نامه ظریف به موگرینی در‌باره مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
 

سخنگوی وزارت امور خارجه، جزئیات نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران را اعلام کرد.

سیدعباس موسوی گفت: دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه (۱۴شهریور) با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند.

موسوی افزود: در این نامه تاکید شده است که این اقدام دقیقاً درچارچوب حقوق ایران در برجام و به‌ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ماه گذشته انجام می‌شود. جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقباً به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد رسید.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، در پایان نامه وزیر امور خارجه ایران تاکید شده است که «جمهوری اسلامی ایران به منظور نشان دادن حسن‌نیت خود، آمادگی دارد به گفتگو با طرف‌های باقی‌مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه دهد و در صورت عمل طرف‌های مقابل به همه تعهدات خود در برجام، مجدداً به اجرای کامل برجام برگشت کند.

درخواست اروپا از ایران

اتحادیه اروپاهم از ایران خواست به تعهداتش در برجام بازگردد و از اقداماتی که موجب تضعیف این توافق می‌شود، پرهیز کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کمیسیون اروپا روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری در بروکسل از ایران خواست تا تصمیم خود برای توقف اجرای برخی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد بازبینی قرار دهد.

وی در ادامه با ادعای این که اقدامات ایران مطابق با برجام نیست، همچنین از تهران خواست از اجرای اقداماتی بیشتر که می‌تواند منجر به تضعیف توافق هسته‌ای شود، پرهیز کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم به تصمیم ایران واکنش نشان داد.

وی در مصاحبه با الجزیره تصمیم ایران را «تلاش برای باج‌خواهی از جامعه بین‌الملل» توصیف کرد.

این سخنگو در بخش دیگری از سخنانش مدعی شدکه گام سوم ایران در جهت کاستن از تعهداتش ذیل برجام را برای به دست آوردن امتیاز در مذاکره برداشته است.

وزارت امور خارجه فرانسه هم خواستار خودداری ایران از “کاهش بیشتر تعهدات برجامی‌” خود شد.

به گزارش یورونیوز، اگنس واندر مال، در بیانیه‌ای گفت: ایران باید از اقداماتی که با تعهدات آن سازگاری نداشته و خطری برای تلاش‌ها در کاهش تنش محسوب می‌شوند خودداری کند.

وی افزود :فرانسه درباره اظهارات جدید ایران با شرکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفتگو خواهد کرد.سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس هم نسبت به برداشتن سومین گام ایران برای کاهش تعهدات برجامی، شدیداً ابراز نگرانی کرد.

وزارت امور خارجه انگلیس روز پنجشنبه در بیانیه‌ای به نقل از یکی از سخنگویان این وزارتخانه اعلام کرد: اقدام ایران مبنی بر تعلیق محدودیت‌هایش بر سر توسعه و تحقیقات هسته‌ای بسیار نگران‌کننده است.در ادامه این بیانیه آمده است: برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی بویژه در زمانی که ما و چهار شریک اروپایی و بین‌المللی در صدد کاهش تنش‌ها با ایران هستیم، بسیار ناامیدکننده است.

ظریف: امنیت در خلیج فارس فقط با تعامل ممکن است

وزیر خارجه کشورمان هم در اندونزی بار دیگر تاکید کرد: امنیت در منطقه خلیج فارس بدون تعامل و همکاری با کشورهای منطقه به دست نمی‌آید. محمد جواد ظریف پس از دیدار با وزیر خارجه اندونزی در نشستی مشترک با اشاره به دیدگاه‌های مشترک دو کشور به موضوع فلسطین گفت: بیت‌المقدس قبله نخست مسلمین جهان است. دو کشور ایران و اندونزی در این زمینه هدف‌های مشترکی را دنبال می‌کنند.

وی در پاسخ به گفته وزیر خارجه اندونزی که راهکار دو کشوری را در موضوع فلسطین مطرح کرد، بر سیاست ثابت ایران در این باره تاکید کرد و گفت: ما فقط فلسطینی‌ها را مشروع می دانیم.ظریف همچنین با اشاره به اقدامات آمریکا در خلیج فارس بار دیگر تاکید کرد: امنیت در منطقه خلیج فارس بدون تعامل و همکاری با کشورهای منطقه به دست نمی آید.

وزیر خارجه اندونزی هم تحقق صلح جهانی را بدون صلح در خاورمیانه غیر قابل دستیابی دانست.

ظریف در سخنرانی خود در سومین اجلاس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) در بنگلادش هم تاکید کرد: دیپلماسی قایق‌های توپدار مانع جدی در مسیر حاکمیت قانون است.

وی گفت: دریاها و اقیانوس‌ها آینده ما هستند و زندگی بیش از سه میلیارد نفر به دریاها و سواحل آن وابسته است.اقتصاد آبی به عنوان یک مدل و رویکرد بهره برداری جامع با ملاحظات محیط زیستی و مسائل اجتماعی است.ظریف تاکید کرد: برای همه ما افزایش یکجانبه گرایی، افراط گرایی و دیپلماسی قایق‌های توپدار مانع جدی در مسیر حاکمیت قانون و اقدامات غیر قانونی علیه شهروندان تروریسم اقتصادی است و اینها نه فقط از مهمترین چالش‌های پیش روی کشورهای حاشیه اقیانوس هند بلکه چالشی برای دستاوردهای جهانی است که تاکنون و طی دهه‌های گذشته حاصل شده است.وی با تاکید بر اینکه شکوفایی اقتصاد آبی نیاز به امنیت و ثبات در کل منطقه دارد، افزود: ایران اعتقاد دارد این سرمایه، برآمده از همکاری کشورهای منطقه باشد و نمی توان آن را از بیرون خریداری کرد؛ زیرا این امر منجر به افزایش پایگاه‌های نظامی در منطقه خواهد شد.ظریف در پایان گفت: ما آماده همکاری جمعی در این زمینه هستیم.

ظریف در حساب شخصی توییتری خود هم نوشت: «تروریسم اقتصادی آمریکا علیه کوبا، چین، روسیه، سوریه، ایران و… به‌طور عامدانه غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد و تلاش می‌کند از طریق ارعاب مردم بی‌گناه به اهداف نامشروع سیاسی خود دست یابد. رفتار قلدرانه آمریکا اکنون شامل دزدی دریایی، رشوه دادن و باج‌خواهی است».

دراین میان کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ در گفتگوی تلفنی با امانوئل ماکرون به وی تاکید کرده است که رفع تحریم‌ها علیه ایران در دستور کار قرار ندارد.«جود دیر» دستیار ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور مطبوعاتی هم در حساب توییتری خود نوشت: ترامپ و ماکرون به صورت تلفنی با یکدیگر رایزنی کردند و در این گفتگو در زمینه از بین بردن تهدید اتمی ایران و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس توافق کردند. وی افزود: ترامپ به ماکرون گفته که در برهه فعلی تحریم‌های ایران را کاهش نخواهد داد.

ادعای جدید شورای امنیت ملی آمریکا

شورای امنیت ملی آمریکاهم در چارچوب سیاست ایران‌هراسی خود، برنامه فضایی کشورمان را پوششی برای توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران خواند.

به گزارش ایسنا، شورای امنیت ملی آمریکا در توییتی نوشت: ایران برنامه موشک‌های بالستیک دوربرد خود را در قالب برنامه هوا و فضایش جا زده است. تمامی کشورها باید با توسعه نامشروع موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای ایران که امنیت جهانی را در خطر قرار می‌دهند، مخالف کنند.

خبردیگراین که وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی ادعا کرد که پاداش ۱۵ میلیون دلاری آمریکا علیه سپاه پاسداران به دلیل دست داشتن این نهاد در آنچه که “فعالیت‌های تروریستی” خوانده شد، تعیین شده است.به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، در واکنش به تعیین پاداش برای اخلال در کار سپاه پاسداران نوشت: برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت امور خارجه آمریکا، پاداش ۱۵ میلیون دلاری برای هرگونه اطلاعاتی که باعث اختلال در سازوکار مالی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران شود، در نظر گرفته است. این اولین باری است که ایالات متحده چنین اقدامی را علیه یک نهاد دولتی دیگر به دلیل دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی اتخاذ کرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در کنفرانسی خبری با نشان دادن عجز واشنگتن در مسدود کردن اموال سپاه پاسداران اعلام کرد: ایالات متحده برای هرگونه اطلاعاتی که موجب اختلال در چرخه مالی سپاه پاسداران شود، تا سقف ۱۵میلیون دلار پاداش در نظر خواهد گرفت.وی افزود: این اولین بار است که آمریکا پاداش برای مختل کردن فعالیت‌های مالی یک نهاد دولتی اختصاص می‌دهد.

برایان هوک مدعی شد: سپاه پاسداران کار تجهیز، تعلیم و تامین مالی نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه را برعهده دارد. ما از هر ابزار سیاسی و اقتصادی برای ممانعت از انجام این کار استفاده می‌کنیم.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا هم در توییتی نوشت: «به اطلاع تمامی بانکداران، تجار، ناخدا و خدمه کشتی‌ها می‌رسانم که توسعه طرح «پاداش برای عدالت» تنها ابزار دیگری برای متوقف ساختن فروش نفت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و نیروهای قدس است که تنها از آن برای تامین مالی تروریسم جهانی استفاده می‌کنند.»

دراین حال یک رسانه ژاپنی به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد که واشنگتن پیشنهاد دیدار رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را مطرح کرده است.

در حالی که حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان گفته است ایران قصدی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا ندارد، خبرگزاری کیودو به نقل از یک منبع آگاه در دولت آمریکا مدعی شد که واشنگتن پیشنهاد برگزاری یک دیدار میان روسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را مطرح کرده است.

بنابر گزارش کیودو، این منبع آگاه همچنین ادعا کرده است که دیدار میان حسن روحانی و ترامپ ممکن است روز ۲۵سپتامبر در نیویورک برگزار شود.به گفته این منبع آگاه، دولت آمریکا از طریق کشورهایی چون فرانسه که مایل به میانجیگری میان تهران و واشنگتن است به ایران ارسال شده اما جمهوری اسلامی تاکنون پاسخی به این درخواست نداده است.

نسخه مناسب چاپ