سرپرست وزارت آموزش و پرورش در کرمان:
نگاه به رفع مشکلات نظام تعلیم و تربیت، نباید سلیقه‌ای باشد
 

کرمان –خبرنگار اطلاعات : سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت : نظام تعلیم و تربیت امروز از مشکلات زیادی رنج می‌برد و آنها را انکار نمی‌کنیم که در این باره سند تحول بنیادین را تدوین کردیم.

سید جواد حسینی در شورای مشترک آموزش و پرورش و مجمع نمایندگان استان کرمان، افزود: در سند تحول بنیادین نگاه‌ها علت محور نیست و از نگاه موقتی به سمت نگاه پایدار حرکت کرده ایم و همچنین نگاه در این سند ، بنیادی است نه سلیقه‌ای.

وی تاکید :۱۸۲ هزار دانش‌آموز عشایر در ایران داریم که حدود ۱۲ هزار مورد آنها در استان کرمان هستند که باید در جهت عدالت آموزشی اعتبارات اختصاص یافته به دانش آموزان عشایری ۳ برابر بقیه دانش آموزان باشد.

او استان کرمان را مهد پرورش بزرگان دانست و گفت: می‌توان از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها استفاده کرد به‌ طوری که دانشجو سه سال دوره‌های تخصصی در رشته خاص را بگذراند و سپس یک‌سال نحوه تعلیم را در دانشگاه فرهنگیان فرابگیرد و در ادامه وارد آموزش و پرورش شود.

وی گفت : از ابتدای هفته دولت تا اول مهرماه امسال ۲ هزار پروژه در وزارت آموزش و پرورش که شامل ۱۰ هزار کلاس درس، ۱۰۸ سالن ورزشی و … با اعتبار ۳ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

حسینی همچنین از جشن پایان مدارس خشت و گلی در اول مهرماه خبر داد و تاکید کرد: جشن پایان مدارس خشت و گلی استان سیستان و بلوچستان در آبان‌ماه خواهد بود اما ۸۰ کلاس خشت و گلی در استان کرمان وجود دارد که با اعتبار ۲۴ میلیارد تومان اعتبار در ابتدای مهرماه امسال همراه با سایر استان‌های کشور جشن پایان این نوع مدارس برگزار خواهد شد.

او همچنین از اختصاص حدود۱۰ میلیارد تومان توسط وزارت آموزش و پرورش به مدارس شبانه روزی استان خبر داد.

استاندار کرمان هم در این جلسه گفت : نیکوکاران باید به سمت امور خداپسندانه در حوزه آموزشی سوق داده شوند که لازم است انجمن خیران آموزشیار و خیران دانش آموزی هم تشکیل شود.

محمد جواد فدائی با تاکید بر اینکه همه مراکز آموزش پیش دبستانی باید از آموزش و پرورش مجوز دریافت کنند و مراکز بدون مجوز از طریق مراجع قانونی تعطیل شوند، ادامه داد: قرار شده است رئیس آموزش و پرورش استان کرمان سهم ایاب و ذهاب کودکان با نیازهای ویژه (استثنایی) را به وزارتخانه اعلام کند تا از سوی وزارتخانه تامین اعتبار شود.

وی تاکید کرد: همچنین مدیران مدارس و آموزش و پرورش ها باید با استفاده از ۱۲ روش اعلام شده، کسری معلم برای اول مهر ماه امسال را رفع کنند به نحوی که هیچ کلاسی در اول مهر بدون معلم نباشد.

استاندار کرمان افزود : بر اساس تاکیدات وزارت آموزش و پرورش هیچ فردی بدون عبور از مسیر دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی حق ندارد به عنوان معلم وارد آموزش و پرورش شود.

او افزود: باید در شهرستان هایی که کمبود معلم دارند از جمله سیرجان، کرمان و زرند از طریق معلمان خرید خدمت با رعایت ضوابط مربوطه، تامین نیروی مورد نیاز انجام شود.

فدایی همچنین تعیین تکلیف وضع گرمایشی مدارس تا اول مهرماه را یکی از مصوبات شورای آموزش و پرورش استان برشمرد وگفت : در این جلسه مقرر شد که مرکز رشد و کارآفرینی در استان ایجاد و دانش آموزان و فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای را زیر پوشش قرار دهد.

در پایان این جلسه مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان هم با بیان اینکه این اداره کل با راهبرد تکریم معلم، مدیریت منابع و مدرسه پویا حرکت می کند، افزود: ۶۳۵ هزار دانش آموز در ۷۷۷۰ مدرسه و ۳۰ هزار و ۶۵۰ کلاس درس استان تحصیل می کنند. احمد اسکندری نسب شمار معلمان استان کرمان را ۴۱ هزار نفر ذکر کرد و ادامه داد: مجموعه نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان دارای ۶۰ درصد بانوان و ۴۰ درصد آقایان است.

او از کمبود فضای آموزشی به ویژه در شهر کرمان و شهرستان های بزرگ استان به عنوان مهمترین چالش های نظام آموزشی استان کرمان برشمرد و افزود: وقوع برخی حوادث طبیعی از جمله زلزله موجب آسیب دیدن برخی مدارس استان شده که از این رو برخی از مدارس به شیفت های عصر منتقل شده اند و در برخی مکان ها تراکم کلاس ها تا ۴۸ نفر هم رسیده است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در جریان سفر به کرمان از روند ساخت مدرسه ۱۸ کلاسه بی بی فاطمه مهدوی مادر شهید محمدحسین مهدوی هم دیدن کرد که برای ساخت این مدرسه تاکنون بالغ بر ۴ میلیارد تومان هزینه شده است .

این مدرسه با سه هزار مترمربع زیربنا مهرماه امسال شاهد حضور دانش آموزان خواهد بود.وی همچنین در ادامه این سفر، کلنگ آغاز عملیات اجرایی مجتمع آموزشی خیرساز ۲۴ کلاسه مهدی و محمدعلی صفری را به زمین زد.

این مجتمع آموزشی با ۷۵۰۰ مترمربع مساحت شامل ۲۴ کلاس درس، سالن ورزشی چند منظوره، واحدهای تجاری و … خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ