نشست محرمانه در واشنگتن برای حمله نظامی به ونزوئلا
سرویس خارجی: یکی از اندیشکده های آمریکا میزبان نشستی محرمانه با حضور بیش از ۴۰شخصیت از کشورهای مختلف با موضوع حمله به ونزوئلا بود.
به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، همزمان افزایش فشارهای آمریکا بر ونزوئلا، اندیشکده مطالعات استراتژیک و بین‌الملل (CSIS) در واشنگتن میزبان نشستی با موضوع حمله نظامی به ونزوئلا بود. در این نشست ۴۰شخصیت از مقامات سابق سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، مقاماتی از سفارتخانه‌های کلمبیا و برزیل و نماینده‌ای از جانب «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا، حضور داشتند. در این جلسه علاوه بر آنکه محرمانه بود، محتوای آن و آنچه شرکت کنندگان در این جلسه گفته و شنیده‌اند نیز ضبط نشده است.
«مکس بلومنتال» روزنامه‌نگار تحقیقی نیز به شبکه روسی «راشاتودی» گفت که اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» آمریکا میزبان یک نشست محرمانه درباره ونزوئلا بود که در آن مقامات آمریکایی و آمریکا‌ی جنوبی برای بحث درباره «استفاده از نیروی نظامی» در ونزوئلا گرد‌هم جمع شدند.بلومنتال که با برخی حاضران میزگرد محرمانه ارتباط برقرار کرده، به راشاتودی گفت: آنها بسیار مضطرب بودند که یک فرد رسانه‌ای از وجود چنین مراسمی مطلع است. این یک نشست بسیار سطح بالا بود و اساساً افراد مهمی از واشنگتن برای تعیین سیاست ونزوئلا برای ترامپ حضور داشتند و حتی الامکان خواستار مخفی نگه داشتن این نشست بودند. وی ادامه داد: این نشست نشان می‌دهد که گزینه‌های نظامی با جدیت در این کشور در حال بررسی است.
در این حال وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌: ایالات متحده از تمامی ابزارهای سیاسی و اقتصادی خود برای مقصر شناختن رییس جمهوری ونزوئلا بابت بحران موجود در کشورش استفاده خواهد کرد.
مایک پمپئو، همچنین خطاب به روسیه و کوبا نیز این امر را مشخص کرد که آنها هزینه حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را پرداخت خواهند کرد. وی گفت: استفاده از تحریم‌ها و لغو صدور ویزا و سایر ابزارها همچنان علیه دولت ونزوئلا ادامه دارد و آنهایی که مقصر این فساد و سرکوب دموکراسی هستند، تاوان خواهند داد. این در حالی است که وزیر دفاع ونزوئلا در بحبوحه تشدید فشارهای آمریکا علیه دولت مشروع کاراکاس، بر اتحاد مردم و ارتش این کشور در برابر تجاوزات و مداخله های امپریالیستی کاخ سفید تاکید کرد. ولادیمیر پادرینو با اشاره به کودتای نافرجام آوریل ۲۰۰۲ علیه انقلاب ونزوئلا تصریح کرد، ناکامی این کودتا نشان داد که اتحاد میان مردم و نیروهای مسلح بولیواری ونزوئلا برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی این کشور تا چه میزان اثرگذار بود. وی ضمن اشاره به قدرت اتحاد مردم و نیروهای مسلح در برابر تجاوزات امپریالیستی گفت: سیاست های نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در راستای عدالت اجتماعی در این کشور آمریکای لاتین از زمان اجرا با حملات منزجرکننده از سوی امپریالیسم بین المللی مواجه شده است.
در چنین شرایطی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص دخالت ایران در امور داخلی ونزوئلا را مضحک خواند و آنرا تقبیح کرد. سید عباس موسوی گفت: آمریکای ترامپ‌ می خواهد همچون قرن نوزدهم، آمریکای لاتین را تبدیل به حیاط خلوت خود کند غافل از اینکه ملت های جهان و آمریکای لاتین بیدار شده اند و چرخ زمان به عقب باز نمی گردد. وی افزود: در حالی که به درخواست دولت ونزوئلا متخصصان ایرانی تلاش می کنند به بهبود سیستم آب و برق در آن کشور کمک کنند، آمریکا ۳۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی ونزوئلا را غارت کرده و ملت آن را آماج تروریسم اقتصادی خود قرار داده است و از آنها می خواهد یا علیه دولت مشروع خود شورش کنند یا گرسنگی بکشند. به گفته موسوی، این اقدام آمریکا دخالت آشکار و خودسرانه در امور داخلی ونزوئلا بوده و بشدت محکوم است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ