نگاه هفته
* فلسطینی‌ها این هفته از همه مردم در اراضی اشغالی خواستند علیه طرح آمریکایی معامله قرن، دست به نافرمانی مدنی بزنند. همزمان مردم غزه در اعتراض به معامله قرن، در تظاهراتی تصاویر رهبران عربستان، امارات و بحرین را آتش زدند. در چنین شرایطی وزیرخارجه فرانسه هم اذعان کرد که طرح معامله قرن ختم به خیر نمی‌شود.

* جنگ یمن این هفته با سه تحول میدانی بزرگ همراه بود. در مهمترین رویداد این نبرد ۵ ساله، این هفته نیروهای ارتش و انصارالله یمن در عملیاتی غافلگیرانه و بی‌سابقه با حمله به مواضع ارتش سعودی در جنوب عربستان ضمن هلاکت چندین نظامی این کشور و تصرف دهها پایگاه آنان، خود را به چند کیلومتری شهر «نجران» رساندند و این شهر سابقاً یمنی را پس از دهها سال در آستانه آزادسازی از اشغال رژیم سعودی قرار دادند. در دومین تحول میدانی بزرگ این هفته، نیروهای یمنی بزرگترین عملیات زمینی ائتلاف سعودی در صحرای «میدی» واقع در شمال غربی یمن را ناکام گذاشتند و آنها را متحمل شکست سنگینی کردند. سومین تحول و موفقیت میدانی ارتش و انصارالله یمن در این هفته نیز حمله پهپادهای انتحاری آنها به فرودگاه نظامی «ملک خالد» رژیم سعودی در منطقه «خمیس مشیط» عربستان بود که در این عملیات هدف قرار گرفت.

* نیروهای وابسته به شورای نظامی سودان همچنان به سرکوب انقلابیون و معترضان این کشور ادامه می‌دهند و این هفته نیز پس از کشتار اخیر تحصن‌کنندگان در مرکز «خارطوم» شمار دیگری از آنان را کشته و زخمی کردند.در همین حال معارضان و انقلابیون سودانی پس از این اقدامات شورای نظامی و در واکنش به کشتار مردم، در سراسر این کشور نافرمانی مدنی را آغاز و خدمات بخش‌های دولتی و عمومی را در این کشور بحران‌زده فلج کردند.

سازمان ملل و شورای امنیت نیز ضمن ابراز نگرانی از این تنش‌ها، خواستار از سرگیری گفتگوها میان معارضان و شورای نظامی شدند.

* سناتورهای آمریکایی این هفته نیز همچنان به تلاش‌های خود برای مقابله با اقدامات و سیاست‌های رئیس‌جمهوری تاجر مسلک این کشور در فروش بی‌حساب و کتاب و افسارگسیخته تکنولوژی‌های پیشرفته و تسلیحات راهبردی به رژیم سعودی ادامه دادند و این‌بار با ارائه طرحی جدید، درصدد جلوگیری از دور زدن کنگره توسط ترامپ برآمدند.آنها در این طرح خود خواستار بررسی و تحقیق دوباره تمامی مراودات و قراردادهای قدیم و جدید نظامی و اطلاعاتی آمریکا با عربستان شدند.در این طرح تمامی راه‌های ترامپ برای دور زدن کنگره جهت فروش سلاح‌های آمریکایی به عربستان و امارات بسته شده است.

* ارتش سوریه این هفته با دفع حمله تروریست‌ها در استان حما،۱۴۰ تروریست را به هلاکت رساند. همزمان روسیه از آماده‌شدن تروریست‌ها در سوریه برای حملات شیمیایی خبر داد. لاوروف هم از پاسخ سخت و قاطع نیروهای روس به تروریست‌های سوریه در صورت هر گونه حمله جدید آنها خبر داد.

* صدها نظامی آمریکایی این هفته همزمان با شروع فعالیت «متئو تویلر» سفیر جدید واشنگتن در بغداد، بدون هماهنگی با دولت مرکزی عراق وارد پایگاه «اربیل» در شمال این کشور شدند. این اقدام آمریکا خشم مقامات بغداد و نمایندگان پارلمان را در پی داشت و آنها کاخ سفید را به نقض صریح حاکمیت کشورشان متهم کردند. از طرفی واکنش‌های مقامات عراقی به سیاست‌ها و اقدامات ضدایرانی واشنگتن نیز این هفته همچنان ادامه داشت و سید «مقتدا صدر»، رهبر جریان صدر و همچنین سید «عمار حکیم» رهبر جریان «حکمت ملی» این کشور نسبت به آن واکنش نشان دادند و تحریم‌های آمریکا را محکوم کردند.

* رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در حالی که همچنان با آغاز استیضاح ترامپ توسط دموکرات‌ها مخالف است این هفته خواستار حبس وی بجای استیضاح شد. «نانسی پلوسی» به همحزبی‌های دموکرات خود که طرفدار استیضاح ترامپ هستند گفت: می‌خواهم رئیس‌جمهوری آمریکا را به جای این که استیضاح شود در زندان ببینم. در این حال ۵۹ تن از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آغاز روند استیضاح ترامپ شدند.

* وزارت خارجه کره‌شمالی این هفته با صدور بیانیه‌ای به واشنگتن درباره به خطر افتادن توافق «اون ـ ترامپ» که ۱۲ ژوئن سال گذشته به امضا رسید، هشدار داد. وزارت خارجه کره‌شمالی ضمن سرزنش اعمال فشار واشنگتن به پیونگ‌یانگ درباره خلع سلاح هسته‌ای، اعلام کرد که اگر آمریکا قبل از این که دیر شود کاری انجام ندهد، توافق اون و ترامپ در سنگاپور به صفحه‌‌ای کاغذ خالی تبدیل می‌شود.

* پیروزی نامزد حزب حاکم قزاقستان در انتخابات ریاست جمهوری در این هفته،‌ این کشور آسیای میانه را ناآرام کرد. معترضان مدعی تقلب شده‌اند و به همین دلیل به خیابان‌ها ریختند که با سرکوبگری پلیس مواجه شدند.

* وزارت دفاع آمریکا در حالی که از چند هفته پیش ترکیه را به خاطر خرید اس۴۰۰ روسی تهدید به لغو آموزش پرواز خلبانان ترکیه‌ای با جنگنده‌های اف۳۵ کرده بود ، این هفته با عملی کردن این تهدید خود روند آموزش خلبان‌های این کشور را رسماً متوقف کرد. پنتاگون گفت: بدون تغییر در سیاست ترکیه درباره خرید اس۴۰۰، ما به کاهش مشارکت آنکارا در برنامه اف۳۵ ادامه خواهیم داد. سرپرست پنتاگون نیز این هفته برای ترکیه تا پایان ژوئیه ضر‌ب‌الاجل تعیین کرد و گفت: اگر آنکارا به روند خرید اس۴۰۰ از روسیه ادامه دهد، جنگنده‌های اف۳۵ را دریافت نخواهد کرد.

* بازداشت «آصف علی‌زرداری» رئیس‌جمهوری اسبق پاکستان توسط دیوان احتساب این کشور به اتهام پولشویی این هفته خبرساز شد. مأموران دیوان ملی احتساب پاکستان پس از لغو درخواست تمدید قرار وثیقه «زرداری» و خواهرش «فریال تالپور» از سوی دادگاه اسلام آباد، وی را بازداشت کردند. در این حال «بلاول بوتو زرداری» رئیس حزب «مردم» در واکنش به بازداشت آصف علی زرداری، طرفداران این حزب را به برگزاری اعتراض‌های گسترده علیه دولت عمران خان فراخواند.

* روزنامه نیوزویک این هفته در گزارشی از هزینه۷۴۰ میلیارد دلاری آمریکا در جنگ ۱۸ ساله افغانستان خبر داد. نیوزویک گفت: آمریکا در حالی که به فکر خروج از باتلاق جنگ در افغانستان است تاکنون۷۴۰ میلیارد دلار در این جنگ بی‌پایان و ۱۳۲ میلیارد دلار برای بازسازی این کشور هزینه کرده است. در این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی و افغان اعلام کرد: گروه تروریستی داعش در حال گسترش دامنه فعالیت خود در مناطق شمال شرق افغانستان است.

*سرویس خارجی

Email this page

نسخه مناسب چاپ