نظارت بر تمامی رسته های صنفی تشدید شد
تمام واحدهای صنفی عرضه‌کننده کالا و خدمات مکلف به درج قیمت بر کالاها و اعلام قیمت خدمات در محل کسب خود هستند.

به گزارش تسنیم، پیمان زندی رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت اظهارداشت: با هدف پیشگیری از فشار به مصرف‌کنندگان و ایجاد آرامش در بازار، نظارت بر واحدهای صنفی در تمامی رسته‌های صنفی با کمک اصناف تشدید شده است.

به گفته وی، یکی از عوامل شفافیت در بازار در شرایط فعلی، اطلاع‌رسانی به موقع و مناسب به مصرف‌کنندگان کالا و خدمات است و از این رو تمام واحدهای صنفی مکلف به درج قیمت و رعایت قیمت های مصوب اعلامی مراجع ذیصلاح هستند.رئیس مرکز اصناف و بازرگانان در توضیح این مطلب ادامه داد: درج قیمت یکی از عناصر مهم در روابط بین عرضه‌کننده و خریدار است و شاید به همین دلیل یکی از مواردی که قانون در صورت ارتکاب آن، برای تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مجازات تعیین کرده، درج نکردن قیمت بر روی کالا و خدمات است.

وی با اشاره به اینکه در کنار درج قیمت، صدور فاکتور از ضروریات مهمی است که باید واحدهای صنفی رعایت کنند، گفت: صدور فاکتور ابزار مهمی برای تشخیص و رعایت سودهای قانونی است و اصلاح قیمت ها در شبکه توزیع در این ساختار امکان پذیر است. صدور فاکتور در همه مراحل توزیع از عمده‌فروشی تا رسیدن به دست مصرف‌کننده الزامی است.

زندی همچنین رعایت موارد قانونی و پرهیز از احتکار و عدم عرضه به موقع کالا را در حوزه وظایف واحدهای توزیعی در سطح عمده و خرده‌فروشی دانست و از تمامی صنوف چهارگانه ( توزیعی، خدماتی، تولیدی و خدمات فنی ) و تشکل های صنفی ذیربط خواست در این مسیر همکاری کرده و از تمامی ظرفیت های خود برای ایجاد شفافیت در بازار بهره ببرند.

نسخه مناسب چاپ