نهمین کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا برگزار می‎شود
رئیس نهمین کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا گفت: این کنگره ۲۵ الی ۲۷ خرداد در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‎شود.

به گزارش خبرنگار ما،در این کنگره که ریاست آن بر عهده جلیل عرب خردمند ،دبیر اجرایی کنگره دکتر حمیدرضا خانکه رئیس مرکز تحقیقات و گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، رئیس شورای سیاستگذاری آن دکترمتولیان است، مهمانانی از کشورهای مختلف جهان نیز حضور خواهند داشت.

دکتر عرب خردمند رئیس نهمین کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا دیروز در گفتگو با خبرنگاراران با اعلام این خبر افزود:این کنگره با رویکرد افزایش آگاهی و شناخت عموم مردم از خطرات پیرامون، اصلاح درک مردم نسبت به خطرات و آمادگی ملی برای مقابله با مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی برپا خواهد شد.

وی افزود: شورای بسیج جامعه پزشکی در سال ۸۰ درباره سلامت در حوادث و بلایا تصمیم گرفت موضوع بهداشت و درمان و مدیریت آن در حوادث غیرمترقبه را که مغفول واقع شده و متولی نداشت و کسی هم به آن نمی ‎پرداخت، مورد توجه قرار دهد.

وی افزود: اعضای سازمان بسیج جامعه پزشکی در دفاع مقدس که دوران شکل‎ گیری انقلاب اسلامی و در زمان وقوع بلایای طبیعی درقبل و بعد از انقلاب حضور داشتند؛ با این پشتوانه، بسیج جامعه پزشکی بهترین مجموعه‎ای بود که می‌توانست در حوادث و بلایای طبیعی ایفای نقش داشته باشد.

عرب خردمند ادامه داد: بدین ترتیب بعد از برگزاری کنگره اول در سال ۸۱، کنگره دوم دو سال بعد برگزار شد که در این کنگره شرکت‌کنندگان به این نتیجه رسیدند تا زمانی که متولی مدیریت بحران در کشور مشخص نباشد، نمی‌توان در این حوزه انتظار اقدام خاصی داشت؛ لذا کارگروه سلامت در حوادث و بلایا در بسیج جامعه پزشکی تشکیل شد.

وی اضافه کرد: اولین کاری که این کارگروه انجام داد، پیشنهاد تشکیل سازمان مدیریت بحران در کشور بود؛ این پیشنهاد از طریق ستاد کل نیرو‌های مسلح به دولت ارائه شد که در نهایت با بررسی‎هایی که به عمل آمد، سازمان مدیریت بحران در کشور تاسیس شد؛ البته در ابتدا قرار بود که رئیس این سازمان معاون رئیس جمهور باشد که در دولت نهم مورد موافقت قرار نگرفت واین سازمان زیر نظر وزیر کشور شکل گرفت.

عرب خردمند اظهار داشت: دستاورد دیگر این کنگره ارائه پیشنهاد رشته تحصیلی در همین زمینه در وزارت بهداشت بود که مورد موافقت قرار گرفت و رشته تحصیلی مدیریت سلامت در حوادث و بلایا راه‌اندازی شد به نحوی که اکنون در ۱۰ دانشگاه در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و PHDدانشجو دارد.

وی با اشاره به اینکه کنگره نهم از ۲۵ خرداد تا ۲۷ خرداد در مرکز همایش ‎های رازی برگزار خواهد شد، تصریح کرد: گاهی یک حادثه منطقه‌ای و محلی روی می‌دهد که به دلیل اظهار نظر‌هایی که درباره آن می‌شود، حادثه‌ای که در حد همان منطقه است به موضوعی ملی تبدیل می‌شود که علاوه بر هزینه‌های مالی، هزینه روانی هم برای کل جامعه به وجود می‌آورد.

دکتر عرب خردمند در پایان گفت:در این کنگره مباحث زیر مورد بحث وبررسی قرار می‌گیرد: زیرساخت‌ها، راهبردها و الزامات قانونی و حقوقی در حاکمیت خطر بلایا، نقش هماهنگی و انسجام در استقرار حاکمیت خطر بلایا، جایگاه سیاست‌های ملی و اقتصاد مقاومتی در تاب‌آوری نظام سلامت در مواجهه با تحریم‌ها، نقش فرهنگ، ارزش‌ها، باورها و پاسخگویی اجتماعی در استقرار حاکمیت خطر، حاکمیت جامعه‌محور خطر بلایا و تبیین نقش سمن‌ها، تشکل‌های مذهبی-اجتماعی،ارتقای تاب‌آوری و نقش مولفه‌های اجتماعی سلامت در توسعه پایدار: چالش‌های پیش‌رو، نقش و جایگاه آموزش همگانی و تخصصی در مدیریت خطر حوادث و بلایا با تاکید بر توانمندسازی مدیران، نقش پژوهش‌های کاربردی، آینده‌پژوهی و ترجمان دانش در ارتقای مدیریت خطر بلایا، اثرات تغییرات اقلیم بر سلامت و رویکرد نظام‌مند مدیریت خطر حوادث ترافیکی.

Email this page

نسخه مناسب چاپ