نشست «سوچی» خواستار حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه شد
سرویس خارجی: نشست بین‌المللی «سوچی» در روسیه موسوم به «کنگره گفتگوی ملی سوریه» در بیانیه پایانی خود بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و حفظ ارتش این کشور تأکید کرد.
در این بیانیه تأکید شده است که نمی‌توان از هیچ یک از بخش‌های خاک سوریه صرف نظر کرد و مردم سوریه همچنان پایبند به بازپس‌گیری جولان اشغالی با همه ابزارهای قانونی مطابق منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی هستند. بیانیه مذکور بر حق مردم سوریه برای تعیین آینده کشورشان به صورت مستقیم و دموکراتیک از طریق انتخابات تأکید می‌کند و حق انتخاب نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را منحصر به آن‌ها می‌داند.طبق بیانیه نشست سوچی، ارتش و نیروهای مسلح سوریه باید حفظ شده و بتوانند به وظایف خود براساس قانون اساسی این کشور از جمله حفظ مرزها و مردم سوریه از هرگونه تهدید خارجی عمل کنند.بیانیه سوچی همچنین همه اشکال و انواع تروریسم، تعصب، افراط گرایی و فرقه‌گرایی دینی را محکوم کرده و بر مقابله با آن‌ها به شکل فعال تأکید می‌کند.بیانیه مذکور همچنین بر حمایت از حقوق بشر و احترام به آن، آزادی‌ و عدم تبعیض و برابری همه بدون توجه به دین، رنگ، قومیت یا جنس تأکید می‌کند.نشست سوچی همچنین از تشکیل «کمیته بررسی قانون اساسی» خبر داد که مأموریت آن بررسی قانون اساسی فعلی سوریه بوده و متشکل از ۱۵۰ عضو از نمایندگان کنگره گفتگوی ملی سوریه است.
در این راستا «استفان دی میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت: بر اساس توافق صورت‌گرفته در سوچی قرار است روسیه، ایران و ترکیه هریک فهرستی متشکل از ۴۵ تا ۵۰ نام پیشنهادی برای حضور در کمیته قانون اساسی را به بنده تحویل دهند اما نهایتا تصمیم‌گیری درباره نحوه عملکرد در زمینه تشکیل کمیته بر عهده دبیر کل سازمان ملل یا شورای امنیت خواهد بود. از سویی رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه در تماس تلفنی با یکدیگر درباره نشست سوچی رایزنی و از نتیجه آن ابراز رضایت کردند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود، نتیجه گفتگوهای سوریه را که در شهر سوچی روسیه برگزار شد؛ مورد بحث و بررسی قرار داد و طرفین بر رضایت خود از نتیجه مذاکرات سوچی توافق داشته و بر همکاری در راستای حفظ مناطق کاهش تنش نیز تاکید کردند. فرستاده ویژه پوتین در امور سوریه نیز در پایان کنفرانس سوچی تاکید کرد، شرکت کنندگان در این کنفرانس سه سند را تصویب کردند و همکاری‌ها درباره سوریه در مذاکرات ژنو هم ادامه خواهد داشت. دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی نیز نشست سوچی را گامی مستقیم برای کمک به مردم سوریه برای خروج از بحران فعلی بر اساس راه حل سیاسی مبتنی بر اراده ملی این کشور دانست. «حسین جابری انصاری» گفت: آنچه ما در چارچوب روند گفتگوهای آستانه و هم‌اکنون در سوچی انجام دادیم، می‌تواند اساس خوبی برای گفتگوی سوری – سوری جدی با هدف خروج از این بحران باشد. وی گفت که افراد شرکت کننده در این نشست از طیف‌های مختلف مردم سوریه بوده و این مسئله خود برای موفقیت این کنگره کافی است. وی افزود: نشست سوچی به خروج سوریه از بحران فعلی کمک می‌کند.
ادامه عملیات ترکیه در عفرین
ترکیه به تداوم عملیات موسوم به «شاخه زیتون» علیه شبه نظامیان کرد در شهر عفرین سوریه از شش محور ادامه داد. ارتش ترکیه اعلام کرد از ابتدای عملیات شاخه زیتون، ۷۱۲ شبه‌نظامی کُرد از پای درآمده‌اند اما هنوز شلیک موشک از عفرین به جنوب ترکیه ادامه دارد. در این حال سوریه اعلام کرد، ارتش ترکیه در جریان عملیات عفرین دست به تخریب آثار باستانی این منطقه زده است. همزمان رئیس‌جمهوری فرانسه به ترکیه هشدار داد که عملیاتش علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه نباید تبدیل به بهانه‌ای برای حمله به این کشور شود و در عین حال تاکید کرد که خواهان این است که آنکارا اقداماتش را با همپیمانانش هماهنگ کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ