محک
نگاه به چند خبر با تفاسیر‌گوناگون!
ابوالقاسم قاسم زاده
از روزهای پایانی هفته گذشته تا دیروز شنبه آغاز هفته جدید، مطبوعات کشور در تعطیلات چند روزه بسر بردند؛ اگرچه در همین روزها چند رویداد مهم در صحنه بین‌المللی خبرساز شد و رسانه‌های غربی، بخصوص شبکه‌های فارسی‌زبان در پوشش این اخبار با انگیزه دمیدن به التهاب سیاسی درباره ایران، جهت‌گیری ترامپ را برجسته و گزارش‌های تفسیری «نگران‌آفرین» برای ایرانیان در داخل کشور داشتند. اهم اخبار و نقد تفاسیر گوناگون عبارتند از:

۱ـ نشست گروه۲۰ که بصورت سالانه تشکیل می‌شود. امسال این اجلاس سران گروه۲۰ در شهر «اوزاکا» ژاپن برگزار شد.

اصلی‌‌ترین هدف تعریف شده از تشکیل این گروه که به G20 شهرت دارد، اقتصادی و «مالی» است. آن هم در حالی که امسال اغلب کشورهای عضو گروه۲۰ دچار مشکلات گوناگون اقتصادی، بخصوص در روابط تجاری، ناشی از سیاست‌های ترامپ شده‌اند.

همه نقدها و تحلیل‌های اغلب رسانه‌های غربی و شرقی در پایان اجلاس این شد که ترامپ در «اوزاکا» تنها ماند و ملاقات‌های سرد سران کشورها، به‌خصوص رؤسای کشورهای چین، روسیه، آلمان، فرانسه، کانادا، ترکیه و حتی نخست‌وزیر ژاپن با او، موجب شد تا سرخط اغلب رسانه‌های خارجی جمله «ترامپ در «اوزاکا» هم تنها ماند» شود.

در اوج اختلاف تجاری چین و آمریکا که تا قبل از اجلاس گروه ۲۰ از آن به جنگ تجاری ترامپ با چین یاد می‌شد، با عقب‌نشینی ترامپ از مواضع قبلی خود و درباره تنظیم تعرفه‌های تجاری جدید علیه روال صادرات چین به آمریکا، همچنین درباره شرکت‌ بزرگ و بین‌المللی مخابراتی چینی «هوآوی» که مورد تحریم ترامپ قرار گرفته بود، عقب‌نشینی آشکار مشاهده شد.

ترامپ بعد از ملاقات طولانی با «جین‌پینگ» رئیس جمهور چین در حالی‌که سخنان قبلی خود که چین را تهدید کرده و گفته بود «…. در صورتی که پیشرفتی در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور چین حاصل نشود، مابقی واردات آمریکا از چین را که معادل ۳۰۰ میلیارد دلار است، هدف تعرفه شدید قرار خواهد داد» پس گرفت.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی یکباره با جملات مسالمت‌آمیز عقب‌نشینی آشکار کرد و گفت: « همان‌گونه که انتظار می‌رفت گفت‌و‌گوی خوبی داشتیم و مذاکرات با چین ادامه خواهد داشت.»

او در ادامه صحبت‌های خود افزود: «ما به مسیر درست بازگشتیم.» در موضوع «هوآوی»، بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی جهان که دولت آمریکا آن را تهدیدی برای کشور و متحدانش خوانده است، دونالد ترامپ به همتای چینی خود وعده داد محدودیت‌هایی که پیرامون فروش کسب و کارهای کشورش به این شرکت وضع کرده است را ملغی خواهد کرد. با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید موضوع «هوآوی» فقط در صورت نتیجه‌دادن مذاکرات میان دو کشور حل خواهد شد. او در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «ما در صحبت‌های خود به هوآوی هم اشاره‌هایی داشتیم. من گفتم باید این موضوع را تا آخر نگه داریم. یکی از چیزهایی که من اجازه دادم و ممکن است عده بسیاری را شگفت زده کند این است که ما حجم گسترده‌ای از محصولات آمریکایی را به این شرکت خواهیم فروخت و آنها با این محصولات، کالاهای متنوع بسیاری را تولید خواهند کرد. من گفتم مشکلی نیست ما فروش محصولات خود را به این شرکت ادامه خواهیم داد.» البته او در ادامه صحبت‌های خود افزود فقط اجازه فروش محصولاتی را به این شرکت می‌دهد که موضع امنیت ملی آمریکا نباشد. به گفته او جلسات زیادی در خصوص موضوع شرکت «هوآوی» برگزار خواهد شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد که به دنبال نشست او با رئیس‌جمهوری چین، پکن حجم گسترده‌ای از محصولات آمریکایی را خواهد خرید. او در این رابطه گفت: «ما تصمیم گرفتیم تعرفه‌ها را افزایش ندهیم و آنها قرار است محصولات آمریکایی را خریداری کنند.» او در بخشی از صحبت‌های خود به طور مجزا تاکید کرد که نمی‌خواهد محدودیت‌ها را بر دانشجویان چینی به منظور ورود به دانشگاه‌های آمریکا افزایش دهد. ترامپ می‌گوید خواست او این است که با دانشجویان چینی همانند بقیه رفتار شود. در طرف مقابل، وزیر خارجه چین بدون اینکه به جزئیات اشاره کند در بیانیه‌ای اعلام کرد مذاکره‌کنندگان دو کشور گفت‌و‌گوهایی در خصوص برخی موضوعات خواهند داشت. دراین بیانیه همچنین آمده است در نشست روز شنبه رئیس‌جمهوری شی جین پینگ به ترامپ گفت امیدوار است دولت آمریکا رفتاری منصفانه با شرکت‌های چینی داشته باشد.

قبل از تشکیل اجلاس گروه۲۰، وزیرخارجه و مشاور امنیت ملی ترامپ بستر خبری ـ تبلیغاتی را دامن زدند که رئیس جمهور آمریکا در این اجلاس به دنبال شکل‌دهی یک«اجماع بین‌المللی» علیه جمهوری اسلامی ایران است. در این اجلاس نگاه سرد رهبران کشورها به ترامپ در عمل، شکست این وعده وزیر خارجه و مشاور امنیتی ترامپ را عیان کرد.

ترامپ در دیدار با اردوغان بر انصراف خرید ترکیه از «S400» تأکید داشت در حالی که نخست وزیر ترکیه به او گفت: قرارداد انجام گرفته و پول آن هم داده شده است، دیگر محلی برای پیشنهاد ترامپ وجود ندارد. ترامپ ناچار شد تا بجای اردوغان، رئیس جمهور قبلی آمریکا، «اوباما» را مورد حمله قرار دهد که سیاست‌های آنها ترکیه را به سوی مسکو هدایت کرده است! جالب این که همزمان با دیدار پوتین و ترامپ،‌ دولت روسیه اعلام کرد که در ادامه زمینه‌ همکاری‌های فنی نظامی با ایران، روسیه آماده ارسال سامانه موشکی S-400 به ایران است. انتشار این خبر در فضای بین‌المللی تنها ماندن ترامپ در اجلاس گروه ۲۰ را تشدید کرد.

۲ـ خبر دیگر تشکیل کمیسیون مشترک برجام در وین بود که با انتشار اطلاعیه «اینستکس سرانجام عملیاتی شد» درصدر گزارش‌های خبری قرار گرفت. اگرچه وزارت خارجه ما این تصمیم‌گیری را خوب و مفید خوانده است، اما آن را کافی نمی‌داند. این خبر آنقدر مهم بود که بلافاصله «برایان هوک» هشدار داد که اروپا یا باید با آمریکا تجارت کند یا با ایران. او در پایان این هشدار همچنان جمله تکراری «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا منتظر تماس از سوی ایرانیان است» را بیان کرد!

واقعیت این است که در اروپا و آمریکا طیف راستگرایان افراطی که خواهان حمله نظامی ترامپ به ایران هستند، از تشکیل کمیسیون مشترک برجام در وین نگران شده‌اند و خبر اجرایی شدن روابط بانکی اتحادیه اروپا با ایران با اجرایی شدن طرح بانکی«اینستکس» را فاجعه‌آمیز نامیدند.

بخصوص که رئیس جمهور فرانسه در ژاپن گفت، روسای دولت‌های اروپایی برای یافتن راه‌حل برای جلوگیری از افزایش بحران در خلیج‌فارس باید به تهران بروند و با ایران گفتگو کنند.

انتشار خبر شروع فعالیت روابط بانکی اروپا با ایران آن هم در آستانه شروع جریان انتخاباتی ریاست جمهوری در آمریکا، برداشت فاجعه‌بار خواندن سیاست‌ خارجی ترامپ را در محافل سیاسی و رسانه‌ای آمریکا تشدید کرده است.

۳ـ دو خبر دیگر در یک قاب کوتاه تفسیری قابل ملاحظه است.

اول، اوضاع بسیار بد بودجه مالی ناتو که ترامپ پرخاشگرانه از دولت‌های اروپایی به خصوص از آلمان ، فرانسه و انگلیس می‌خواهد تا سهم پرداخت‌های مالی خود به ناتو را افزایش قابل ملاحظه دهند.

اما این پیشنهاد او را همچنان این سه کشور رد می‌کنند و ترامپ در عمل در اجرای فشار به اروپایی‌ها درباره ناتو به بن‌بست رسیده است.

دوم، بن بست طرح ترامپ در تنظیم روابط با کره‌شمالی است. در آستانه دیدار مضحک ترامپ و اون رهبر کره‌شمالی در منطقه مرزی دو کشور کره‌جنوبی و کره‌شمالی ترامپ می‌خواهد تا با این رویداد شکست حضورش در گروه ۲۰ را برطرف کند. خبرگزاری حزب حاکم کره‌شمالی در اطلاعیه شدید‌اللحنی اعلام کرد«خصومت واشنگتن علیه پیونگ یانگ محکوم است. ترامپ باید بداند که ما کشوری نیستیم که هر زمان آمریکا دلش خواست به آن حمله کند. ما برای دفاع از حاکمیت‌مان، تردیدی برای کشیدن ماشه نخواهیم داشت.»

***

در پایان با مطالعه محک امروز که از واقعیت‌های چرخش خبرها در چند روز گذشته «در نگاه به چند خبر»‌ تنظیم شده است، خط تهدید جنگ آمریکا علیه ایران را از شبکه‌های فارسی زبان مستقر در لندن در آشوب آفرینی خبری ـ‌ تبلیغاتی رصد کنید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ