نحوه آغاز به کار بازار متشکل ارزی بررسی شد
جلسه بررسی نحوه عملیاتی شدن و آغاز به کار بازار متشکل ارزی پریشب با حضور هیات مدیره این بازار و تعداد چشمگیری از صرافان سراسر کشور برگزار شد.

گزارش خبرنگار ما حاکیست: محمود شکسته بند مدیرعامل بازار متشکل ارزی در این جلسه گفت: هیجانات و نابسامانی‌هایی که در بازار ارز به وجود آمد باعث شد بانک مرکزی به فکر ساماندهی و تشکیل بازاری بیفتد که در آن نرخ واقعی خرید و فروش صرافان ‌معین شود.

وی افزود: بازار متشکل ارزی بین صرافان و خریداران قرار می‌گیرد، معاملات واقعی هستند و هیجانات کاذب نمی‌تواند در نرخ ها تاثیرگذار شود و در نتیجه قیمت ها به ثبات می رسد.

شکسته بند اعلام کرد: نسخه آزمایشی پایگاه اینترنتی بازار متشکل ارزی به آدرس www.ice.ir هم اکنون قابل مشاهده شده است و نرخ‌های روزانه بر روی این پایگاه قرار داده می شود.

در این جلسه پرسش‌ها و ابهاماتی نظیر نقش فرابورس در بازار، میزان کارمزد معاملات، میزان حق عضویت، نحوه انتخاب سهامداران، دوره زمانی پرداخت حق اشتراک، ناعادلانه بودن تساوی حق اشتراک برای صرافی‌های کوچک و بزرگ، نامشخص بودن تکلیف ارز خریداری شده در صورتی که بعد از ۱۰روز به فروش نرسد، نامشخص بودن بازارساز اصلی این بازار، نقش بانک مرکزی در بازارسازی و … از طرف صرافان مطرح شد که اعضای هیات مدیره بازار متشکل ارزی به تفصیل جزئیات و توضیحات لازم را ارایه کردند.

دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی هم در این جلسه پس از دریافت گزارش مبسوط روابط عمومی بانک مرکزی از مطالبات و دغدغه‌های مطرح شده صرافان در خصوص عملیاتی شدن بازار و سازوکار‌های پیش بینی شده برای فعالیت آن‌ها ، بر لزوم توجه کامل به بحث‌های فنی و اجرایی طرح شده از سوی صرافان تاکید کرد.

همچنین همتی به روابط عمومی بانک مرکزی تاکید کرد شخصا دغدغه‌های مطرح شده را هفته اینده در جلسات با صاحبنظران و فعالان بازار بررسی و تصمیم گیری خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ