نمایندگان پارلمان انگلیس روند برگزیت را از کنترل دولت خارج کردند
 

سرویس خارجی: نمایندگان پارلمان انگلیس به طرحی رای دادند که طی آن روند برگزیت از کنترل دولت خارج شده و به قانونگذاران واگذار می شود.

نمایندگان پارلمان انگلیس روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا را از دولت گرفته و به واگذاری روند برگزیت به قانونگذاران رای مثبت دادند. نمایندگان پارلمان انگلیس در راستای تلاش برای محدود کردن اختیارات «بوریس جانسون» برای خارج کردن بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا به طرحی رأی‌ دادند که خواستار واگذاری کنترل روند برگزیت به نهاد قانونگذار در انگلیس است.رأی مثبت به این طرح به منزله شکستی برای «جانسون» نخست‌وزیر انگلیس محسوب می‌شود که اعلام کرده قصد دارد به هر قیمتی ۳۱اکتبر کشورش را از اتحادیه اروپا خارج کند. دولت او درباره تصویب این طرح هشدار داده بود. رسانه‌های انگلیس گزارش داده‌اند بوریس جانسون در پی این شکست از پارلمان تهدید کرد در صورتی که نمایندگان پارلمان دومین مرحله از این طرح را هم تصویب کرده و او را ملزم به معوق کردن خروج از اتحادیه اروپا کنند دولت او اعلام برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام خواهد کرد. یک مقام دولت انگلیس پیشتر گفته بود در صورتی که نمایندگان پارلمان طرح ممانعت از خروج بدون توافق را تصویب کنند، جانسون روز ۱۴اکتبر انتخابات سراسری برگزار خواهد کرد.طرح مذکور با ۳۲۸رأی موافق و ۳۰۱رأی مخالف به تصویب رسید. ۲۱نماینده هم حزبی جانسون، مخالفان را در تصویب آن همراهی کردند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد ۲۱نماینده حزب محافظه‌کار در پارلمان انگلیس که با همراهی با مخالفان دولت بوریس جانسون در به تصویب رسیدن اولین مرحله طرح ممانعت از برگزیت بدون توافق نقش داشتند از حزب اخراج شدند. طرحی که به تصویب رسید نخستین مرحله از طرحی است که جانسون را ملزم می‌کند یا با اتحادیه اروپا در مورد نحوه خروج به توافقی مدون برسد یا بار دیگر ضرب‌الاجل خروج را به تعویق بیاندازد. در صورتی که نمایندگان پارلمان دومین مرحله این طرح را هم تصویب کنند، جانسون قادر به خارج کردن انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه نخواهد بود. جانسون قبلاً گفته تصویب این طرح را به منزله اخلال پارلمان در قدرت چانه‌زنی او در مذاکرات با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت می‌بیند. او در نطقی با بیان این ادعا که شانس توافق با اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرده گفت که تصویب طرح ممانعت از «برگزیت بی‌توافق» در روند مذاکرات اخلال ایجاد خواهد کرد. بوریس جانسون گفت: این اقدام به معنی آن است که پارلمان در صدد بر هم زدن هر توافقی است که ما ممکن است در بروکسل به آن دست پیدا کنیم. وی تأکید کرد: من نمی‌خواهم انتخابات برگزار کنم ولی اگر نمایندگان بخواهند روند مذاکرات را متوقف کنند و دنبال یک تأخیر بی‌مورد دیگر در برگزیت باشند- که ممکن است سال‌ها طول بکشد- این تنها روش برای حل موضوع خواهد بود. گفتنی است «ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی انگلیس سه بار توافق با اتحادیه اروپا را به پارلمان ارائه کرد اما قانون‌گذاران هر سه بار این طرح را رد کردند. او سوم خرداد امسال با اعلام شکست تلاش‌هایش برای حصول توافق با بروکسل برای خروج از اتحادیه اروپا استعفای خود را اعلام کرد و در هفتم ژوئن (۱۷خرداد) رسماً از سمت خود کناره‌گیری کرد. بوریس جانسون وعده داده است که روز ۳۱ اکتبر، مهلت برگزیت، لندن با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. در چنین شرایطی رئیس مجلس عوام انگلیس از تشکیل جلسه اضطراری برای تصویب قانونی جهت ملزم ساختن نخست وزیر این کشور برای تاخیر در اجرای برگزیت خبر داد. «جان برکو» گفت که تشکیل این جلسه اضطراری به پیشنهاد برخی قانونگذاران مخالف خروج از اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد. گفتنی است با پیوستن یک نماینده محافظه‌کار به حزب لیبرال-دموکرات، نخست‌وزیر انگلیس اکثریت پارلمانی را از دست داد.

در این حال، آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) در تازه ترین گزارش خود نسبت به تاثیرات منفی خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار داد. آنکتاد با انتشار گزارشی هشدار داد: خروج اتحادیه اروپا بدون توافق تجاری می تواند موجب کاهش ۱۶ میلیارد دلار فروش بریتانیا به اتحادیه اروپا شود. در گزارش آنکتاد آمده است: تحقیقات نشان می‌دهد که برگزیت بدون توافق به ضرر صادرات بریتانیا به اتحادیه اروپا حداقل به میزان ۱۶ میلیارد دلار خواهد بود که این رقم معادل هفت درصد کل صادرات بریتانیا به اتحادیه اروپا است. به اعتقاد کارشناسان آنکتاد، رقم ۱۶ میلیارد دلار یک برآورد کاملا محافظه کارانه است و تنها شامل افزایش تعرفه‌های وارداتی اتحادیه اروپا علیه کالاهای انگلیسی خواهد بود. از سویی معاون رئیس جمهور آمریکا که در اروپا به سر می‌برد از اتحادیه اروپا خواست با حسن نیت با نخست وزیر انگلیس درباره برگزیت مذاکره کند. «مایک پنس» که در ایرلند به سر می‌برد، پیش از سفر به لندن گفت معتقد است که انگلیس تا ضرب الاجل پایان اکتبر می‌تواند از اتحادیه اروپا خارج شود. وی از اتحادیه اروپا خواست با حسن نیت با «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس مذاکره کرده تا به توافق برگزیتی دست پیدا کنند که به حق حاکمیت انگلیس احترام بگذارد. پنس افزود: من اطمینان دارم در صورتی که هر دو گروه با حسن نیت به میز مذاکره بیایند در پایان اکتبر که ضرب الاجل است، برگزیت می‌تواند انجام شود.

نسخه مناسب چاپ