نشست تخصصی بررسی جایگاه حضرت علی (ع) در ادبیات منظوم و منثور ایران
 

نشست تخصصی جایگاه حضرت علی (ع) در ادبیات منظوم و منثور ایران و بزرگداشت روز فردوسی با حضور جمعی از فرهیختگان،‌ استادان، شاعران و نویسندگان عصر چهارشنبه در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما دکتر حسن بلخاری قهی رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با گرامیداشت تقارن ماه مبارک رمضان و ایام شهادت حضرت علی (ع) با روز بزرگداشت فردوسی به تشریح خاورنامه یا خاوران‌نامه نوشته ابن‌حسام خوسفی پرداخت و گفت: این اثر منقش به ۱۰۱ نگاره شرح دلاوری‌های حضرت علی (ع) است و می‌توان آن را شاهنامه امیرالمومنین نامید.

وی محتوای این اثر را نقطه تلاقی حماسه و مذهب خواند و افزود: در تمدن اسلامی ایرانی ما برخلاف فرهنگ‌ها و تمدن‌های دیگر که معمولاً حماسه و مذهب از سر ستیز و نزاع برمی‌آیند، این دو انس و الفت دارند.

به گفته وی بن مایه و جان مایه فرهنگ ایرانی توحید و حکمت بوده و عجیب نیست که مولای ما شیرخدا و رستم‌دستان را با هم آرزو می‌کنیم.

بلخاری قهی با اشاره به اینکه این اثر حاوی ۲۲ هزار و ۵۰۰ بیت شعر است تصریح کرد: ما در این اثر داستان دلاوری‌های حضرت علی‌ (ع) را بر سبک و سیاق شاهنامه و رستم‌دستان شاهد هستیم.

وی در بخشی از سخنان خود این ادعا را که نویسنده خاوران‌نامه این اثر را در نقطه مقابل شاهنامه نوشته تا آن را حذف کند به شدت رد کرد.

به گزارش خبرنگار اطلاعات دکتر مهدی محقق رییس هیات‌‌مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز در این نشست، تقارن ماه مبارک رمضان، ایام شهادت حضرت علی (ع) و روز فردوسی را میمون و مبارک خواند و گفت:

سخنان حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه بهترین سند برای اخلاق، آداب و رسوم یک مسلمان است و این سخنان به‌صورت‌های مختلف در ادبیات فارسی نسل به نسل بکار گرفته شده است.

وی به نقل از یک نویسنده بزرگ عرب اظهار داشت: «من آرزویی ندارم جز اینکه یکی از خطبه‌های حضرت علی(ع) به نام من در تاریخ باقی بماند.»

محقق با اشاره به اینکه جاهلان همیشه فریب دنیا را می‌‌خورند ولی حضرت علی(ع) هرگز فریب دنیا را نخورد، تصریح کرد: موارد متعددی پیدا می‌شود که حضرت علی(ع) فرمودند: دنیا، دنیای عبور است و از این دنیا باید عبور کرد و به دنیایی وارد شد که آن گذرا نیست.

به گفته وی نهج‌البلاغه گنجینه‌ای است که تمام شعرای فارسی‌زبان از آن استفاده کردند و آن دریای پرمایه‌ای است که به تدریج وارد زبان و ادبیات فارسی شده است.

براساس این گزارش دکتر احمد تمیم‌‌داری استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به اینکه کمتر شاعری را می‌توان یافت که درباره خصایص حضرت علی(ع) شعر نگفته باشد به تشریح چند روایت درباره عدالت و صلابت آن حضرت پرداخت.

وی همچنین درباره فردوسی گفت: این شاعر بزرگ ایرانی در محیطی زندگی می‌کرد که انواع و اقسام مذاهب حضور داشت و این محیط سرشار از فرهنگ و دانشمند بود.

به گفته وی چون محیط زندگی فردوسی اسلامی بود ادبیات دینی در آثار او بسیار اثر گذاشته بود.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با استناد به گستردگی و پویایی‌ زبان فارسی در اقصی نقاط دنیا و همچنین تاریخ شکوفای این زبان و ضمن تأکید بر نقش بی‌بدیل فردوسی در زنده‌ نگه‌داشتن زبان فارسی گفت: اگر خدای ناخواسته فردوسی هم نبود من معتقدم باز هم زبان فارسی زنده می‌ماند و مانده است.

در آغاز این نشست علی موسوی گرمارودی شاعر معاصر ایرانی اشعاری در وصف حضرت علی (ع) و فردوسی قرائت کرد.

گفتنی است ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی نامگذاری شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ