره انقلاب اسلامی و رهبری هوشمند آن می‌دانند و جمهوری اسلامی را تنها تکیه گاه واقعی خود قلمداد می‌کنند.‌به طور قطع، تهدید ایران تنها مواجهه با یک کشور نبوده و به منزله تهاجم به آرمان‌ها و هویت میلیون ها مسلمان انقلابی و عاشق در سراسر جهان است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ