محک
نژادپرستی ریشه تروریسم!
ابوالقاسم قاسم زاده
جهان از دو پدیده متصل به هم، «نژادپرستی» و «تروریسم» آشفته و در بحران است. در نوشته‌های بسیاری از جامعه‌شناسان، «نژادپرستی» ریشه «تروریسم» خوانده شده است. اجرای طرح تروریستی که توسط فردی نژادپرست، جمعه گذشته در شهر «گریس چرچ» نیوزیلند انجام گرفت، بیش از ۴۹ کشته و ۴۰ مجروح بر جای گذاشت. حمله مسلحانه تروریستی از سوی فردی نژادپرست به مسجد «النور» در هنگام برگزاری نماز جمعه انجام گرفت. «برنتون تارانات» استرالیایی عامل حمله به مسجد نور و کشتار نمازگزاران، این کشتار را مانند بازی‌های کامپیوتری ضبط و در شبکه مجازی پخش کرد. او در این نوار صوتی‌ـ تصویری خود را یک «نژادپرست» اصیل اروپایی معرفی می‌کند و می‌گوید: «خاستگاه زبان من اروپایی، فرهنگ من اروپایی، باورهای من اروپایی، فلسفه و هویت من اروپایی و آنچه از همه مهم‌تر است، خون من اروپایی است.»

نویسنده مقاله «انگیزه کشتار در مسجد» در یکی از روزنامه‌های صبح تهران می‌نویسد: «برینتون در نوشته‌اش خود را «ناسیونالیست قومی فاشیست هوادار محیط‌زیست» می‌خواند.» او به جنایات متعددی اشاره می‌کند و خود را ادامه‌دهنده راه افرادی می‌داند که به نظر او قهرمانان دفاع از هویت اروپایی به‌شمار می‌روند. در فهرست افرادی که این قاتل جنایتکار از آنها یاد می‌کند، نام دو صرب دیده می‌شود. یکی به نام میلوش اوبلیج،‌که عامل ترور سلطان‌مراد در نبرد کوزوو به سال ۱۳۸۹ بود و دومی شاهزاده لازار صرب که در جریان همان نبرد کشته شد.

در فهرست قهرمانان این قاتل، نام‌های بایوپیولیانین و نوواک ویشویچ، دو تن از صرب‌های شورشی علیه حکومت عثمانی و نام مارکومیلانوو، مونته‌نگرویی قرار دارند. روی سلاح کمری این قاتل، نبرد وین نوشته شده، نبردی که به سال ۱۶۸۳ بین عثمانی‌ها و اتریشی‌ها به وقوع پیوست و منجر به شکست قوای عثمانی شد. قاتل در هنگام فیملبرداری از خویش در خودرو، زمانی که عازم مسجد برای انجام جنایت بود، دو آهنگ صربی و آلمانی گوش می‌داد. آهنگ صربی با شعری از رادوان کاراجیچ، جنایتکار جنگی صرب چنین می‌خواند: «گرگ‌ها از کراینا می‌آیند. فاشیست‌ها و ترک‌ها مواظب باشید. کاراجیچ صرب‌های خود را بیاور، بگذار تا آنها ببینند صرب‌ها از کسی نمی‌ترسند.» در ارتباط برینتون با جریان‌های راست‌افراطی اتریش مدارکی وجود دارد. عکس‌های او از توئیترش حذف شده، وی عکس‌هایی با رهبران جریان‌های نئوفاشیست و ارتباط با جریان «بنگوس» دارد. برینتون قاتل، در نوشته خود دیدگاه‌های آندرس بریویک، قاتل نروژی ۷۲ نفر در نروژ به سال ۲۰۱۱ را دارد. او تماس کوتاهی با بریویک داشته است. برینتون از ترامپ به عنوان «نماد بازسازی هویت سفید و هدف مشترک» یاد کرده است.

جنایت برینتون تارانات در ادامه نسل‌کشی مسلمانان بوسنیایی و اقدامات جنایتکارانه مانند بریویک در نروژ، خطری جدی را در خیزش مجدد دیدگاه‌های راست‌افراطی منعکس می‌کند. زمانی که ترامپ عکس یادگاری با دو تن از اعضای کوکلوس کلان، اجتماع نژادپرستی آمریکایی می‌گیرد و زمانی که برخی شعرا و ادیبان و سیاستمداران افراطی اروپایی و آمریکایی از خطر اسلام صحبت و اسلام‌هراسی را تقویت می‌کنند، ظهور افرادی مانند برینتون در این جوامع هر لحظه امکان دارد و هر مسجدی در اروپا و مستعمرات اروپایی مانند کانادا، نیوزیلند و استرالیا به عنوان نماد اسلام مورد تهدید و خطر اسلام‌هراسان احتمالی قرار دارد.

دولت استرالیا که بعد از کشتار تروریستی، پرچم کشورش را به نشانه عزای ملی، نیمه‌افراشته کرده است خبر داد که «فرد مهاجم نزدیک به دو سال برای چنین اقدامی برنامه‌ریزی انجام می‌داده و بین استرالیا و نیوزیلند مراوده اطلاعاتی انجام گرفته است.» برخی از رسانه‌های غربی بعد از انتشار این خبر و در نقد آن گفته‌اند، کشورهای استرالیا، نیوزیلند، آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌صورت مداوم با یکدیگر مراوده اطلاعاتی بخصوص درباره اطلاعاتی که ممکن است منجر به یک حادثه امنیتی‌ـ ترویستی شود، دارند!

شوک کشتار تروریستی در نیوزیلند، خطر رشد راست‌افراطی در سراسر کشورهای اروپایی را بار دیگر به صدا درآورده است. آن هم در حالی که، مجموعه جریان‌های راست‌افراطی در کشورهای اروپایی از سوی کاخ سفید(ترامپ) و اسرائیل (نتانیاهو) تأیید می‌شوند. ریشه‌های نژادپرستی از تفکر صهیونیستی تغذیه می‌شود. اگر جهان امروز با اتصال نژادپرستی و تروریسم مواجه است،‌ ریشه آن را باید در تفکرات رژیم صهیونیستی در خاورمیانه جستجو کرد که به‌صورت مستقیم،‌ فعال و همه‌جانبه مورد حمایت دولت ترامپ در آمریکا قرار دارد. تاریخ تکوین و استقرار اسرائیل بر پایه تفکر صهیونیستی بر دو اصل «نژادپرستی» و «ترور» استوار شده است. از «مناخیم بگن» تا «شارون» نخست‌وزیران گذشته اسرائیل و اکنون «نتانیاهو» اجرای دو اصل نژادپرستی و تروریسم، ضامن قدرت و بقاء اسرائیل بوده است. در جنگ طولانی و ویرانگر سوریه، نتانیاهو در کناره مرزهای سوریه ـ اسرائیل، بیمارستان و مراکز اورژانس ایجاد کرد تا مجروحان تروریست داعش و دیگر گروه‌های مسلح تروریستی مداوا شوند. در اغلب طرح‌های تروریستی در دیگر کشورها و از آنجمله در اروپا که مسلمانان هدف‌گیری می‌شوند حمایت دولت صهیونیستی دیده می‌شود. در سایه استراتژی بسط سلطه اسرائیل بر سراسر خاورمیانه از سوی ترامپ اکنون نتانیاهو به‌صورت رسمی از اجرای طرح‌های تروریستی در کشورهای مسلمان منطقه بخصوص ایران خبر می‌دهد که یک نمونه آن اعلام ترور دانشمندان هسته‌ای ایران در تهران بود!

اگر امروز جهان در تهدید اتصال نژادپرستی و تروریسم دچار بحران شده است، منشأ آن را باید در ساختار بنیادین رژیمی جستجو کرد که دو اصل نژادپرستی و تروریسم را اصلی‌ترین پایه‌های بقاء خود قرار داده است. فاجعه تروریسم در نیوزیلند یک نمونه دیگر از آنست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ