نیویورک تایمز: طرح «معامله قرن» داماد ترامپ، رؤیایی پریشان است
سرویس خارجی: روزنامه نیویورک تایمز با انتشار یادداشتی در خصوص کنفرانس بحرین که روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته برای رونمایی از طرح آمریکایی معامله قرن برگزار شد، نوشت: طرح «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، رؤیایی آشفته و پریشان بیش نیست و به واقعیت هیچ ارتباطی ندارد.

در این یادداشت با عنوان «طرح کوشنر برای توسعه در خاورمیانه»، آمده است: اسرائیل بر اقتصاد اراضی فلسطینی سلطه دارد و این به آن معناست که هیچ یک از طرح‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در کنفرانس بحرین بدون موافقت تل آویو محقق نخواهد شد. در ادامه این یادداشت تاکید شده، پیشنهادهای مطرح شده در این کنفرانس، رؤیایی بزرگ و دست نیافتنی است که به واقعیت ارتباطی ندارد. کوشنر در سخنرانی خود در نشست بحرین با این ادعای پوشالی که سرمایه گذاری پیش شرط پایان درگیری‌ها در فلسطین است، از طرح اقتصادی ۵۰میلیارد دلاری در قالب طرح معامله قرن پرده برداشت. نیویورک تایمز، غیر واقعی بودن طرح کوشنر را به تصویر کشید و افزود: این طرح هیچ خواسته‌ای از اسرائیل و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم مطرح نکرده است. این روزنامه نوشت: آنچه بیش از هر چیز، فاصله داشتن طرح کوشنر از منطق و واقعیت را نشان می‌دهد این است که کنفرانس بحرین پس از آن برگزار شد که دولت ترامپ بودجه برنامه‌های حامی آموزش و بهداشت فلسطینی‌ها را قطع کرد. اشاره این نشریه آمریکایی به قطع کمک‌های آمریکا به آژانس امداد و نجات سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) در سال گذشته میلادی است.

در این حال معاون دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه نمی‌توان فلسطین را با پول فروخت، خاطر نشان کرد که کنفرانس بحرین از همان لحظه برگزاری شکست خورد .شیخ نعیم قاسم گفت: کنفرانس بحرین از لحظه برگزاری شکست خورد، زیرا هیچ فلسطینی در آن حضور نداشت و همه فلسطینیان آن را تحریم کرده بودند. وی افزود: کنفرانس بحرین، اعراب دروغگوی خلیج فارس و سایر رژیم های عربی را به فلسطینیان شناساند و آنها مطمئن شدند که برای آزادسازی فلسطین نمی توانند از این دروغگویان کمک بگیرند. معاون دبیرکل حزب الله گفت: امکان ندارد که ما فلسطین را به پول بفروشیم و امکان ندارد که کنفرانس بحرین گامی به سوی فروش فلسطین باشد و معامله قرن، طرحی برای اشغال سرزمین فلسطین و مشروعیت بخشی به اشغالگری رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فلسطین است. همزمان سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق هم اعلام کرد، بیشتر معترضانی که وارد سفارت بحرین در بغداد شدند، وابسته به این حزب بوده‌اند.جعفر الحسینی، در واکنش به ورود معترضان به برگزاری اجلاس بحرین به سفارت این کشور در بغداد اظهار داشت: آنچه درباره سفارت بحرین رخ داد طبیعی بود، چراکه حاکمان بحرین به قدس خیانت کردند. وی افزود: بیشتر معترضانی که وارد سفارت بحرین در بغداد شدند وابسته به گردان‌های حزب‌الله عراق بودند که بیشترین حمایت را از این فعالیت کرده است.‌از سویی سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین با اشاره به اینکه اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ژاپن دلگرم کننده نبود، تاکید کرد که تهدید و ارعاب‌های ترامپ در فلسطینی‌ها دیگر کارساز نیست.نبیل ابو ردینه گفت: صحبت‌های ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی در شهر اوزاکای ژاپن حاکی از آن بود که واشنگتن از شکست کنفرانس منامه درس نگرفته است. در چنین شرایطی یک روزنامه صهیونیستی از مشارکت نمایندگان آمریکا در پروژه جدید یهودی سازی قدس اشغالی خبر داد. معاریو گزارش داد که «جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه ترامپ به خاورمیانه و «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در اراضی اشغالی همراه با شماری از وزرای صهیونیست پروژه موسوم به «تونل مورد نزاع» را در زیر منازل فلسطینیان ساکن محله سلوان در قدس اشغالی افتتاح خواهند کرد. حفر این تونل منجر به اخراج فلسطینیان از این منطقه و آواره شدن آنان خواهد شد.این تازه‌ترین اقدام آمریکا با همکاری رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس است. خبر دیگر اینکه نظامیان رژیم صهیونیستی روز گذشته «فادی الهدمی» وزیر امور قدس فلسطین را بازداشت کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ